AffetmiyorumAffet Raskolnikov!

AffetmiyorumAffet Raskolnikov!

İçeriye girdiğimde tefeci kadın Alyona Ivanovna, Raskolnikov’un ‘gümüş sigara tabakası’ diye verdiği paketi açmaya çalışırken Raskolnikov’a: “Sanki gümüş değil gibi… Nasıl da sarmalamışsın böyle…” diyordu, gıcırdayan kapının kenarını sağ elimle tutarak onlara baktığımı fark edince ikisi birden bu tarafa baktılar: “Sen de kimsin?” diye sordu Raskolnikov, iki eliyle baltayı havada tutmuş; tam tefeci kadına baltanın arka tarafını indirecekti, zar zor nefes alıyor; sağ omuzu üzerinden şaşkınlık ve hafif korkuyla dolu gözlerle bu tarafa bakıyordu. (Bölüm 6)

“Kapıyı açık unutmuşsun dostum” dedim, başının üzerinde tuttuğu baltaya aldırmadan, “İnsan bir iş yapacaksa önce kapıyı kapatır, ya birazdan bu tefecinin kardeşi Lizavetta gelirse ne olacak, nasıl hukuk okuyorsun sen, bu nasıl suç işlemek?”

“Haklısın da sen kimsin, nasıl girdin?”diye boğuk bir sesle höngürdedi Raskolnikov.

“Bak hala nasıl girdin diyor, kör müsün, kapıyı açık unutmuşsun işte…”

O sırada tefeci kadın, Raskolnikov kapıdan giren gizemli yabancıya baktığı için onun üzerine atılacak gibi olmuştu, gizemli yabancı hemen ileriye atılıp tefeci kadını yakaladı, her geçen an kollarının uyuştuğunu ve güçsüzleştiğini fark eden Raskolnikov, bunu görünce biraz rahatladı, en azından kapıdan giren yabancı onun yanındaydı, tefeci kadını tutmuştu ve kollarını biraz dinlendirebilirdi, baltayı hafifçe öne eğdiği halde iyice indirmeden tefeci kadını tutan gizemli yabancıya doğru dikkatle bakarak:

“Yardım mı edeceksin?”

“Gittiğin yol yol değil dostum, önce bırak şu elindeki baltayı, baltayla suç işlemek: ne kadar da hayvanca, hayvanlar yapmaz zaten bunu, onlara hakaret, Maurice Blanchot al, oku biraz, hangi devirde yaşıyorsun dostum, baltalı ilah mısın sen, doğru düzgün bir şey bulsaydın ya…”

“Ne yapsaydım?

“Önce bir ip getir de şu tefeciyi bağlayalım, koli bandı da olur!”

“Koli bandı mı, o da ne?”

“Tamam tamam,  sen bir ip bul şu tefeci kadının dolabından…”

Raskolnikov elindeki baltayı bırakmadan  tefeci kadının pencere kenarındaki dolabına doğru gitti, ipe benzer bir elbise askısı bulup, gizemli yabancıya doğru attı, gizemli yabancı tefeci kadının ellerini arkadan bağladıktan hemen sonra bayılan kadını yandaki koltuğun kenarına bırakırken Raskolnikov’a bakarak:

“Bu işi başka yoldan halledelim dostum, böyle giderse sen hem kendini hem de Sonya’yı yakacaksın…”

“Ya ne yapsaydım?”

“Bu işi mafyayla çözeceksin dostum, hazırlıklı geldim, sokağın karşı köşesinde mafyadan Lillipotti Lilonno hazır bekliyor, ona bir işaret yaptık mı buraya gelecek, tefecinin icabına bakacak…”

“Lillilotti mi, o da kim, bu gerçek adı mı?”

“Öyle, senin kadar gerçek diyelim, gerçek ismi Haydar bu arada…”

“Neden bunu yapıyorsun?”

“Çünkü seni gerçek suçla tanıştırmaya geldim.”

“Gerçek suç mu?”

“Gerçek suç dostum, bırak bu Ortodoks romantik suç işleme ayaklarını, mafya devletten de senden de güçlü artık, hayatın değişecek, dünyayı dolaşacağız seninle, o Porfiry Petroviç olacak polis şefi senden şüphelendiğine pişman olacak, gerçek suç estetiğini görecek, katıl bize; hem suç estetiğini öğren, hem de hayatını yakma; bırak bu işleri senin adamların yapsın, sen de hiç kimseye zarar vermeden dolaş ortalıkta, senatörlerle elçilerle yemek falan yersin, dünyayı dolaşırsın…”

AffetmiyorumAffet Raskolnikov! Böyle Napolyon olmak mı? Bir tefeciyi ortadan kaldırırsan, Raskolnikov olarak yapacağın tek şey kendini Raskolnikov olarak içeriye attırmak olur.

