AffetmiyorumAffet Olivier Messiaen!

AffetmiyorumAffet Olivier Messiaen!

Karlı bir dağ yolundayım, etraf sessiz, çevremdeki karlı ağaçların üzerinde arada bir öten karlı flüt sesleri, Olivier Messiaen’in altı dakikalık Le Merle Noir [The Blackbird ]’ini dinleyerek bir yamaçta kendini insan olarak boğmayı bekleyen bir kuşun yanına doğru yürüyorum.
(Bölüm 6-1)Sağ taraftaki bir karlı meşe ağacının üzerinde ne olduğunu bilemediğim bir yaratık var, görünümü şu biçimde:

Bu kuş olacak şey bir şeyler diyor, onu dinliyorum. Karlı dağın yolu ellerimi üşütüyor, duyduğum seslerin bir elbise gibi bedenimi sarmasını ve sessizleştikçe o giysinin kanat çırpan hava akımı içerisinde biraz daha ısınmayı istiyorum.

Albümün kapağı şöyle bir şey, o içeriye hapsedilmiş olan şey de ne:

AffetmiyorumAffet Olivier Messiaen!-5

AffetmiyorumAffet Olivier Messiaen! Hapsedilen Kuşlar Ağırceza Yargıcı

Olivier Messiaen’in bu kuş uluması 6 dakikalık, piyano tıngırtısı ve flüt ulumaları içerisinde on iki ton tekniği ( kendi ifadesi ile de total serial yapılanma ) ile ilerliyor, bu tekniği nasıl kullandığına bakmadan hemen çantamdan bir kitap çıkarıp arasındaki notalara bakıyorum serin dağ rüzgarı eşliğinde.

Üstteki parti de, flute, alttakinde piyano yazıyor, yanlış yazmış olmaları gerekli, karlı bir dağ yamacında uçan iki uluyan kuş görünümünden başka bir şey olmamalı aslında…

 

AffetmiyorumAffet Olivier Messiaen! O içeriye hapsedilmiş olan şey de ne.

Uzaktan Oliver Olivillo’yu gördüm sonra, başına kalın bir bere geçirmiş, iri çerçeveli gözlüklerinin camı buz tutmuşçasına koyu granit grisi görünüyor bu taraftan, herhalde gecenin bu yarısı yine flüt çalmak için çıkmış dışarıya, işaret ediyordu, sonra yanıma geldi. Elimdeki partiyi gördü, nereye gittiğimi sordu, yamacın yanına gittiğimi söyledim, yamacın kenarına doğru yürümeyi sürdürdük.

AffetmiyorumAffet Olivillo! Kendisinin kuş kayıt cihazı olduğunu söylüyor.

Olivillo yeni hastaneden çıktı, epeydir kendinin içine kuş girdiğini söylüyordu hastaneye yatırılmadan önce, üç ay sonra çıktı, daha öncesinde bir defa daha yatırılmıştı, o zaman da kendisini kuş kayıt cihazı gibi hissettiğinden; izlediği filmlerdeki kuşların dahi sesini kaydetmeye başladığından bahsediyordu. Olivillo orta boylu, sakin bakışlı, kalın çerçeveli gözlükleri olan birisi, dedesinden kalan bir ördek çiftliğini tadilattan geçirerek total serializm diye bir okul kurmaya kalkmıştı. Sonra pek öğrencisi olmayınca, bu total serializm dediği şeyi müziğe uygulamaya çalışmış. Tam anlamak mümkün olmasa da bu total serializm dediği şey de bir müzik hücresi var. Burada her müzik hücresi , belirlenen bir matematik düzenleme içerisinde tek bir formülden çıkarsanarak oluşturuluyor. Ve bunun çevrimleri ile sürekli ilerliyor.  Kimsenin pek dinlemeyeceği işler anlayacağın Modi, bir ara sana onun kayıtlarından göndereceğim. Hatırladığım kadarıyla ülkemize geldiğinde müzik çalışmaları için bakanlığa başvurmuştu. Bir yıl burada kalmayı düşünüyordu, bakanlıktan pek ses çıkmayınca ülkemizde bir süre Şenkardeşler düğün salonunda orgçuluk yapmış ardından ülkesine geri dönmüştü.

