Sanat mı, kara para mı, küratör mü, alıntı mı, çalıntı mı, varsayın-tı mı?

Soğuk ve yağışlı bir geceydi, dostum sanat dedektifi Mellini Nomüzikoloni pencerenin puslu camına düşen iri yağmur damlalarına bakarken; şöminenin yanındaki kırık beyaz koltukta oturmuş oraletini içiyordu, o sırada kapı çalındı:

“Geldi sanırım, gelen kişi dostuma göre bir küratördü, Guy Wildenstein diye birisiyle bağlantıları vardı, nedir bu küratör pek anlamış değildim, aslında gelen kimse bildiğin kara para aklayan bir İsviçre bankası, bunu biliyordum ama sesimi çıkarmadım, gidip kapıyı açtım;

Şimdi, bu gelen kimseyi biraz tarif etsem; sakız parasının üstünün beklendiği kadar ‘uzun bir sürede’ bir faili meçhule çok rahat kurban gideceğim için bu kara para küratörünü size şöyle tarif etmem daha uygun: İki gözü, bir de burnu vardı, sahi; iki tane de o kulak dediğiniz şeylerden vardı başının iki yanında, kafanızda böyle birisini canlandırmaya çalışın, bunun zor olmadığına eminim, sağ elinde bir de büyük bir çanta var.

Sonuçta onu bilen biliyor!

 

Hadi ismi ve soy ismi olduğunu da söyleyeyim, çıkardınız hemen değil mi?

İstanbul’da ‘sanat işi’ yapıyor. Sürekli ‘sanat dışı’ işler için Ankara’ya gidiyor.

Size onun bir süre yakın temasta olduğu, sonra anlaşamadığı birisini söyleyeceğim, işte:

Sanat avukatları ile ‘Sanat işleri’ üzerinde çalışırken:

Soldan Sağa: Avukat 1, Kara Para Aklama Kanunları Çantası, Avukat 2, Büyük Sanat Koruyucusu, Avukatiye 3, Avukatzade 4, Avukat 5-6-7-8, ( Fotoğrafta tam çıkmasa da ) Diğer Avukatlar!

“Buyrun efendim, sizi bekliyorduk…Pek karanlık geldiniz.”

“Teşekkür ederim, o sizin karanlığınız… Mellini içeride mi?”

“İçeride efendim, oralet içip tavana bakıyor, epey meşgul, bir saat önce istasyondan geldi, siz geleceksiniz diye çıkmadı dışarıya, zaten bu yağmurda dışarıya çıkmak pek akıl karı değil…”

“Öyle, öyle…”

“Verin çantanızı alayım efendim.”

“İstemez, ne taraftan gidiyoruz?”

“Çanta ağır gibi ama, verin yardım edeyim.”

“İstemez, içinde önemsiz şeyler var…”

“Ne gibi?”

“Modern sanat diyelim.”

Sonra dostumun yanına geçti, pencere önündeki masanın karşı ucuna oturdu dostumun işaret etmesiyle, çantayı da duvardan tarafa koydu.

Dostum bir göz işareti yaptı:

“Affedersiniz, ne içersiniz?”

“Viski olsun…”

“Sadece oralet var efendim, bir bardak getireyim mi, sizi çocukluğunuzdaki saflığa götürür meret…”

“İstemez, kalsın…”

Mutfağa gidip kendime bir oralet hazırladım ve içeriye girip kapının yanındaki koltuğuma oturarak günlük gazeteleri okumaya başladım:

Aklımdan geçen bir gazete ilanı:

Değerli sanat eserleriniz mi var, hemen şimdi bizi arayın, sizin için bu sanat ticaretini en fazla gizem ve en az düzenlemeye takılma imkanı ile gerçekleştiriyoruz. Haydi ne duruyorsunuz, vergi kaçırmak hatta kara para aklamak isteyenler için firmamız emrinizde. Unutmayın, bu ilanı burada yayınlatabiliyorsak bu iş yasaldır.