Tefeci kadın kendine gelince gizemli yabancı hemen onu omuzlarından tutup Raskolnikov’a bakarak;

“Napolyon olacaksın dostum, hala anlamadın mı, bir tefeciyi ortadan kaldırırsan, Raskolnikov olarak yapacağın tek şey kendini Raskolnikov olarak içeriye attırmak olur, ama bize katılırsan binlerce tefeciden haraç keser, istediğinde onların hepsini ortadan kaldırır ve gerçek bir Napolyon gibi yaşarsın, o baltayı indir artık elinden; başımı döndürüyorsun öyle orada dikildikçe, kadına baltayı indirsen ne olacak, kapıyı da açık bırakmışsın zaten…”

“Hadi baltayı indirmedim diyelim, sonra ne olacak?”

“Bak hala soruyor yahu, dostum sen geri zekalı mısın, kapı açık, birazdan bu tefecinin kızkardeşi Lizavetta içeri girmeyecek mi?”

“Doğru, onu hesaba katmamıştım…”

“Öyleyse çek şu kapıyı hemen…”

AffetmiyorumAffet Raskolnikov! Kapı neden açık, birazdan Lizavetta içeri girmeyecek mi?

Raskolnikov kapıyı kapatıp gizemli yabancıya bakarken:

“Burada mı kalacağız, ya Lizavetta gelirse?”

“O geldiğinde bunu düşünürüz dostum, önce şu tefeci vaziyetini çözelim…”

Tefeci kadın bağıracak gibi oldu, gizemli yabancı hemen dolaptan aşağıya sarkan bir elbise parçasını sol eliyle alıp kadının ağzını bağlarken;

“Etrafa baksana dostum, ne var ne yoksa topla…”

O sırada gizemli yabancının telefonu çalmaya başladı, bunca hengame arasında bu da nereden çıktı,  telefonu çıkarıp ışıklı ekranına baktıktan sonra Raskolnikov’a dönerek:

“Annen arıyor dostum, ne diyeyim?”

Gizemli yabancının elindeki ışıklı şeye tuhaf bakışlarla bakan Raskolnikov, bu konuşmadan doğru düzgün hiçbir şey anlamayarak, tedirgin bir sesle:

“Annem mi arıyor, nereden arıyor, o ne?”

“Bunun adı telefon dostum, dün gece bilinmeyen adresler servisinden anneni buldum, kuzenimin kullanmadığı telefonlar vardı, senin ülkede devrimden sonra bir devrim daha olunca kimse bu Motorola’ları kullanmadı, bunlardan ona da bir tane vermiştim, hatta Kardeşin Dunya’da da var, söyle sen önce, ne diyeyim onlara?”

“Ne bileyim, annemin sesi mi o gelen…”

“Amma soru soruyorsun dostum, sen ne var ne yok topla o halde, Rasko şu an derste, iki saat sonra arayın diyorum,” sonra telefonu sol kulağına doğru götürüp açma düğmesine bastıktan sonra:

“Merhaba hanımefendi, demek öğrendiniz bunları, zor değil bu meretlerle konuşması, sizin o telefonda helikopter oyunu da olacaktı, ayarların altından bakarsınız, şu an dersteyiz Rasko’yla, iki saat sonra görüşelim mi, yok Razumihin kafede şu an, o bu dersi almıyordu, Suç Hukuku dersi, biraz sıkıcı ama ne yaparsınız, sesimi fazla yükseltemem, telefon yasak derste, gerçekten mi, demek Dunya’nın talibi çıktı, evlendirmek istiyorsunuz, bunu hemen iletirim…”

Şaşkınlıkla ona doğru atılan Raskolnikov’un sağ kolunu tutarak:

“Tamam yarım saat sonra da olur, siz aramayın fazla yazmasın, biz dersten çıkınca sizi ararız…”

Telefonu kapattıktan sonra Raskolnikov’a bakarak:

“Kızkardeşin Dunya’yı evlendiriyorlarmış moruk, bu nasıl bir dünya yahu, hem de kiminle biliyor musun?”

Raskolnikov hiddetten deliye dönmüştü, kendini zor zapteden bir sesle:

“Kiminle evlendiriliyormuş?” diye sordu, sonra hiddet dolu gözlerle koltukta ona doğru bakan tefeci kadına doğru bakmaya başladı.

“Bunu sonra konuşalım, Haydar abiyi çağırıyorum şimdi, şu tefeciyi halledelim, birazdan Lizavetta gelecek zaten, burada kapana kısılıp kalmayalım…”

Tekrar telefonuna uzanır, kadife perdelerin aslı olduğu pencere kenarına gidip sokağın köşesine doğru bakarken:

“Alo Lillipotti, tamam Rasko öneriyi kabul edecek, sen kimseye görünmeden yukarı çık, kimseye görünmeden bir yolunu bul, buraya gel, olur onu da hazırla, dikkat et; alt katta boyacılar var…”

(Devamı Var )

AffetmiyorumAffet Raskolnikov! Alttaki şüphe unsurlarını izle azizim, sonrasında kısa bir dedektiflik çözümlemesi yapacağız.