Son mektubuna göre de de Paris’teki Église de la Sainte kilisesinde org çalıyor epeydir….Bir ara kuşlar gezegeni diye bir gezegen olduğundan, kuşların kendisini o gezegene atadığından bahsediyordu. Sonra buraya geldi tekrar hastaneden çıkınca. Yaklaşık bir haftadır bu dağ kasabasında dolaşıp duruyoruz.

Tekrar flüte partisine bakarak yürümeyi sürdürüyoruz, Olivillo buraya bir türlü alışamamış olacak ikide bir öksürüp duruyor.

Flute partisinin hemen başında, modere diyor Olivier,

AffetmiyorumAffet Olivier Messiaen!-2

AffetmiyorumAffet Olivier Messiaen! Flute partisi sol tarafımdaki karlı ağaç üzerinde ötmeyi beklerken,

 

yürümem gereken tempoyu elimdeki dal parçasıyla karların üzerine kısa bir an vurup sonra vazgeçiyor ve notalarına bakmayı sürdürüyorum.

AffetmiyorumAffet Olivier Messiaen!

AffetmiyorumAffet Olivier Messiaen! Tempo sürekli değişeceği için buna önem vermemeye başlıyorum, çünkü şu an kuşlar uluyor,

Tempoyu vurmayı bırakmamdan rahatsız olmalı ki Olivier, paltosunun iyice içine girip alacakaranlık bir gecede çınlayan beklentili bir kuş sesinin tonuyla:

AffetmiyorumAffet Olivier Messiaen!

AffetmiyorumAffet Olivier Messiaen! Alacakaranlık bir gecede çınlayan, beklentili bir kuş sesinin kararsız tonuyla öksürürken,

Diyor, kulaklarımda ilk duyduğum o kalın Mi, rüzgarın alt baslarının koyu uğultusu içerisinde yankılanıyor ve onun armonikleri üzerine beşlisi ve oktavı nota partisi dışında sıralanmaya, adeta yazılmayan partinin içerisine girmeye çalışıyor, sonra sessizce bir ölçü beklemek zorunda kalıyorum.

AffetmiyorumAffet Olivier Messiaen!

AffetmiyorumAffet Olivier Messiaen! Gördüğün üzere bu karlı kış gecesi işim yokmuş gibi bir ölçüde beklemek ve beklentimi durduğum yerde beklemek zorunda kalıyorum,

Olivier, notalara uzun süre baktığımı görünce, kısa bir an tepedeki dolunaya bakıyor, ışığın yeterli olacağını düşünüyor, içinde bir kayıt cihazı, bir armut, iki traş bıçağı, bir amorti çıkmış piyango bileti, bir ganyan kuponu, iki tane de gidilmemiş klasik müzik konser biletinin olduğu çantadan, ona noterde çalışan bir yakının hediye ettiği bir flütü çıkarıyor ve “Yine başlama Oliver, bıktım artık senin şu kuş merakından, biraz çalmada şu kuşları dinleyelim, şu alacakanlığın sesini dinleyelim” dememe aldırmadan sanki bunu görmüyormuşum gibi;

“Un peu vif, avec fantaisie,” diyor ve o ilk üçlemesini flüte üflüyor, hemen şuradaki:

AffetmiyorumAffet Olivier Messiaen!-3

AffetmiyorumAffet Olivier Messiaen! Burada f oldu mu şimdi hiç, bak gerçek hayat burada ve şu an burada böyle bir f duyamadım,

Sonra “Nasıl, oluyor mu?” dercesine baktı,

“Bırak bu kuş taklidi işlerini Olivier,” dedim, “Şurada iki kuş sesi dinleyemeyecek miyiz, bildiğin kuşları taklit ediyorsun sen dostum, bak kuşlar bile kaçmaya başladı, bu flüt bozuk olmasın, daha özgün bir şeyler yapsana, neydi şimdi bu üç ses?”

Olivier bunu duyunca bozuldu, “Gerisini dinle, bunu on iki ton üzerine total seriler halinde oluşturuyorum.”

“Neyin total serisi, dostum, kuşları taklit ediyorsun işte, en azından bazı yerlerini değiştirseydin…”

Olivier Olivillo biraz canı sıkılmış olsa da bozuntuya vermeden, biraz daha yaklaştığımız ilerideki yamaca doğru baktıktan sonra, bütün itirazlarıma aldırmadan cebinden çıkardığı şarjlı bir cihazdan çaldırdığı piyano tangırtısı üzerine flütünü çalmayı sürdürdü.

