Sanat mı, kara para mı, küratör mü, alıntı mı, çalıntı mı, varsayın-tı mı?

Spread the love

Soğuk ve yağışlı bir geceydi, dostum sanat dedektifi Mellini Nomüzikoloni pencerenin puslu camına düşen iri yağmur damlalarına bakarken; şöminenin yanındaki kırık beyaz koltukta oturmuş oraletini içiyordu, o sırada kapı çalındı:

“Geldi sanırım, gelen kişi dostuma göre bir küratördü, Guy Wildenstein diye birisiyle bağlantıları vardı, nedir bu küratör pek anlamış değildim, aslında gelen kimse bildiğin kara para aklayan bir İsviçre bankası, bunu biliyordum ama sesimi çıkarmadım, gidip kapıyı açtım;

Şimdi, bu gelen kimseyi biraz tarif etsem; sakız parasının üstünün beklendiği kadar ‘uzun bir sürede’ bir faili meçhule çok rahat kurban gideceğim için bu kara para küratörünü size şöyle tarif etmem daha uygun: İki gözü, bir de burnu vardı, sahi; iki tane de o kulak dediğiniz şeylerden vardı başının iki yanında, kafanızda böyle birisini canlandırmaya çalışın, bunun zor olmadığına eminim, sağ elinde bir de büyük bir çanta var.

Sonuçta onu bilen biliyor!

 

Hadi ismi ve soy ismi olduğunu da söyleyeyim, çıkardınız hemen değil mi?

İstanbul’da ‘sanat işi’ yapıyor. Sürekli ‘sanat dışı’ işler için Ankara’ya gidiyor.

Size onun bir süre yakın temasta olduğu, sonra anlaşamadığı birisini söyleyeceğim, işte:

Sanat avukatları ile ‘Sanat işleri’ üzerinde çalışırken:

Soldan Sağa: Avukat 1, Kara Para Aklama Kanunları Çantası, Avukat 2, Büyük Sanat Koruyucusu, Avukatiye 3, Avukatzade 4, Avukat 5-6-7-8, ( Fotoğrafta tam çıkmasa da ) Diğer Avukatlar!

“Buyrun efendim, sizi bekliyorduk…Pek karanlık geldiniz.”

“Teşekkür ederim, o sizin karanlığınız… Mellini içeride mi?”

“İçeride efendim, oralet içip tavana bakıyor, epey meşgul, bir saat önce istasyondan geldi, siz geleceksiniz diye çıkmadı dışarıya, zaten bu yağmurda dışarıya çıkmak pek akıl karı değil…”

“Öyle, öyle…”

“Verin çantanızı alayım efendim.”

“İstemez, ne taraftan gidiyoruz?”

“Çanta ağır gibi ama, verin yardım edeyim.”

“İstemez, içinde önemsiz şeyler var…”

“Ne gibi?”

“Modern sanat diyelim.”

Sonra dostumun yanına geçti, pencere önündeki masanın karşı ucuna oturdu dostumun işaret etmesiyle, çantayı da duvardan tarafa koydu.

Dostum bir göz işareti yaptı:

“Affedersiniz, ne içersiniz?”

“Viski olsun…”

“Sadece oralet var efendim, bir bardak getireyim mi, sizi çocukluğunuzdaki saflığa götürür meret…”

“İstemez, kalsın…”

Mutfağa gidip kendime bir oralet hazırladım ve içeriye girip kapının yanındaki koltuğuma oturarak günlük gazeteleri okumaya başladım:

Aklımdan geçen bir gazete ilanı:

Değerli sanat eserleriniz mi var, hemen şimdi bizi arayın, sizin için bu sanat ticaretini en fazla gizem ve en az düzenlemeye takılma imkanı ile gerçekleştiriyoruz. Haydi ne duruyorsunuz, vergi kaçırmak hatta kara para aklamak isteyenler için firmamız emrinizde. Unutmayın, bu ilanı burada yayınlatabiliyorsak bu iş yasaldır.