Kaç çeşit SANAT AKLAMA yöntemi bulunmakta? ( Çok zor soru! )

Bir sayı vermek mümkün değil, burada bütün yaratıcılığınızı kullanmanız ve”karmaşanın içindeki ‘spesifik’ sadelik arayışında” yoğunlaşmış olmanız; hatta nesnenin anlamını nesneden bağımsız olarak kurmak gibi basit denebilecek hünerlerinizin de olmuş olması gerekir, bunu yaparsanız  akla gelmeyecek yöntemler bulabilir ve kullanabilirsiniz. O nedenle sınırsız sayıda ‘sanat aklama’ yöntemi vardır denebilir. Aklama yöntemleri sanatçıdan-sanatçıya, küratörden-sanatçıya, sanatçıdan-küratöre, küratörden-küratöre, küratörden-ikinci el eşya dükkanlarına ve küratörden galeri sahibine; geniş bir çeşitlilik gösterir. Burada finansal sistemlerde kullanılan araçların çeşitliliği de önemli olmaktadır. Artık çağımızda ‘sanatçılar’ ve onların çoğu zaman çok yakınında olan yasadışı gelir elde edenler kendi paralarını kendileri aklamıyor, bunu yapan ‘sanat galerileri’ eksenli firmalar var. Bu kimseler hizmetlerine karşılık olarak ya komisyon, prim adı altında gelir elde ediyorlar ya da yakın zamanda fiyatı ikiye katlanacak ‘modern sanat’ eserlerinin bazılarını koleksiyonlarına katarak ellerinde tutmayı tercih ediyorlar.

“Karmaşanın içindeki ‘spesifik’ sadelik arayışında” olunuz azizim, hayat ve havyar burada!”

 

Kara paracı küratör ile dostum Modi’nin bir tablosunun akıbetini konuşuyorlardı, tablo çok milyon dolara satılmış; ama bu kayıtdışı bir satışmış.

“Bunu araştırabilir misiniz sayın Mellini, kaça mal olacağı önemli değil, ödemeniz peşin olacak…”

“Tam olarak ne istediğinizi anlayamadım…”

Kara para küratörü sırtını iyice koltuğa yaslayıp aceleci bir tavırla:

“Telefon ile görüşmüştük sayın Mellini, onlara ek olarak şu an size söylecyeceğim tek şey şu: sanat galerimiz bu işlerin nasıl yapıldığını öğrenmek istiyor, biliyorsunuz galeriyi yeni açtık ve işler kesat, birkaç çalıntı işi modern sanat diye sergileyen sanatçılar dışında elimizde pek para kazandıracak sanatçı yok.”

“Tam olarak ne yapmalıyım?”

Kara para küratörü ceketinin cebinden bir uçak bileti çıkarıp masaya bıraktı:

“Sizden Cenevre’ye gitmenizi istiyoruz sayın Mellini, bunu bir tatil olarak düşünün, tüm masraflarınız karşılanacak…”

“Ne karşılığında?”

“Orada bize bir sığınak bulacaksınız…”

Dostum oralatinden iki yudum alıp düşünceli bir tavırla sordu:

“Nasıl bir sığınak?”

“Bizim şu an on beş tane modern sanatçımız var, aslında bir yirmi-yirmi beş  tane daha var da henüz onları iş görüşmesine çağıramadık, bu on beş modern sanatçımızın eserlerine milyon dolar verecek kimseler de hazır. Sizden istediğimiz bu eserler Cenevre’deki serbest limanlarda nasıl muhafaza ediliyor.”

“Neden limanda saklayacaksınız?”

“Çünkü bunun ne olduğunu kimse bilmemeli. Bir sürü modern sanat ıvır zıvırı sonuçta. Ne olduğunun bilinmesine ne gerek var?”

“Vergi mi kaçıracaksınız?”

“Biz değil sayın Mellini, vergi kaçırmak isteyen müşterilerimiz var, biz de hem para aklayacak hem aracılık edeceğiz…”

Bu yaptığınız kara para aklamak, diye öne atıldım.

Kara para küratörü yan gözle bulunduğum tarafa bakıp:

“Burada iş yapıyoruz, sanatın bir bedeli var mı?”