Suç ve Ceza İngilizce Baskı

Suç ve Ceza İngilizce Baskı

Dostoyevski'nin Taslakları, Raskolnikov, Suç ve Ceza

Dostoyevski’nin Taslakları, Raskolnikov, Suç ve Ceza

Raskolnikov ve Svidrigailov, Suç ve Ceza

Dostoyevski’nin Taslakları, Raskolnikov ve Svidrigailov, Suç ve Ceza

Dostoyevskaya metro istasyonunda Suç ve Ceza'dan sahneler

Dostoyevskaya metro istasyonunda Suç ve Ceza’dan sahneler

Dostoyevskaya metro istasyonunda Suç ve Ceza'dan sahneler2.jpg

Dostoyevskaya metro istasyonunda Suç ve Ceza’dan sahneler2

Dostoyevski'nin çocukluğunun geçtiği evin misafir odası.

Dostoyevski’nin çocukluğunun geçtiği evin misafir odası. “Babamın meşgul olmadığı akşamlarsa evde birimiz yüksek sesle kitap okurdu ve herkes dinlerdi.”

Dostoyevski Omks`taki koğuşunda

Dostoyevski Omks`taki koğuşunda

"Hava kararınca bakıcımız gelirdi. Annem hep bazı işlerle meşgul olurdu. Bakıcımızsa bize türlü hikayeler, masallar anlatırdı. Bazen dört kardeş o masaya otururduk ve bize ders yaptırırdı. Bazı akşamlar annemle babam iade-i ziyaret için bir yerlere giderlerdi. Ev bize kalır, dört kardeş kör ebe oynar, şarkı söyler, dans ederdik. "

“Hava kararınca bakıcımız gelirdi. Annem hep bazı işlerle meşgul olurdu. Bakıcımızsa bize türlü hikayeler, masallar anlatırdı. Bazen dört kardeş o masaya otururduk ve bize ders yaptırırdı. Bazı akşamlar annemle babam iade-i ziyaret için bir yerlere giderlerdi. Ev bize kalır, dört kardeş kör ebe oynar, şarkı söyler, dans ederdik. “

Dostoyevski`nin çalışma odası

Dostoyevski`nin çalışma odası

AffetmiyorumAffet Raskolnikov! Rasko’nun İzinde Dosya 6, Ek:1

“Temmuz başlarında çok sıcak bir gün, akşama doğru, genç bir adam “S” sokağındaki bir pansiyonda kiraladığı küçük odasından çıktı ve ağır, kararsız adımlarla “K” köprüsüne yöneldi.” Bu K. köprüsü de neresi? Ona yardım etmeliyim yoksa gidip bir tefeci kadını vuracak sonra yok suç psikolojisi yok suçlu gizlenmesi derken kendini ele verecek, kendinin de Sonya’nın da başını yakacak, Sibirya’da sekiz yıl ceza çekmenin ne gereği var…

 

 

Soğuk ve yağmurlu bir geceydi, Raskolnikov’u bulmak zordu, Dostoyevski onun yaşadığı yer olan St. Petersburg ve K. köprüsü isimleri dışında neredeyse hiçbir ayrıntı vermemişti….K. köprüsü mü, canına yandığım, böyle köprü ismi mi olur Dosto?

Şimdi Raskolnikov’un yaşadığı yeri nereden bulacağım, bilinmeyen numaraları aradım önce: bütün profesyonel dedektiflerin yaptığı gibi, telefonda yarım saat bekleten; sekiz defa Mozart’ın Eine Kleine Nachtmusic’inin girişini dinleten görevliye epey sinirlendim, “en azından Bach olabilirdi aralarda,” dedim, en azından kendi kendime soru cevap yapar dururdum…Profesyonel araştırma yöntemlerinden pek bir şey çıkmayınca her profesyonel dedektifin yaptığı gibi amatör yöntemlere başvurdum: Rusça bilen bir sevgili tavladım ve ondan destek aldım.

Yaptığım Rus dili araştırmaları sonrasında Anna Grigorievna (Dostoyevsky’nin karısı)’nın mektuplarının birer kopyasına ulaştım. Dilersen sana ulaştırırım.

Oradaki şöyle bir açıklama notu epey ilgimi çekti dostum Modi, sana aynen aşağıda aktarıyorum:

“S-у” Элли становится “Столярный”; и “К-п” Мост становится “Кокушкин.”

 

Elbette sen de hiçbir şey anlamadın bu Rus alfabesinden, sonra Rus dilinde okuyan Sella’yı aradım, o da bu Rusça’nın çok ileri düzey bir Rusça olduğunu, anca master yaptıktan ve 6 yıl Rusya’da yaşadıktan sonra… bu günlük dile hakim olabileceğini söyledi, öylece afallamış kalmıştım.