AffetmiyorumAffet Olivier Messiaen!-4

AffetmiyorumAffet Olivier Messiaen!Bildiğin karaoke yapıyor,

Bitirdiği zaman yamaca on adım kadar yaklaşmıştık, flütü çantasına koyarken, “Son bitirişte seri tonal total kodalı on iki ikilemeyi dört kısa bölümle birleştirdim,“ dedi nefessiz kaldığı için zar zor nefes almaya çalışıyordu, arada bir arkamızdaki yola doğru bakıyordu.

“İyi yaptın  o tonal totalli kodalı on iki bölümle öyle mi,” dedim sakin bir ses tonuyla, “altı dakika boyunca bütün kuşları uzaklaştırdın çevremizden dostum, bak, duydukları ses o kadar yapay olacak ki şu taraftaki kuşlar dahi uzaklaştı, asla kuş sesleri bir takım sembollere hapsedilmemeli, asla doğadaki şeyler; insanların dünyasındaki işaretlerin içerisine hapsedilmemeli, bunu yaptıkça yapaylaşıyor her şey, bak; sen bile sesleri kaydedeceğim, yok notaya alacağım derken bütün işaretlerden ve dillerden bağımsız olan şu sesleri dahi ön yargısız dinleyemez oldun, sürekli o yaptığın nota işaretleri seni seslerin kölesi yapmaya başladı…”

Sonra bir şey hatırlamışçasına aceleci bir ses tonuyla;

“Şu ziraat fakültesini bitirmelisin dostum,” dedim, yamacın kenarına epey yaklaşmıştık, dolunayın limon kabuğu sarısı parıltısı kırık beyaz karların üzerine ufalan yaprak parçalarıymışçasına düşüyor, arada bir rüzgar uzak bir dünyaya çağırırcasına puslu bir bulut parçasını dolunayın önüne doğru itiyordu,  “Onu bitir, elinde en azından ziraat diploman olsun, ondan sonra bir devlet işine gir, boşta kaldığın zaman kuş peşinde mi koşarsın, kertenkele peşinde mi koşarsın, ne peşinde koşarsan koşarsın…”

“Ama o dört kısa bölüm…”

“Ehh, bırakta şu çevremizdeki hayaletleri dinleyelim biraz dostum,” diyorum Olivillo’ya yamacın aşağısındaki kargaların gölgelerinin düştüğü karlı ovayı göstererek, o hala çaldığı şeyin onu bağladığı ses zincirlerinden bir türlü kurtulamıyor.

“Bak Olivillo, seni çocukluğundan beri tanırım, teyzenden az borç almadım, ama neden hiç kuş beslemedin, en azından karga beslemeliydin. Sürekli la tonu üzerinden ton değiştirip durarak bir sonat fikrini yenileyip durmuşsun dostum, o çaldığın koda o kadar kuş topluluklarında çocuk bayramını kutlayan kanatları göğe dikilmiş bir uçuş alayını andırıyor ki, buna içine kuş atılmış kara flüt alayı diyeceğim…

Doğru, çok ayrıntılı bir on iki nota çevrimleri eşliğinde ve onun dönüşümleriyle oluşturduğun dörtlü bir yapı var…Sonra şunu algıladım, her total tekrarlamayı yarım ses arttırıyorsun, bu gayet hoş seni kerata seni, bu kuşların kromatik seslerini seriler ile anlatmak için sıkı bir yöntem. Ama Bach sana bir şeyler söylemeli bu konuda. Bach kromatik yapıyı sadece ton geçişinde, ya da bitirişte bir beklenti unsuru olarak kullanırdı. Sen ise beklenti unsurunu bekleme ve sürekli bunu söyleme istasyonu yapıyorsun.  Sonrasında da bu süreci, on iki notayı tersine çevirerek tekrar ediyorsun. Piyanoda pedal ise sürekli basılı halde, ne demek basılı değil, baksana şuraya:

AffetmiyorumAffet Olivier Messiaen!-6

AffetmiyorumAffet Olivier Messiaen!- Bu bisiklet pedalı mı,

Bu bisiklet pedalı mı, pedal kullanmadıysan fazla bu ne peki, daha başında pedalla başlamadın mı mevzuya?”