Kaç çeşit SANAT AKLAMA yöntemi bulunmakta? ( Çok zor soru! )

Bir sayı vermek mümkün değil, burada bütün yaratıcılığınızı kullanmanız ve”karmaşanın içindeki ‘spesifik’ sadelik arayışında” yoğunlaşmış olmanız; hatta nesnenin anlamını nesneden bağımsız olarak kurmak gibi basit denebilecek hünerlerinizin de olmuş olması gerekir, bunu yaparsanız  akla gelmeyecek yöntemler bulabilir ve kullanabilirsiniz. O nedenle sınırsız sayıda ‘sanat aklama’ yöntemi vardır denebilir. Aklama yöntemleri sanatçıdan-sanatçıya, küratörden-sanatçıya, sanatçıdan-küratöre, küratörden-küratöre, küratörden-ikinci el eşya dükkanlarına ve küratörden galeri sahibine; geniş bir çeşitlilik gösterir. Burada finansal sistemlerde kullanılan araçların çeşitliliği de önemli olmaktadır. Artık çağımızda ‘sanatçılar’ ve onların çoğu zaman çok yakınında olan yasadışı gelir elde edenler kendi paralarını kendileri aklamıyor, bunu yapan ‘sanat galerileri’ eksenli firmalar var. Bu kimseler hizmetlerine karşılık olarak ya komisyon, prim adı altında gelir elde ediyorlar ya da yakın zamanda fiyatı ikiye katlanacak ‘modern sanat’ eserlerinin bazılarını koleksiyonlarına katarak ellerinde tutmayı tercih ediyorlar.

“Karmaşanın içindeki ‘spesifik’ sadelik arayışında” olunuz azizim, hayat ve havyar burada!”

 

Kara paracı küratör ile dostum Modi’nin bir tablosunun akıbetini konuşuyorlardı, tablo çok milyon dolara satılmış; ama bu kayıtdışı bir satışmış.

“Bunu araştırabilir misiniz sayın Mellini, kaça mal olacağı önemli değil, ödemeniz peşin olacak…”

“Tam olarak ne istediğinizi anlayamadım…”

Kara para küratörü sırtını iyice koltuğa yaslayıp aceleci bir tavırla:

“Telefon ile görüşmüştük sayın Mellini, onlara ek olarak şu an size söylecyeceğim tek şey şu: sanat galerimiz bu işlerin nasıl yapıldığını öğrenmek istiyor, biliyorsunuz galeriyi yeni açtık ve işler kesat, birkaç çalıntı işi modern sanat diye sergileyen sanatçılar dışında elimizde pek para kazandıracak sanatçı yok.”

“Tam olarak ne yapmalıyım?”

Kara para küratörü ceketinin cebinden bir uçak bileti çıkarıp masaya bıraktı:

“Sizden Cenevre’ye gitmenizi istiyoruz sayın Mellini, bunu bir tatil olarak düşünün, tüm masraflarınız karşılanacak…”

“Ne karşılığında?”

“Orada bize bir sığınak bulacaksınız…”

Dostum oralatinden iki yudum alıp düşünceli bir tavırla sordu:

“Nasıl bir sığınak?”

“Bizim şu an on beş tane modern sanatçımız var, aslında bir yirmi-yirmi beş  tane daha var da henüz onları iş görüşmesine çağıramadık, bu on beş modern sanatçımızın eserlerine milyon dolar verecek kimseler de hazır. Sizden istediğimiz bu eserler Cenevre’deki serbest limanlarda nasıl muhafaza ediliyor.”

“Neden limanda saklayacaksınız?”

“Çünkü bunun ne olduğunu kimse bilmemeli. Bir sürü modern sanat ıvır zıvırı sonuçta. Ne olduğunun bilinmesine ne gerek var?”

“Vergi mi kaçıracaksınız?”

“Biz değil sayın Mellini, vergi kaçırmak isteyen müşterilerimiz var, biz de hem para aklayacak hem aracılık edeceğiz…”

Bu yaptığınız kara para aklamak, diye öne atıldım.

Kara para küratörü yan gözle bulunduğum tarafa bakıp:

“Burada iş yapıyoruz, sanatın bir bedeli var mı?”

“Elbette, bir bedel belirlemek güç ama…” diyecek oldum,

“O halde, bu işe kara para aklama diyemezsiniz, biz modern sanatı satmak zorunda olan sanat galericileriyiz… O galeriler su yakmıyor. ”

“Galerileriniz de epey hoşmuş, tıpkı oto galeri gibi…”

“Nasıl düşünürseniz, bilin ki bu iş yasal, ortada modern sanat var, bu paraya dönüştürülmeyi bekliyor, bunu neden ülkemize kazandırmayalım?”