Ya şimdi ne yapacağım?

Birden aklıma Rus sevgilim geldi, hemen ona gizli bir posta ile sadece bu kısmı ulaştırdım, Sella’nın dediği gibi çok ileri düzey bir Rusça olmuş olacak ki, sevgilim Olga yarım günde hemen cevap verdi, bunun İngilizce’sini hatta yanında da St. Petersburg kışlık sarayı’nın bir heykelini ve sular kesilirse içersin diye de on şişe votka gönderdi.

İşte o gizemli mektuptaki Rusça kelimelerin bire bir İngilizcesi:

Varan 1:

“S-y” Alley becomes “Stolyarny;” and “K-n” Bridge becomes “Kokushkin.”

Buradan da anladığın üzere Dostoyevsky’nin karısı Anna Grigorievna’na meraktan çatlamak üzereymiş, en sonunda bunu sormuş ve bir köşeye bunu yazmış, şöyle diyor:

“S-y” Alley “Stolyarny” olur ve “K-n” Köprüsü “Kokuşkin” olur.

İşte, doğru iz üzerindeyiz dostum Modi, neden, çünkü bu ikisinden de St.Petersburg’da birer tane var,

 

O köprüyü bulmak epey zor oldu elbette, buradan yola çıkınca, genelde adres sorduklarım ‘Dümdüz gidin, ileride sağda olacak’ dedi ama kimse yerini tam hatırlamadı. Yılmadan araştırmama ve aramama devam ettim ve en sonunda buldum. İşte o köprü: КОКУШКИН МОСТ – KOKUŞKİN KÖPRÜSÜ

 

 

İşte, üst düzey dedektif teknikleri kullanarak, müze bekçisine iki şişe votka alarak bu fotoğrafın bugünkü haline de ulaştım, o da burada:

КОКУШКИН МОСТ - KOKUŞKİN KÖPRÜSÜ-2

КОКУШКИН МОСТ – KOKUŞKİN KÖPRÜSÜ-2

Varan 2:

Stolyarny sokağını da üst düzey tekniklerimizle bulduğumuza göre, Raskolnikov bu Kokuşkin Köprüsü’ne (Ortadaki Griboedov Kanalı bu arada ), bu ortadaki kanalı geçerek doğruca ulaşabiliyor.

Varan 3:  Bunu da çözdüğümüze göre geriye bu herifin kaldığı binayı bulmak kalıyor.

Bu köprüden biraz geriye gidersek azizim, Raskolnikov’un Stolyarny ve Grazhdansky Streets’in köşesinde yer alan bir bina da tam şurada aşağıda. Burada tarif edilene uygun çatı katı dairesinin olduğunu ve Rasko’nun burada küçük bir dairede yaşadığını anlayabiliriz.

Hatırlarsan Raskolnikov’un küçük bir odasında kaldığı pansiyonun ‘S…’ sokağında olduğu geçer: “Beş katlı yüksek bir evin çatı katıydı ve odadan çok bir dolabı andırıyordu.”  O de ne?

Bu bina Dosto’nun yaşadığı bina değil mi?

Bu çözümlemeden sonra diyebiliriz ki, zanlı Raskolnikov Dosto’nun kaldığı binadaydı ve bu odalarından birinde yaşıyordu.

O halde Dosto ona bu işte yardım etmiş, ona yardım ve yataklık etmiş, onun suçlarını gizlemeye çalışmıştı.

Dostoyevski’nin ismini “S.” sokağı olarak verdiği yer, köşedeki evin diğer sokağı olan Stolyarny.

 

Anna Grigoriyevna Ekim 1866’da bu binaya dair izlenimlerini şöyle anlatıyor: “Bina, çok sayıda küçücük dairelerden oluşan kocaman bir binaydı. Esnaf ve tüccar takımı otururdu bu dairelerde. Binaya girer girmez Raskolnikov’un oturduğu evi hatırlatmıştı.”

İşte suçlunun yaşadığı bina:

 

İşte böyle aziz dostum Modi, şimdi bu bahse burada ara veriyorum, çünkü sınırötesi bir operasyona gitmem gerekiyor, görüşmek üzere, resim yapmaya devam et olur mu, Jeanne burada, sana selamları var, yakında geleceğini söyledi…

Bu arada analiz etmen için sana Rusça bir metin gönderiyorum, bir daha ki sefere bunun üzerinden gidelim, umarım Olga kısa zamanda şifresini çözer:

 