“Elbette, bir bedel belirlemek güç ama…” diyecek oldum,

“O halde, bu işe kara para aklama diyemezsiniz, biz modern sanatı satmak zorunda olan sanat galericileriyiz… O galeriler su yakmıyor. ”

“Galerileriniz de epey hoşmuş, tıpkı oto galeri gibi…”

“Nasıl düşünürseniz, bilin ki bu iş yasal, ortada modern sanat var, bu paraya dönüştürülmeyi bekliyor, bunu neden ülkemize kazandırmayalım?”

Dostum Mellini oraletinden kısa bir yudum alıp korku veren bakışlarını kara para küratörüne çevirerek:

“Tepeden birisi vasıtasıyla sizle görüşüyorum azizim,” dedi, ” tavsiye ile geldiniz, o yüzden sorduğum için bağışlayın,  Cenevre’de liman bulmak dışında yapmam gereken işler neler?”

“Bize şeffaf olmayan liman bulun sayın Mellini…”

“Ne şeffafı, ne limanı?”

“Çağdaş sanatı pazarlayabileceğimiz bir serbest bölge diyelim…”

“Bunun ülkeye faydası nedir?”

“Modern sanatçılarımız havyar yiyecekler, şampanya içecekler sayın Mellini, bundan iyi getiri mi olur, tüm dünyada yapılan şeyi biz neden yapmıyoruz?”

“Siz sanat galerisinde çalışıyorsunuz değil mi?”

“Tam öyle denemez, biz canlı para üzerinden efektif çalışan bir modern sanat kurumuyuz…Sizden istediğim galerimizi nasıl para basar hale getirebileceğimizdir.”

 

“Çağdaş sanat, estetik yargıları temellendirmenin imkansızlığından yararlanır ve onu anlamayanların ya da orada anlaşılacak bir şey olmadığını idrak edemeyenlerin suçluluk duyguları üzerinden spekülasyon yapar.”

Jean Baudrillard

 

 

Kültür tüketicisi, “kendini feda etmeyi seven”, “moda ve çağdaş olanı izleyen” ve bu nedenle, dün kendinden geçercesine bağlandığı şeye, o zaman kendinden geçerek bağlandığı için öfke duyan, bu şekilde kendinden öc alan davranış özelliğine sahiptir.

Adorno diye biri

 

O sırada dostum Mellini, bir kağıt çıkarıp bir şeyler yazmaya başlayınca içerisi sessizleşti.

Şu kara para küratörüne de bak sen, yaptıkları sanat galericiliği mi, sanat dolandırıcılığı mı, belli değil…

Bir kara para küratörü olsam yapabileceğim işler aklımdan geçmeye başlamıştı:

1. Ayda ne kadar kazanç elde ettiği kolay kolay tespit edilemeyen ve sürekli nakit paranın döndüğü işletmelerden birisini sanat galerimin bünyesine katabilirim.

2. Paravan şirket kurabilirim, bu şirket otel ya da restoran işletmesi olursa en uygunu; çünkü vergi oranı %8’dir.

3. Kumarda para kazanmış gibi görünebilirim, on defa kırmızıya bastım ve kazandım, hep siz kazanacak değilsiniz ya!

4. Al Capone gibi çamaşırhane açabilirim, adını: Çamaşırhanesanatı ya da daha modern olması için Launderingart koyabilirim ve modern sanatçıların kirli çamaşırlarını toplatır, sonra temizletmeden onlara geri bırakır, komisyonumu alır kenara çekilirim.

5. Modern sanat alım satımı işinde uzman bir şirketi bünyemize katabilirim, bire bin kazanabilirim. ( İşte buuuuu dostum, tam aradığım şey )

Launderingart!

A-HEY HEYY Launderingart!

Ne kadar da havalı değil mi, bunun bir çamaşırhane olduğunu söylesen; inan kimse inanmaz!

Laundering ( Money Laundering ): Aslında çamaşırhane kelimesinden geliyor, ünlü sanat dostu Al Capone’un literatüre kazandırdığı bir sanat terimi.