Olivillo pedalı görünce:” Sürekli kullanıyorum ama,” diyor biraz şaşkın bir ses tonuyla, “O pedalı orada yanlışlıkla unutmuşum…”

“Tabiii basması kolay geldi, bir defa bas ondan sonra bisiklet gitsin öyle mi? Derdin ne senin dostum, bisiklet kullanarak füg mü bestelemeye çalışıyorsun, piyano pedalı bu; bozulursa ne olacak, o sesleri kime dinleteceksin sonra, bu piyano denen alet için insanlar kaç ay çalışmak zorunda sen biliyor musun? Sonat allegrosu yapanlar dahi senin yaptığını yapmıyor.”

“Neden yapmasınlar ki?”

“Neden yapmasını var mı? Sürekli reçitatif bir yapı var onlarda, bu tekdüzeliği kırmaları gerektiği için, eğer piyanoyu senfonik bir yapıda kullanacaklarsa hemen pedalları çeviriyorlar…”

“Bu doğru olabilir…”

 

“Ama buradaki pedal kullanışında sağlam bir sonorite var azizim, bu gizli yapı: tiz perdelerin alt baslar üzerinde kanatları iki yana hızla çekilen bir kuş çığlığının yankılanması gibi iyice yaylanan sıkı bir sonorite oluşmasını sağlıyor. Ses dolgunluğu karlı bir dağ yolunda yürürken duyulan göğünü uzaya çevirmiş bir güvercin ötüşünü andırıyor.” Sonra aşağıdaki karlı ovaya bakmaya başlıyorum…

Kataloğun arkası:

Le merle noir (“The Blackbird “), Fransız besteci Olivier Messiaen’in flüt ve piyano için yaptığı oda çalışması. 1952 yılında yazılmış ve ilk olarak seslendirilmiş ve bestecinin, beş dakikadan fazla süren, bağımsız yayınlanmış en kısa çalışmasıdır. Bu eser Fransız flüt ve piyano repertuarı için temel bir unsur haline geldi. Kompozisyon , Paris Konservatuarı’nda Messiaen’in profesör olduğu bir komisyon tarafından piyano ve flüt için oluşturuldu. Concours de flûte’nin o yılın galipleri Daniel Morlier, Jean Pierre Eustache, Jean Ornetti, Régis Calle ve İngiliz flütçü Alexander Murray’di.  Messiaen’ın kuş bilimine ve özellikle kuş şarkılarına uzun süreli bir ilgisi vardı. Stilize edilmiş kuşları eserlerine dahil edişi, onun ilk çalışması olmamasına rağmen, Le merle noir, kuş seslerine dayanan eserlerinin başlangıcıydı ve Messiaen daha sonra kuş seslerinden esinlenerek farklı çalışmalar da yapmıştı.

 

Ton dizisi: Am, F,  D#m, C, A#, F#m, A#, Dm, D…

AffetmiyorumAffet Olivier Messiaen!

AffetmiyorumAffet Olivier Messiaen! Ve o kayıt cihazı.

Comments

comments

  88 comments for “AffetmiyorumAffet Olivier Messiaen!

 1. Pingback: Viagra generika
 2. Pingback: Buy viagra online
 3. Pingback: buy cialis usa
 4. Pingback: levitra generico
 5. 5 Nisan 2019 at 06:43

  I have been browsing on-line more than 3 hours these
  days, but I never found any attention-grabbing article like yours.
  It is beautiful price enough for me. Personally, if
  all web owners and bloggers made good content material as you did, the web will probably be a lot
  more useful than ever before.

 6. Pingback: Viagra vs viagra
 7. 6 Nisan 2019 at 15:42

  Hi there friends, pleasant piece of writing and pleasant arguments commented here,
  I am truly enjoying by these.

 8. Pingback: Viagra bula
 9. 7 Nisan 2019 at 06:11

  Useful info. Fortunate me I found your site by chance,
  and I am shocked why this twist of fate didn’t took place
  in advance! I bookmarked it.

 10. 7 Nisan 2019 at 14:01

  Wow, fantastic weblog structure! How lengthy have you been running a blog for?
  you make running a blog glance easy. The total
  glance of your web site is magnificent, as well as
  the content!

 11. 8 Nisan 2019 at 17:48

  I read this article fully on the topic of the difference of most recent and earlier technologies, it’s
  remarkable article.