Dostum Mellini oraletinden kısa bir yudum alıp korku veren bakışlarını kara para küratörüne çevirerek:

“Tepeden birisi vasıtasıyla sizle görüşüyorum azizim,” dedi, ” tavsiye ile geldiniz, o yüzden sorduğum için bağışlayın,  Cenevre’de liman bulmak dışında yapmam gereken işler neler?”

“Bize şeffaf olmayan liman bulun sayın Mellini…”

“Ne şeffafı, ne limanı?”

“Çağdaş sanatı pazarlayabileceğimiz bir serbest bölge diyelim…”

“Bunun ülkeye faydası nedir?”

“Modern sanatçılarımız havyar yiyecekler, şampanya içecekler sayın Mellini, bundan iyi getiri mi olur, tüm dünyada yapılan şeyi biz neden yapmıyoruz?”

“Siz sanat galerisinde çalışıyorsunuz değil mi?”

“Tam öyle denemez, biz canlı para üzerinden efektif çalışan bir modern sanat kurumuyuz…Sizden istediğim galerimizi nasıl para basar hale getirebileceğimizdir.”

 

“Çağdaş sanat, estetik yargıları temellendirmenin imkansızlığından yararlanır ve onu anlamayanların ya da orada anlaşılacak bir şey olmadığını idrak edemeyenlerin suçluluk duyguları üzerinden spekülasyon yapar.”

Jean Baudrillard

 

 

Kültür tüketicisi, “kendini feda etmeyi seven”, “moda ve çağdaş olanı izleyen” ve bu nedenle, dün kendinden geçercesine bağlandığı şeye, o zaman kendinden geçerek bağlandığı için öfke duyan, bu şekilde kendinden öc alan davranış özelliğine sahiptir.

Adorno diye biri

 

O sırada dostum Mellini, bir kağıt çıkarıp bir şeyler yazmaya başlayınca içerisi sessizleşti.

Şu kara para küratörüne de bak sen, yaptıkları sanat galericiliği mi, sanat dolandırıcılığı mı, belli değil…

Bir kara para küratörü olsam yapabileceğim işler aklımdan geçmeye başlamıştı:

1. Ayda ne kadar kazanç elde ettiği kolay kolay tespit edilemeyen ve sürekli nakit paranın döndüğü işletmelerden birisini sanat galerimin bünyesine katabilirim.

2. Paravan şirket kurabilirim, bu şirket otel ya da restoran işletmesi olursa en uygunu; çünkü vergi oranı %8’dir.

3. Kumarda para kazanmış gibi görünebilirim, on defa kırmızıya bastım ve kazandım, hep siz kazanacak değilsiniz ya!

4. Al Capone gibi çamaşırhane açabilirim, adını: Çamaşırhanesanatı ya da daha modern olması için Launderingart koyabilirim ve modern sanatçıların kirli çamaşırlarını toplatır, sonra temizletmeden onlara geri bırakır, komisyonumu alır kenara çekilirim.

5. Modern sanat alım satımı işinde uzman bir şirketi bünyemize katabilirim, bire bin kazanabilirim. ( İşte buuuuu dostum, tam aradığım şey )

Launderingart!

A-HEY HEYY Launderingart!

Ne kadar da havalı değil mi, bunun bir çamaşırhane olduğunu söylesen; inan kimse inanmaz!

Laundering ( Money Laundering ): Aslında çamaşırhane kelimesinden geliyor, ünlü sanat dostu Al Capone’un literatüre kazandırdığı bir sanat terimi.

Kara paraya, yasa dışı elde edilen paranın, vergilendirilmiş ve yasal dolaşıma sokularak kaynağının hiçbir biçimde belirlenemez yapılması, der isek Launderingart için de şunu demeliyiz:

Launderingart: Yasa dışı elde edilen paranın vergilendirilmiş sanat galerileri ve koleksiyoncu avlama, fonlama şirketleri tarafından yasal dolaşıma sokulması ve kaynağının ‘modern sanat’ üreten ‘sanat eseri’ yapılması. Bu yöntem, Al Capone zamanında, kendisinin çamaşırhaneler üzerinden para aklaması fikrinin gelişmiş biçimi.