Kara paraya, yasa dışı elde edilen paranın, vergilendirilmiş ve yasal dolaşıma sokularak kaynağının hiçbir biçimde belirlenemez yapılması, der isek Launderingart için de şunu demeliyiz:

Launderingart: Yasa dışı elde edilen paranın vergilendirilmiş sanat galerileri ve koleksiyoncu avlama, fonlama şirketleri tarafından yasal dolaşıma sokulması ve kaynağının ‘modern sanat’ üreten ‘sanat eseri’ yapılması. Bu yöntem, Al Capone zamanında, kendisinin çamaşırhaneler üzerinden para aklaması fikrinin gelişmiş biçimi.

Öneriler:

Bir sanat sever olarak yüz  milyon dolara bir çağdaş sanat eseri satın alın, bunu limanda bekletin, beş yıl sonra diğer sanat severlere iki katına satın.

 

Bir çakmağa en fazla iki çakmak parası vererek parayı aklayabilirsiniz ama bir tabloya değer biçilemediği için bir milyon çakmak parası vermiş gibi de görünebilirsiniz.

Bunlar gayet uygun şeylermiş aslında…

Devlet soruyor:

Bu parayı nereden buldun?

 

Kara para küratörü olarak sen cevaplıyorsun:

Kör müsün! Elbette modern sanattan.

 

Devlet susuyor:

Anladım anladım, zaten modern sanattan pek anlamam.

 

 

O sırada kara para küratörü bir gazete çıkardı çantasından, bir gazete haberi gösterdİ:

“Bize bu kişiyi bulmanızı istiyorum sayın Mellini Nomüzikoloni, kendisiyle büyük işler yapabiliriz, siz Cenevre’ye indiğiniz günün ertesinde o da orada olacak, bakın:

“Koleksiyonundaki sanat eserlerini gizlice yurtdışına çıkarmakla suçlanan Fransız banker Wildenstein’ı 10 yıl hapse sokabilecek duruşma bugün Paris’te başlıyor.

Dünyanın en önemli sanat eseri koleksiyoncularından biri olan Wildenstein ailesi bugün Paris’te hâkim karşısına çıkıyor. 1800’lü yılların sonundan beri sanat eserleri toplayan ailenin başındaki isim olan Guy Wildenstein ve kurmayları “vergi kaçırmak, kara para aklamak ve sanat eserlerini gizlice yurtdışına çıkarmakla” suçlanıyor. 70 yaşındaki Guy Wildenstein’ın 10 yıl hapis cezası alabileceği belirtildi. Wildenstein ailesine ise cezalarla birlikte 550 milyon euroluk (1 milyar 750 milyon lira) bir vergi borcu çıkarılabilir. New York’ta ve Paris’te sanat galerileri bulunan ve aralarında Fragonard ve Bonnard tablolarının da bulunduğu milyarlarca dolarlık esere sahip olduğu söylenen ailenin gerçek mal varlığının bu dava sayesinde ortaya çıkması bekleniyor.”

Sanata Fransız kalmadı!

Haberin alındığı yer: burası

“Haberi dikkatle okudunuz değil mi, sadece haberin başlığı dahi ne kadar büyük birisi olduğunu gösteriyor bizim için.”

Haberin kara para küratörüne göre başlığı:

“Koleksiyonundaki sanat eserlerini, yurtdışında ki sanata muhtaç bir avuç insanın yaşadığı çok küçük bir adaya sergi amacıyla gönderen Fransız banker Wildenstein, belki 10o yıl boyunca unutulmayacak büyük bir sanat hamlesine ve ‘insanlık’ örneğine imza attı. Paris kendisiyle gurur duyuyor. “

 

Kara para küratörü çantasını masanın üzerine koydu, çantayı açıp içinden bir tane su şişesi çıkardı, şişenin içinde bir poşetin içine koyulmuş halde biraz da su vardı: şişe içinde poşet, poşet içinde de su…

Bu da nedir efendim, diye ileriye atıldım,

“Bu çağdaş sanat eseri azizim, yarın galeriye görücüye çıkacak.”

“Bu su şişesini modern sanat diye sergileyeceğinize inanamıyorum…”

“Neden?”