Описание комнаты Сони Мармеладовой в романе “Преступление и наказание” Соня Мармеладова (Сонечка) – главная героиня романа “Преступление и наказание” Достоевского. Анализ романа “Преступление и наказание” невозможно представить без анализа персонажа Сони Мармеладовой. Важную роль в анализе романа играет описание комнаты Сони Мармеладовой. Жилище Сонечки является как бы продолжением бедной, тяжелой жизни Сони. Но при этом комната Сони также является отражением ее светлой личности. Соня Мармеладова вынуждена жить отдельно от своей семьи (семьи Мармеладовых), так как Соня вынуждена зарабатывать “непристойным занятием”. Ей неприлично было оставаться в квартире ее семьи. Соня проживает на третье этаже, в квартире № 9. Она снимает комнату в квартире портного Капернаумова. Описание комнаты Сони Мармеладовой “…Она прошла в третий этаж, повернула в галерею и позвонила в девятый нумер, на дверях которого было написано мелом: „Капернаумов портной“… “…к дому на канаве, где жила Соня. Дом был трехэтажный, старый и зеленого цвета…”
“…в углу на дворе вход на узкую и темную лестницу…” “…Сонина комната походила как будто на сарай, имела вид весьма не правильного четырехугольника, и это придавало ей что-то уродливое. Стена с тремя окнами, выходившая на канаву, перерезывала комнату как-то вкось, отчего один угол, ужасно острый, убегал куда-то вглубь, так что его, при слабом освещении, даже и разглядеть нельзя было хорошенько; другой же угол был уже слишком безобразно тупой. Во всей этой большой комнате почти совсем не было мебели. В углу, направо, находилась кровать; подле нее, ближе к двери, стул. По той же стене, где была кровать, у самых дверей в чужую квартиру, стоял простой тесовый стол, покрытый синенькою скатертью; около стола два плетеных стула… …небольшой, простого дерева комод, как бы затерявшийся в пустоте. Вот все, что было в комнате. Желтоватые, обшмыганные и истасканные обои почернели по всем углам; должно быть, здесь бывало сыро и угарно зимой. Бедность была видимая; даже у кровати не было занавесок.”

Bölüm 6 AffetmiyorumAffet Raskolnikov!
Bölüm 7 AffetmiyorumAffet Raskolnikov! Ve o balta: 
Bölüm 8 AffetmiyorumAffet Raskolnikov! Ve o rehin kutusu: 
Bölüm 9 AffetmiyorumAffet Rakolnikov! Ve Lizaveta Ivanovna:

 

 

 

 

Comments

comments

  118 comments for “AffetmiyorumAffet Raskolnikov!

 1. Pingback: Viagra kaufen
 2. Pingback: Viagra generique
 3. Pingback: buy cialis online
 4. Pingback: buy viagra cheap
 5. Pingback: buy levitra
 6. 1 Nisan 2019 at 23:35

  Link exchange is nothing else except it is simply placing the other person’s website link on your page at appropriate place
  and other person will also do same for you.

 7. 4 Nisan 2019 at 16:54

  Hello, just wanted to say, I enjoyed this blog post.
  It was helpful. Keep on posting!

 8. Pingback: Viagra uk
 9. 7 Nisan 2019 at 10:45

  Fastidious response in return of this question with solid arguments and explaining the whole thing concerning
  that.

 10. 7 Nisan 2019 at 20:38

  Excellent blog here! Also your web site loads up fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate
  link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 11. 9 Nisan 2019 at 09:13

  Hi everyone, it’s my first go to see at this web page,
  and article is genuinely fruitful in favor of me, keep up posting such
  posts.

 12. 9 Nisan 2019 at 16:33

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it
  for you? Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from.
  appreciate it

 13. 9 Nisan 2019 at 20:52

  I pay a quick visit each day a few web sites and websites to read content, but this web
  site presents quality based articles.

 14. 18 Nisan 2019 at 03:51

  Monetary advisors enterprise is individuals enterprise.

 15. 21 Nisan 2019 at 17:59

  Very shortly this web page will be famous among all blogging
  and site-building visitors, due to it’s pleasant articles

 16. 23 Nisan 2019 at 18:03

  Hi there, I enjoy reading all of your article.
  I like to write a little comment to support you.

 17. 24 Nisan 2019 at 01:10

  Amazing! Its genuinely amazing piece of writing, I have got much clear idea on the
  topic of from this piece of writing.

 18. 24 Nisan 2019 at 03:09

  You need to be a part of a contest for one of the best blogs on the web.

  I most certainly will recommend this website!

 19. 24 Nisan 2019 at 06:52

  Hi there would you mind letting me know which webhost you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a
  lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a reasonable price?
  Thank you, I appreciate it!

 20. 24 Nisan 2019 at 10:26

  This site definitely has all the information and facts I wanted concerning this subject and didn’t know who to ask.

 21. 25 Nisan 2019 at 05:17

  Thanks a bunch for sharing this with all folks
  you actually know what you’re speaking about! Bookmarked.

  Please also discuss with my site =). We will have a hyperlink
  change arrangement among us

 22. 25 Nisan 2019 at 15:38

  I’m now not certain the place you’re getting your information, however great
  topic. I needs to spend a while finding out more or understanding more.
  Thanks for wonderful info I used to be in search of
  this info for my mission.