Öneriler:

Bir sanat sever olarak yüz  milyon dolara bir çağdaş sanat eseri satın alın, bunu limanda bekletin, beş yıl sonra diğer sanat severlere iki katına satın.

 

Bir çakmağa en fazla iki çakmak parası vererek parayı aklayabilirsiniz ama bir tabloya değer biçilemediği için bir milyon çakmak parası vermiş gibi de görünebilirsiniz.

Bunlar gayet uygun şeylermiş aslında…

Devlet soruyor:

Bu parayı nereden buldun?

 

Kara para küratörü olarak sen cevaplıyorsun:

Kör müsün! Elbette modern sanattan.

 

Devlet susuyor:

Anladım anladım, zaten modern sanattan pek anlamam.

 

 

O sırada kara para küratörü bir gazete çıkardı çantasından, bir gazete haberi gösterdİ:

“Bize bu kişiyi bulmanızı istiyorum sayın Mellini Nomüzikoloni, kendisiyle büyük işler yapabiliriz, siz Cenevre’ye indiğiniz günün ertesinde o da orada olacak, bakın:

“Koleksiyonundaki sanat eserlerini gizlice yurtdışına çıkarmakla suçlanan Fransız banker Wildenstein’ı 10 yıl hapse sokabilecek duruşma bugün Paris’te başlıyor.

Dünyanın en önemli sanat eseri koleksiyoncularından biri olan Wildenstein ailesi bugün Paris’te hâkim karşısına çıkıyor. 1800’lü yılların sonundan beri sanat eserleri toplayan ailenin başındaki isim olan Guy Wildenstein ve kurmayları “vergi kaçırmak, kara para aklamak ve sanat eserlerini gizlice yurtdışına çıkarmakla” suçlanıyor. 70 yaşındaki Guy Wildenstein’ın 10 yıl hapis cezası alabileceği belirtildi. Wildenstein ailesine ise cezalarla birlikte 550 milyon euroluk (1 milyar 750 milyon lira) bir vergi borcu çıkarılabilir. New York’ta ve Paris’te sanat galerileri bulunan ve aralarında Fragonard ve Bonnard tablolarının da bulunduğu milyarlarca dolarlık esere sahip olduğu söylenen ailenin gerçek mal varlığının bu dava sayesinde ortaya çıkması bekleniyor.”

Sanata Fransız kalmadı!

Haberin alındığı yer: burası

“Haberi dikkatle okudunuz değil mi, sadece haberin başlığı dahi ne kadar büyük birisi olduğunu gösteriyor bizim için.”

Haberin kara para küratörüne göre başlığı:

“Koleksiyonundaki sanat eserlerini, yurtdışında ki sanata muhtaç bir avuç insanın yaşadığı çok küçük bir adaya sergi amacıyla gönderen Fransız banker Wildenstein, belki 10o yıl boyunca unutulmayacak büyük bir sanat hamlesine ve ‘insanlık’ örneğine imza attı. Paris kendisiyle gurur duyuyor. “

 

Kara para küratörü çantasını masanın üzerine koydu, çantayı açıp içinden bir tane su şişesi çıkardı, şişenin içinde bir poşetin içine koyulmuş halde biraz da su vardı: şişe içinde poşet, poşet içinde de su…

Bu da nedir efendim, diye ileriye atıldım,

“Bu çağdaş sanat eseri azizim, yarın galeriye görücüye çıkacak.”

“Bu su şişesini modern sanat diye sergileyeceğinize inanamıyorum…”

“Neden?”

“Ama bu su şişesi…”

“Siz bir de bunu yoğun spot ışıkları altında görün…”

“Öyle tabii, arka fonu da beyaz yapın ki iyice göze batsın…”

“Çok doğru, şimdi size iki fotoğraf göstereceğim sayın Mellini…”

Bunları dedikten sonra çantasından iki fotoğraf çıkarıp masanın sağ tarafına bıraktı, işte ilk adamımız:

 

Masanın kenarına gidip fotoğrafa baktım:

“Bu avukat değil mi?”