 12. 29 Nisan 2019 at 16:53

  Schwab Clever Portfolios invests in Schwab ETFs.

 13. 30 Nisan 2019 at 03:34

  Thank you, I’ve just been looking for information about this
  topic for a long time and yours is the greatest I have
  found out so far. But, what in regards to the conclusion? Are
  you certain in regards to the supply?

 14. 30 Nisan 2019 at 05:23

  What’s up to every body, it’s my first visit of this weblog;
  this blog includes awesome and actually fine stuff in support of visitors.

 15. 30 Nisan 2019 at 19:22

  Pretty! This has been an extremely wonderful post. Thank you for
  supplying this info.

 16. 1 Mayıs 2019 at 12:03

  I’ve learn some just right stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting.

  I wonder how so much attempt you place to create this kind of wonderful informative web
  site.

 17. 4 Mayıs 2019 at 17:27

  Hello just wanted to give you a brief heads up and let you
  know a few of the pictures aren’t loading correctly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different web browsers and both show the same results.

 18. 5 Mayıs 2019 at 18:48

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger.
  I have joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post.
  Also, I have shared your website in my social networks!

 19. 5 Mayıs 2019 at 19:27

  When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails
  with the same comment. Is there any way you can remove me
  from that service? Bless you!

 20. 6 Mayıs 2019 at 13:35

  I read this post fully regarding the difference of most up-to-date and earlier technologies, it’s awesome article.

 21. 6 Mayıs 2019 at 22:27

  When someone writes an piece of writing he/she keeps the thought of a user in his/her mind that how a user can understand it.
  Therefore that’s why this post is great. Thanks!

 22. 6 Mayıs 2019 at 23:23

  I have read several just right stuff here. Definitely
  value bookmarking for revisiting. I wonder how so much effort you place
  to create this type of great informative site.

 23. 7 Mayıs 2019 at 12:36

  Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if
  you get a lot of spam remarks? If so how do you protect
  against it, any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me insane so any help is
  very much appreciated.

 24. 8 Mayıs 2019 at 03:28

  Hi my family member! I want to say that this article is amazing, great written and come with almost all important infos.
  I’d like to look more posts like this .

 25. 8 Mayıs 2019 at 10:34

  I am sure this article has touched all the internet visitors,
  its really really fastidious article on building up new webpage.

 26. 8 Mayıs 2019 at 11:18

  Exceptional post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this topic?
  I’d be very thankful if you could elaborate a little bit
  more. Thanks!

 27. 8 Mayıs 2019 at 12:03

  Spot on with this write-up, I honestly believe that this website needs far more attention. I’ll probably be back again to see
  more, thanks for the advice!

 28. 8 Mayıs 2019 at 22:52

  I like it when folks come together and share thoughts. Great blog, continue
  the good work!

 29. 13 Mayıs 2019 at 04:09

  I am genuinely grateful to the holder of this website
  who has shared this wonderful article at at this time.

 30. 14 Mayıs 2019 at 20:59

  Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification seemed
  to be on the net the simplest thing to be aware
  of. I say to you, I certainly get irked while people
  think about worries that they plainly don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also defined out the
  whole thing without having side-effects , people can take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

 31. 14 Mayıs 2019 at 21:31

  It’s going to be finish of mine day, however before end I am reading this enormous piece of writing to increase my knowledge.

 32. 15 Mayıs 2019 at 21:48

  Excellent blog you have here.. It’s difficult to find excellent writing like yours nowadays.
  I truly appreciate people like you! Take care!!

 33. 15 Mayıs 2019 at 22:19

  What’s up, I desire to subscribe for this blog to get
  hottest updates, thus where can i do it please assist.

 34. 16 Mayıs 2019 at 00:47

  Usually I don’t learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled me to take a look at and do it!
  Your writing taste has been amazed me. Thank you, very great post.

 35. 16 Mayıs 2019 at 09:27

  hi!,I really like your writing so a lot! share we communicate extra about your article on AOL?
  I need an expert on this space to unravel my problem.
  May be that is you! Looking ahead to peer you.

 36. 16 Mayıs 2019 at 11:40

  Excellent web site. Lots of useful information here.

  I am sending it to several friends ans also sharing in delicious.
  And naturally, thanks on your effort!