 23. 25 Nisan 2019 at 21:17

  I pay a visit everyday some blogs and blogs to read content, except this web site offers quality based writing.

 24. 26 Nisan 2019 at 01:58

  Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was
  just curious if you get a lot of spam remarks?
  If so how do you reduce it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.

 25. 26 Nisan 2019 at 02:19

  You could certainly see your expertise within the article you write.
  The world hopes for even more passionate writers such as
  you who are not afraid to say how they believe. All the time go after your heart.

 26. 26 Nisan 2019 at 08:05

  I’m no longer positive where you are getting
  your info, however good topic. I needs to spend a while studying more or
  understanding more. Thanks for fantastic info I
  was looking for this info for my mission.

 27. 26 Nisan 2019 at 10:46

  If you desire to take much from this piece of writing then you have to apply these methods to your won blog.

 28. 27 Nisan 2019 at 06:54

  Wow, this post is fastidious, my sister is analyzing these things, therefore I am going to let know her.

 29. 27 Nisan 2019 at 07:55

  Now it is time to pick your specific investments.

 30. 27 Nisan 2019 at 07:59

  I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my
  difficulty. You’re wonderful! Thanks!

 31. 27 Nisan 2019 at 11:24

  all the time i used to read smaller articles that also clear their
  motive, and that is also happening with this post which I am reading
  here.

 32. 27 Nisan 2019 at 14:11

  obviously like your web site however you need to check the
  spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to inform the truth nevertheless I will
  surely come back again.

 33. 27 Nisan 2019 at 18:23

  It’s an amazing post in support of all the internet visitors; they will obtain advantage from it I am sure.

 34. 27 Nisan 2019 at 19:36

  Good day! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 35. 28 Nisan 2019 at 02:12

  Hi, its nice article concerning media print, we all be aware of media is a impressive source
  of facts.

 36. 28 Nisan 2019 at 11:50

  Peculiar article, just what I wanted to find.

 37. 28 Nisan 2019 at 12:03

  Hi there! I just wanted to ask if you ever have
  any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing
  months of hard work due to no back up. Do you have any methods to prevent
  hackers?

 38. 28 Nisan 2019 at 14:43

  Hey! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading your posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that
  go over the same subjects? Thanks for your time!

 39. 28 Nisan 2019 at 18:46

  I have read so many articles or reviews on the topic of the blogger lovers except this
  article is genuinely a fastidious paragraph, keep it up.

 40. 29 Nisan 2019 at 15:06

  Hello, i believe that i noticed you visited my weblog
  thus i got here to return the want?.I’m trying to find things
  to enhance my site!I guess its ok to use a few of your ideas!!

 41. 29 Nisan 2019 at 19:26

  Hi there would you mind letting me know which web host you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers
  and I must say this blog loads a lot quicker then most.
  Can you suggest a good web hosting provider at a fair price?
  Thanks, I appreciate it!

 42. 29 Nisan 2019 at 20:20

  Because the admin of this website is working, no uncertainty very
  rapidly it will be well-known, due to its quality contents.

 43. 30 Nisan 2019 at 08:32

  Yes! Finally something about ig.

 44. 30 Nisan 2019 at 14:39

  Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that
  I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 45. 30 Nisan 2019 at 22:28

  I used to be able to find good information from your content.

 46. 30 Nisan 2019 at 22:56

  Heya! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs!
  Just wanted to say I love reading through your blog
  and look forward to all your posts! Keep up
  the great work!

 47. 1 Mayıs 2019 at 04:07

  Great post.

 48. 1 Mayıs 2019 at 06:12

  Hi there, just wanted to tell you, I enjoyed this post.

  It was helpful. Keep on posting!

 49. 1 Mayıs 2019 at 16:46

  These are genuinely fantastic ideas in on the topic of blogging.
  You have touched some good factors here. Any way keep up wrinting.

 50. 1 Mayıs 2019 at 19:24

  If you want to grow your experience just keep visiting this web site and be updated with the
  newest news update posted here.

 51. 2 Mayıs 2019 at 06:24

  Keep on writing, great job!

 52. 2 Mayıs 2019 at 06:36

  Thanks , I have just been searching for info about this
  topic for a long time and yours is the greatest I’ve came upon till now.
  However, what about the conclusion? Are you sure
  in regards to the supply?

 53. 2 Mayıs 2019 at 15:28

  I was wondering if you ever thought of changing the layout of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with
  it better. Youve got an awful lot of text for only having one or
  2 images. Maybe you could space it out better?

 54. 3 Mayıs 2019 at 05:19

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.

 55. 3 Mayıs 2019 at 08:28

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for affetmeyensanat

 56. 3 Mayıs 2019 at 09:28

  If you would like to improve your familiarity simply keep visiting this web page and be updated with the latest news update posted here.