Kara para küratörü kısık gözlerle yüzüme baktı:

“Yanlışınız var, kendisi bir art smurfing uzmanıdır, herhalde boynundaki fulardan avukata benzettiniz, ve şu da ikinci adamımız sayın Mellini, işte bakın:”

art smurfing uzmanı: modern sanatçıyı her şeye karşı ama banka cüzdanına karşı olmayan bir şirine dönüştüren kişi.

Siz ne kadar da smurfingsiniz hanfendi, rica ederim; o sizin smurfingliğiniz, gördüğümü söyledim sadece, hele ‘ressam piyasasına’ yön ve emir veren o ressam eşinizin tabloları yok mu, siz ‘sanat a.ş.’ olarak o kadar smurfingsiniz ki: siyah para çantalı şirin mi şirin bir smurfingsiniz!

 

Aaaaaa, ama bu da avukat, şu soldakini diyorsunuz değil mi?

“Yine tutturamadınız, o soldaki adamımızın sol kolu, kendisi art structuring uzmanı. Bu iki kişi de orada olacak sayın Mellini, eğer kendisine ulaşamazsanız ikinci bağlantınız bu iki kişiden birisi olmalı.”

art structuring uzmanı: modern sanatı parçalara ayırıp toplumu ve ‘sanatçıyı’ belleksizleştiren kişi.

 

Dostum Mellini, bir süre tavana baktı; pencereye baktı, sonra gözlerini kara para küratörüne çevirdi:

“Affetmiyorumaffet küratör…”

O sırada dostum Mellini Nomüzikoloni’nin de oraleti bitmişti, ona baktım, oralet içebileceğine dair başıyla bir işaret yaptı, bir oralet daha getirmek için dışarıya çıktım…

GÜNCELLENİYOR…

Ve ZOONUS:

 Şebnem Ferah -Don’t Talk To Strangers – 2003

Ronnie James Dio -Mayın Tarlası – 1983

 

Ve ZOONUS 2:

Wildenstein Institute’ de sanat tarihine ‘yön’ ( daha doğrusu ters yön ) veren ‘sahte ama orjinal tablo’ davası… güncelleniyor…

Ve ZOONUS 3:

SORU:

Resim yapıyorum, acaba içimden sanatçı çıkar mı?

CEVAP:

Çıkmaz hanfendi.

VARAN 2: Resim yapıyor olmanız ‘sanatçı’ olduğunuz anlamına gelmez; sadece resim yapıyor olduğunuz anlamına gelir.

 

 

 

 

Başka bir vaziyet: Sanat mı, kara para mı, küratör mü, alıntı mı, çalıntı mı, varsayın-tı mı?

Başka bir vaziyet: Sanat mı, müzik mi, alıntı mı, çalıntı mı, varsayın-tı mı?

Bölüm 6 AffetmiyorumAffet Raskolnikov!
Bölüm 7 AffetmiyorumAffet Raskolnikov! Ve o balta: 
Bölüm 8 AffetmiyorumAffet Raskolnikov! Ve o rehin kutusu: 
Bölüm 9 AffetmiyorumAffet Rakolnikov! Ve Lizaveta Ivanovna:

Diğer vaziyetler:

AffetmiyorumAffet Derrida!

AffetmiyorumAffet Wittgenstein!

AffetmiyorumAffet Modi e Jeanne!

AffetmiyorumAffet Modi!

AffetmiyorumAffet Alexander Scriabin!

AffetmiyorumAffet Tarkovski!

AffetmiyorumAffet Olivier Messiaen’in Kayıt Cihazı!

Ve:

AffetmiyorumAffet Olivier Messiaen!

GÜNCELLENİYOR…

Comments

comments

  54 comments for “Sanat mı, kara para mı, küratör mü, alıntı mı, çalıntı mı, varsayın-tı mı?

 1. Pingback: Cheap viagra
 2. 19 Şubat 2019 at 17:42

  I blog often and I truly appreciate your information. Your article has truly peaked my
  interest. I am going to take a note of your site and keep checking for new information about once per week.

  I opted in for your RSS feed as well.

 3. 21 Şubat 2019 at 17:15

  As the admin of this website is working, no uncertainty very quickly it will be famous, due to its quality contents.

 4. 25 Şubat 2019 at 23:35

  wonderful put up, very informative. I’m wondering why the other specialists of this sector don’t notice this.
  You should continue your writing. I am confident, you have a huge readers’ base already!