 37. 16 Mayıs 2019 at 12:21

  I don’t even know how I finished up right here, however I assumed this put up was great.
  I do not recognize who you might be but definitely you are going to a famous blogger for those who aren’t already.

  Cheers!

 38. 16 Mayıs 2019 at 12:36

  Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and
  i was just wondering if you get a lot of spam remarks? If so how do you
  prevent it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very much appreciated.

 39. 16 Mayıs 2019 at 13:09

  I have read some just right stuff here. Definitely value bookmarking
  for revisiting. I surprise how much effort you set to make this type of fantastic informative website.

 40. 16 Mayıs 2019 at 14:18

  Aw, this was a really good post. Taking the time and actual effort
  to make a good article… but what can I say… I hesitate a lot and don’t seem to get nearly anything done.

 41. 17 Mayıs 2019 at 17:55

  This design is spectacular! You definitely know how
  to keep a reader amused. Between your wit
  and your videos, I was almost moved to start my own blog
  (well, almost…HaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented
  it. Too cool!

 42. 18 Mayıs 2019 at 07:27

  Great article.

 43. 22 Mayıs 2019 at 20:55

  I want to to thank you for this good read!!
  I certainly enjoyed every bit of it. I’ve got you saved as a favorite to look at
  new stuff you post…

 44. 26 Mayıs 2019 at 11:54

  Take into account investments that supply rapid annuities.

 45. 26 Mayıs 2019 at 21:11

  Consider investments that supply speedy annuities.

 46. 27 Mayıs 2019 at 06:01

  A monetary advisor is your planning associate.

 47. 27 Mayıs 2019 at 19:25

  It is the best time to make some plans for the long run and it’s time to be happy.
  I have read this post and if I may just I want to
  suggest you some attention-grabbing things or suggestions.
  Perhaps you could write next articles referring to this article.

  I wish to learn more issues about it!

 48. 27 Mayıs 2019 at 19:26

  Article writing is also a fun, if you be acquainted with afterward you can write otherwise
  it is difficult to write.

 49. 29 Mayıs 2019 at 03:37

  All forms of investments include certain risks.

 50. 1 Haziran 2019 at 02:38

  Good respond in return of this query with genuine arguments and describing all regarding that.

 51. 1 Haziran 2019 at 16:34

  Do you have any video of that? I’d like to
  find out some additional information.

 52. 2 Haziran 2019 at 14:05

  A financial advisor is your planning partner.

 53. 2 Haziran 2019 at 22:35

  I simply couldn’t go away your website before suggesting that I extremely enjoyed
  the usual information a person provide in your visitors?
  Is gonna be again regularly in order to check out new posts

 54. 3 Haziran 2019 at 05:24

  I think the admin of this web site is actually working
  hard in favor of his web page, as here every information is quality based data.

 55. 4 Haziran 2019 at 02:03

  Hi there, I found your web site by means of Google while looking for a similar topic, your web site came up, it seems to be good.

  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, just become alert to your weblog thru Google,
  and found that it is truly informative. I’m gonna watch out for brussels.
  I’ll be grateful should you continue this in future.
  Many people will be benefited from your writing.

  Cheers!

 56. 5 Haziran 2019 at 11:44

  Hello my family member! I wish to say that this post is awesome,
  nice written and come with approximately all important infos.
  I’d like to see more posts like this .

 57. 5 Haziran 2019 at 16:13

  Hi there it’s me, I am also visiting this website on a regular basis, this web site is truly good and
  the users are really sharing fastidious thoughts.

 58. 5 Haziran 2019 at 20:11

  We’re a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your site provided us with helpful info to work on. You
  have done a formidable task and our whole neighborhood will be grateful to you.

 59. 6 Haziran 2019 at 07:58

  We are a group of volunteers and starting a brand new scheme in our community.

  Your website offered us with valuable information to work on. You have done a formidable process and our whole group shall be grateful to you.

 60. 6 Haziran 2019 at 09:17

  Thanks a bunch for sharing this with all folks you actually recognize what you’re talking approximately!
  Bookmarked. Please additionally talk over with my web site =).
  We may have a hyperlink change contract among us

 61. 7 Haziran 2019 at 17:09

  You could certainly see your enthusiasm in the work
  you write. The world hopes for even more passionate
  writers such as you who are not afraid to mention how they believe.
  At all times follow your heart.