 57. 4 Mayıs 2019 at 05:01

  What’s up, every time i used to check blog posts here in the early hours in the morning, because i enjoy to learn more
  and more.

 58. 4 Mayıs 2019 at 19:30

  Hey! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would
  be ok. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward
  to new posts.

 59. 5 Mayıs 2019 at 14:36

  It is perfect time to make a few plans for the longer term and it is time to be happy.
  I’ve read this post and if I may I want to counsel you
  few attention-grabbing things or suggestions. Maybe you
  can write subsequent articles referring to this article.
  I wish to read more things approximately it!

 60. 5 Mayıs 2019 at 23:57

  I like the valuable info you provide for your articles. I will bookmark your blog and test again right here frequently.
  I am fairly certain I will be told many new stuff proper
  right here! Good luck for the following!

 61. 6 Mayıs 2019 at 05:46

  Have you ever thought about publishing an ebook or guest authoring on other websites?

  I have a blog based upon on the same ideas you discuss and would love
  to have you share some stories/information. I know my subscribers would enjoy your work.

  If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.

 62. 6 Mayıs 2019 at 06:06

  Hi my loved one! I wish to say that this article is amazing,
  nice written and come with almost all vital infos. I would like to
  peer extra posts like this .

 63. 6 Mayıs 2019 at 06:14

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think
  I would never understand. It seems too complicated and extremely
  broad for me. I’m looking forward for your next post,
  I’ll try to get the hang of it!

 64. 6 Mayıs 2019 at 12:46

  Hi! I could have sworn I’ve been to this blog before but after reading through
  some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely
  happy I found it and I’ll be book-marking and checking back
  frequently!

 65. 7 Mayıs 2019 at 01:12

  Thanks for your personal marvelous posting!

  I genuinely enjoyed reading it, you may be a great author.I will remember to bookmark your
  blog and definitely will come back at some point. I want to encourage that you continue your great
  posts, have a nice day!

 66. 7 Mayıs 2019 at 13:22

  Hi, I do think this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I may return yet again since i have book marked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.

 67. 8 Mayıs 2019 at 14:02

  Hi! I simply wish to give you a huge thumbs up for the excellent information you have got right here on this post.

  I’ll be coming back to your web site for more soon.

 68. 8 Mayıs 2019 at 14:38

  Howdy! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
  Your blog provided us valuable information to work on. You have done a marvellous job!

 69. 9 Mayıs 2019 at 14:12

  That is a really good tip especially to those new to
  the blogosphere. Brief but very accurate information… Thanks for sharing this one.
  A must read post!

 70. g
  11 Mayıs 2019 at 01:37

  I relish, lead to I found just what I used to be taking a look for.
  You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day.
  Bye

 71. 11 Mayıs 2019 at 16:23

  Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and all. Nevertheless imagine if
  you added some great pictures or videos to give your posts
  more, “pop”! Your content is excellent but with images and
  videos, this site could certainly be one of the very best in its
  niche. Superb blog!

 72. 12 Mayıs 2019 at 20:02

  Thank you for your curiosity in Funding Recommendation.

 73. 14 Mayıs 2019 at 03:56

  Valuable info. Lucky me I discovered your website by accident, and I’m
  surprised why this coincidence didn’t took place in advance!
  I bookmarked it.

 74. 15 Mayıs 2019 at 03:27

  I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any
  interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
  In my view, if all website owners and bloggers made
  good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 75. 15 Mayıs 2019 at 21:14

  I love what you guys are up too. This kind of clever work and exposure!
  Keep up the superb works guys I’ve you guys to our blogroll.

 76. 15 Mayıs 2019 at 22:15

  Hi there are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set
  up my own. Do you require any coding expertise to make your own blog?

  Any help would be greatly appreciated!

 77. 15 Mayıs 2019 at 23:15

  You need to take part in a contest for one of the best websites
  on the web. I’m going to highly recommend this site!

 78. 16 Mayıs 2019 at 05:46

  Greate article. Keep posting such kind of information on your blog.
  Im really impressed by your site.
  Hello there, You have performed a great job. I will definitely digg it and personally suggest to my friends.
  I’m sure they will be benefited from this website.

 79. 18 Mayıs 2019 at 07:13

  Excellent, what a website it is! This blog gives useful data to us,
  keep it up.

 80. 19 Mayıs 2019 at 09:47

  Its like you read my mind! You seem to know so much about
  this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home
  a little bit, but other than that, this is excellent blog.
  A fantastic read. I will definitely be back.

 81. 20 Mayıs 2019 at 00:03

  Consider investments that supply speedy annuities.

 82. 21 Mayıs 2019 at 08:42

  Good response in return of this query with real arguments and telling all about that.

 83. 25 Mayıs 2019 at 12:21

  Financial advisors business is people business.