 5. Pingback: Cialis 20 mg
 6. 2 Mart 2019 at 15:40

  What’s up, this weekend is pleasant designed for me, for the reason that this
  moment i am reading this impressive informative article here
  at my house.

 7. 11 Mart 2019 at 22:41

  Hey, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Ie, it looks fine
  but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, awesome blog!

 8. 13 Mart 2019 at 06:24

  Hi there! This post could not be written any better!

  Reading through this post reminds me of my previous room mate!

  He always kept talking about this. I will forward this write-up to him.
  Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 9. 21 Mart 2019 at 19:54

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your web site provided us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job and our
  entire community will be grateful to you.

 10. 27 Mart 2019 at 17:30

  Superb post but I was wondering if you could write a litte more on this subject?
  I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further.

  Bless you!

 11. 28 Mart 2019 at 02:17

  Hi there are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own.
  Do you require any coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 12. 29 Mart 2019 at 06:30

  Hi! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog
  platform are you using for this website? I’m getting
  tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 13. 29 Mart 2019 at 15:43

  Saved as a favorite, I really like your site!

 14. 30 Mart 2019 at 11:53

  There’s definately a great deal to know about this subject.

  I really like all of the points you’ve made.

 15. 30 Mart 2019 at 12:18

  wonderful put up, very informative. I’m wondering why the opposite specialists of this sector do not understand this.

  You must proceed your writing. I’m sure, you have a huge readers’ base
  already!

 16. 30 Mart 2019 at 12:55

  Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s
  the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 17. 1 Nisan 2019 at 09:59

  Please let me know if you’re looking for a writer for your
  weblog. You have some really great articles and I believe I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some
  articles for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please send me an email if interested. Thank you!

 18. 2 Nisan 2019 at 09:03

  Useful information. Fortunate me I found your website unintentionally, and I’m stunned
  why this coincidence did not came about in advance! I bookmarked it.

 19. 3 Nisan 2019 at 19:59

  I all the time emailed this web site post page to all my contacts, for the reason that if like to read it then my friends will too.

 20. 4 Nisan 2019 at 00:49

  It’s remarkable to pay a quick visit this website and reading the
  views of all friends on the topic of this piece of writing, while I
  am also zealous of getting familiarity.

 21. 4 Nisan 2019 at 17:56

  I always used to read post in news papers but now as I am a
  user of web therefore from now I am using net for articles
  or reviews, thanks to web.

 22. Pingback: Viagra alternative
 23. 6 Nisan 2019 at 01:12

  Woah! I’m really loving the template/theme of this
  website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between superb usability and appearance.
  I must say that you’ve done a amazing job with this. Also,
  the blog loads very quick for me on Firefox.
  Outstanding Blog!

 24. 6 Nisan 2019 at 14:14

  Hmm it seems like your blog ate my first comment (it
  was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any recommendations for rookie blog writers?
  I’d definitely appreciate it.

 25. 7 Nisan 2019 at 10:08

  Whats up are using WordPress for your site platform? I’m
  new to the blog world but I’m trying to get started and
  set up my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog?

  Any help would be really appreciated!

 26. 7 Nisan 2019 at 18:11

  First off I would like to say excellent blog! I had a quick question which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was interested to find out how you center yourself and clear your thoughts prior to writing.

  I have had a difficult time clearing my mind in getting my thoughts out.

  I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost just trying
  to figure out how to begin. Any recommendations or hints? Thank you!

 27. 8 Nisan 2019 at 07:48

  I do accept as true with all of the ideas you have introduced in your
  post. They’re really convincing and will certainly work.
  Still, the posts are very quick for newbies.
  Could you please extend them a bit from subsequent time?
  Thank you for the post.

 28. 8 Nisan 2019 at 08:10

  If some one wants to be updated with newest technologies after that he must be visit this web page and be up to date all the time.

 29. 8 Nisan 2019 at 21:02

  Hey there I am so excited I found your website, I really found you by mistake, while I
  was looking on Bing for something else, Anyhow I am here now and would just
  like to say thank you for a marvelous post and a all round entertaining blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the minute but I have bookmarked it and also
  added your RSS feeds, so when I have time I will be back to
  read a lot more, Please do keep up the great jo.