 62. 7 Haziran 2019 at 19:19

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I find
  It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid
  others like you aided me.

 63. 8 Haziran 2019 at 05:34

  Appreciating the hard work you put into your blog and detailed information you provide.

  It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t
  the same unwanted rehashed material. Fantastic read!
  I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds
  to my Google account.

 64. 8 Haziran 2019 at 13:33

  All kinds of investments include certain risks.

 65. 9 Haziran 2019 at 11:25

  When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time
  a comment is added I get several e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service? Many thanks!

 66. 9 Haziran 2019 at 19:04

  I’ve been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts on this kind of house .

  Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website.
  Studying this information So i am glad to exhibit that I have
  a very good uncanny feeling I found out just what I needed.
  I most unquestionably will make sure to don?t put out
  of your mind this site and provides it a glance on a
  relentless basis.

 67. 10 Haziran 2019 at 05:57

  Howdy! I understand this is sort of off-topic but I had to ask.
  Does running a well-established website like yours take
  a lot of work? I’m brand new to running a blog but I do write in my diary everyday.

  I’d like to start a blog so I can easily share
  my personal experience and feelings online. Please let me know if you have any
  recommendations or tips for new aspiring bloggers. Thankyou!

 68. 10 Haziran 2019 at 09:27

  Why users still make use of to read news papers when in this technological world everything is presented on web?

 69. 12 Haziran 2019 at 11:56

  Hey fantastic blog! Does running a blog like this take a great deal of work?
  I have absolutely no understanding of computer programming however I was hoping to start my own blog in the near future.
  Anyway, should you have any suggestions or techniques
  for new blog owners please share. I understand this is off topic nevertheless
  I just wanted to ask. Cheers!

 70. 12 Haziran 2019 at 17:04

  And that is an funding threat worth taking.

 71. 13 Haziran 2019 at 00:24

  Thanks for your interest in Investment Advice.

 72. 13 Haziran 2019 at 00:29

  Thank you a lot for sharing this with all people you really realize what you are talking about!
  Bookmarked. Kindly also seek advice from my site
  =). We may have a link exchange agreement between us

 73. 13 Haziran 2019 at 05:34

  Great site. A lot of useful info here. I am sending it
  to a few pals ans also sharing in delicious. And of course, thank you to your effort!

 74. 13 Haziran 2019 at 10:19

  Financial advisors enterprise is individuals business.

 75. 13 Haziran 2019 at 19:29

  Pretty section of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to
  assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.
  Any way I will be subscribing to your feeds or even I success you get right of entry to
  consistently rapidly.

 76. 13 Haziran 2019 at 23:28

  continuously i used to read smaller articles or reviews that as well clear their motive,
  and that is also happening with this article which I am reading at this
  place.

 77. 16 Haziran 2019 at 05:36

  All kinds of investments include certain dangers.

 78. 16 Haziran 2019 at 12:29

  A monetary advisor is your planning accomplice.

 79. 18 Haziran 2019 at 02:19

  Great information. Lucky me I came across your website by accident (stumbleupon).
  I’ve saved as a favorite for later!

 80. 18 Haziran 2019 at 05:24

  Just want to say your article is as astounding. The clarity in your submit is
  simply excellent and i can think you’re knowledgeable in this subject.
  Well with your permission let me to clutch your RSS feed to stay up to date with
  impending post. Thanks one million and please keep up the gratifying work.

 81. 18 Haziran 2019 at 09:43

  Great items from you, man. I have understand your stuff prior to
  and you are simply extremely excellent. I really like what you’ve acquired
  here, certainly like what you are stating and the way in which through which
  you are saying it. You’re making it entertaining and you still care for to stay it sensible.
  I can not wait to read far more from you. This is really
  a great site.

 82. 18 Haziran 2019 at 11:46

  Financial advisors enterprise is folks enterprise.

 83. 19 Haziran 2019 at 00:36

  Thanks for sharing your thoughts about affetmeyensanat.
  Regards

 84. 19 Haziran 2019 at 03:18

  Excellent post however I was wondering if you could write a litte more on this subject?
  I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further.
  Thank you!

 85. 19 Haziran 2019 at 21:23

  I’m not sure exactly why but this weblog is loading extremely slow for me.

  Is anyone else having this problem or is it a problem
  on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × three =