 84. 25 Mayıs 2019 at 13:02

  Hey there! This post couldn’t be written any better!
  Reading through this post reminds me of my good old room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this post to him.
  Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 85. 26 Mayıs 2019 at 23:29

  Schwab Clever Portfolios invests in Schwab ETFs.

 86. 27 Mayıs 2019 at 15:52

  A monetary advisor is your planning accomplice.

 87. 27 Mayıs 2019 at 19:02

  At this time I am going to do my breakfast, after having my breakfast coming over again to read more news.

 88. 28 Mayıs 2019 at 19:28

  Now it is time to decide your specific investments.

 89. 30 Mayıs 2019 at 02:52

  Hi there I am so thrilled I found your weblog, I really found you by error,
  while I was searching on Digg for something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks for a incredible post and a all
  round interesting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read through it all at the minute but I have bookmarked it and
  also added in your RSS feeds, so when I
  have time I will be back to read a lot more, Please do keep up
  the great work.

 90. 30 Mayıs 2019 at 08:56

  It’s actually very complex in this full of activity
  life to listen news on TV, so I simply use web for that purpose,
  and take the hottest information.

 91. 30 Mayıs 2019 at 13:44

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it
  up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later.
  Cheers

 92. 1 Haziran 2019 at 19:45

  All forms of investments come with certain risks.

 93. 2 Haziran 2019 at 18:58

  What’s up all, here every one is sharing these familiarity,
  so it’s pleasant to read this web site, and I used to pay a quick visit this web site every day.

 94. 2 Haziran 2019 at 20:18

  That is true for investment advice as properly.

 95. 3 Haziran 2019 at 06:18

  Hi there to all, the contents existing at this site are
  truly amazing for people knowledge, well, keep up the
  good work fellows.

 96. 4 Haziran 2019 at 00:57

  My relatives all the time say that I am wasting my time
  here at net, except I know I am getting know-how everyday by reading
  thes pleasant articles or reviews.

 97. 4 Haziran 2019 at 19:55

  A financial advisor is your planning accomplice.

 98. 5 Haziran 2019 at 03:54

  Admiring the hard work you put into your site
  and in depth information you present. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed information. Excellent read!
  I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 99. 5 Haziran 2019 at 16:51

  Hey there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community
  in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a marvellous job!

 100. 6 Haziran 2019 at 09:23

  Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
  I will make sure to bookmark it and return to read more of
  your useful information. Thanks for the post.
  I will definitely return.

 101. 6 Haziran 2019 at 19:06

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your site offered us with valuable information to work on. You have
  done an impressive job and our whole community will be grateful
  to you.

 102. 7 Haziran 2019 at 10:38

  Attractive element of content. I simply stumbled upon your
  weblog and in accession capital to say that I acquire in fact enjoyed account your blog
  posts. Any way I will be subscribing on your augment or even I
  success you get right of entry to persistently quickly.

 103. 7 Haziran 2019 at 11:07

  Thanks for sharing your thoughts about affetmeyensanat.
  Regards

 104. 7 Haziran 2019 at 20:28

  I have to thank you for the efforts you have put
  in penning this site. I’m hoping to see the same high-grade content by you in the future as
  well. In truth, your creative writing abilities
  has motivated me to get my own site now 😉

 105. 8 Haziran 2019 at 02:53

  Normally I do not read post on blogs, but I would like to say that this write-up
  very compelled me to take a look at and do it!
  Your writing style has been surprised me. Thank you, quite great article.

 106. 9 Haziran 2019 at 10:46

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep
  it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back in the future.

  Many thanks

 107. 11 Haziran 2019 at 06:29

  Thanks on your interest in Investment Recommendation.

 108. 16 Haziran 2019 at 13:48

  Thanks on your interest in Funding Recommendation.

 109. 18 Haziran 2019 at 05:55

  Excellent web site you’ve got here.. It’s hard to find good quality
  writing like yours these days. I really appreciate people like you!
  Take care!!

 110. 18 Haziran 2019 at 17:12

  Hi, just wanted to say, I loved this blog post.
  It was inspiring. Keep on posting!

 111. 18 Haziran 2019 at 19:23

  Thanks for your marvelous posting! I seriously enjoyed
  reading it, you may be a great author. I will make sure
  to bookmark your blog and will often come back very
  soon. I want to encourage you to definitely continue your great job,
  have a nice morning!

 112. 18 Haziran 2019 at 20:13

  Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments?

  If so how do you prevent it, any plugin or anything
  you can recommend? I get so much lately it’s driving me
  crazy so any assistance is very much appreciated.

 113. 19 Haziran 2019 at 02:25

  I was suggested this website by my cousin. I’m now not certain whether this put up is written by
  way of him as no one else realize such distinct approximately my difficulty.
  You are wonderful! Thank you!

 114. 19 Haziran 2019 at 04:21

  This is a great tip especially to those new to the blogosphere.
  Brief but very accurate info… Thank you for sharing this one.
  A must read post!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 3 =