 30. 9 Nisan 2019 at 23:06

  Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your content
  seem to be running off the screen in Safari. I’m not sure if this is a formatting
  issue or something to do with internet browser compatibility but
  I thought I’d post to let you know. The design and style look great though!
  Hope you get the issue resolved soon. Many thanks

 31. 10 Nisan 2019 at 03:50

  After looking into a handful of the blog posts on your site, I really appreciate your way of
  writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look
  at my web site as well and tell me what you think.

 32. 10 Nisan 2019 at 18:38

  Howdy! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to give it a look.
  I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and
  will be tweeting this to my followers! Excellent blog and
  outstanding style and design.

 33. 13 Nisan 2019 at 12:05

  Hey There. I discovered your blog the usage of msn. This is a really well written article.

  I will be sure to bookmark it and come back to
  learn extra of your helpful info. Thank you for the post. I will definitely comeback.

 34. 17 Nisan 2019 at 00:37

  Appreciating the hard work you put into your blog and in depth information you provide.
  It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed material.
  Wonderful read! I’ve saved your site and I’m
  including your RSS feeds to my Google account.

 35. 18 Nisan 2019 at 01:24

  Ahaa, its good dialogue on the topic of this post at this place
  at this web site, I have read all that, so at this time me also
  commenting here.

 36. 18 Nisan 2019 at 03:18

  All types of investments come with sure dangers.

 37. 18 Nisan 2019 at 05:42

  You are so awesome! I do not suppose I’ve truly read something like that before.
  So wonderful to find another person with a few genuine thoughts on this subject.
  Really.. thank you for starting this up. This site is
  something that is needed on the internet, someone with
  some originality!

 38. 18 Nisan 2019 at 06:18

  I must thank you for the efforts you’ve put in writing this blog.
  I’m hoping to check out the same high-grade blog posts from you later
  on as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get
  my very own site now 😉

 39. 18 Nisan 2019 at 12:13

  Thanks on your marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you might be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will come back
  someday. I want to encourage continue your great work, have a
  nice weekend!

 40. 18 Nisan 2019 at 13:26

  Hey there would you mind sharing which blog platform you’re
  working with? I’m planning to start my own blog
  in the near future but I’m having a hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
  Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking
  for something unique. P.S Sorry for being
  off-topic but I had to ask!

 41. 18 Nisan 2019 at 15:49

  I was more than happy to uncover this page.
  I wanted to thank you for ones time just for this fantastic
  read!! I definitely savored every bit of it and i also have you book-marked to look at new stuff on your
  site.

 42. 19 Nisan 2019 at 15:31

  excellent points altogether, you simply gained a logo new
  reader. What may you suggest in regards to your
  submit that you made a few days in the past? Any positive?

 43. 19 Nisan 2019 at 15:49

  I’ve read some excellent stuff here. Definitely price
  bookmarking for revisiting. I surprise how
  much effort you put to make this type of excellent informative website.

 44. 20 Nisan 2019 at 13:53

  Do you have any video of that? I’d like to find out more details.

 45. 20 Nisan 2019 at 14:33

  Heya terrific website! Does running a blog
  such as this require a lot of work? I’ve virtually no knowledge of
  programming however I was hoping to start my own blog in the near future.
  Anyway, should you have any recommendations or techniques for new
  blog owners please share. I know this is off subject however I simply
  needed to ask. Thanks a lot!

 46. 20 Nisan 2019 at 18:45

  I like the helpful information you supply to your articles.

  I will bookmark your weblog and test once more right here regularly.
  I’m relatively certain I’ll learn many new stuff right right here!
  Good luck for the following!

 47. 20 Nisan 2019 at 22:47

  It’s remarkable designed for me to have a website, which is helpful in support of my
  knowledge. thanks admin

 48. 21 Nisan 2019 at 18:34

  Undeniably imagine that which you said. Your favourite reason seemed to be on the net the easiest factor to keep in mind of.

  I say to you, I certainly get annoyed while other folks think about issues that they
  just don’t understand about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole
  thing without having side effect , folks could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thank you

 49. 22 Nisan 2019 at 10:20

  Hi my friend! I wish to say that this article is awesome,
  nice written and include approximately all vital infos.
  I would like to look more posts like this .

 50. 23 Nisan 2019 at 07:35

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really
  nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back later
  on. All the best

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 3 =