“Ama bu su şişesi…”

“Siz bir de bunu yoğun spot ışıkları altında görün…”

“Öyle tabii, arka fonu da beyaz yapın ki iyice göze batsın…”

“Çok doğru, şimdi size iki fotoğraf göstereceğim sayın Mellini…”

Bunları dedikten sonra çantasından iki fotoğraf çıkarıp masanın sağ tarafına bıraktı, işte ilk adamımız:

 

Masanın kenarına gidip fotoğrafa baktım:

“Bu avukat değil mi?”

Kara para küratörü kısık gözlerle yüzüme baktı:

“Yanlışınız var, kendisi bir art smurfing uzmanıdır, herhalde boynundaki fulardan avukata benzettiniz, ve şu da ikinci adamımız sayın Mellini, işte bakın:”

art smurfing uzmanı: modern sanatçıyı her şeye karşı ama banka cüzdanına karşı olmayan bir şirine dönüştüren kişi.

Siz ne kadar da smurfingsiniz hanfendi, rica ederim; o sizin smurfingliğiniz, gördüğümü söyledim sadece, hele ‘ressam piyasasına’ yön ve emir veren o ressam eşinizin tabloları yok mu, siz ‘sanat a.ş.’ olarak o kadar smurfingsiniz ki: siyah para çantalı şirin mi şirin bir smurfingsiniz!

 

Aaaaaa, ama bu da avukat, şu soldakini diyorsunuz değil mi?

“Yine tutturamadınız, o soldaki adamımızın sol kolu, kendisi art structuring uzmanı. Bu iki kişi de orada olacak sayın Mellini, eğer kendisine ulaşamazsanız ikinci bağlantınız bu iki kişiden birisi olmalı.”

art structuring uzmanı: modern sanatı parçalara ayırıp toplumu ve ‘sanatçıyı’ belleksizleştiren kişi.

 

Dostum Mellini, bir süre tavana baktı; pencereye baktı, sonra gözlerini kara para küratörüne çevirdi:

“Affetmiyorumaffet küratör…”

O sırada dostum Mellini Nomüzikoloni’nin de oraleti bitmişti, ona baktım, oralet içebileceğine dair başıyla bir işaret yaptı, bir oralet daha getirmek için dışarıya çıktım…

GÜNCELLENİYOR…

Ve ZOONUS:

 Şebnem Ferah -Don’t Talk To Strangers – 2003

Ronnie James Dio -Mayın Tarlası – 1983

 

Ve ZOONUS 2:

Wildenstein Institute’ de sanat tarihine ‘yön’ ( daha doğrusu ters yön ) veren ‘sahte ama orjinal tablo’ davası… güncelleniyor…

Ve ZOONUS 3:

SORU:

Resim yapıyorum, acaba içimden sanatçı çıkar mı?

CEVAP:

Çıkmaz hanfendi.

VARAN 2: Resim yapıyor olmanız ‘sanatçı’ olduğunuz anlamına gelmez; sadece resim yapıyor olduğunuz anlamına gelir.

 

 

 

 

Başka bir vaziyet: Sanat mı, kara para mı, küratör mü, alıntı mı, çalıntı mı, varsayın-tı mı?

Başka bir vaziyet: Sanat mı, müzik mi, alıntı mı, çalıntı mı, varsayın-tı mı?

Bölüm 6 AffetmiyorumAffet Raskolnikov!
Bölüm 7 AffetmiyorumAffet Raskolnikov! Ve o balta: 
Bölüm 8 AffetmiyorumAffet Raskolnikov! Ve o rehin kutusu: 
Bölüm 9 AffetmiyorumAffet Rakolnikov! Ve Lizaveta Ivanovna:

Diğer vaziyetler:

AffetmiyorumAffet Derrida!

AffetmiyorumAffet Wittgenstein!

AffetmiyorumAffet Modi e Jeanne!

AffetmiyorumAffet Modi!

AffetmiyorumAffet Alexander Scriabin!

AffetmiyorumAffet Tarkovski!

AffetmiyorumAffet Olivier Messiaen’in Kayıt Cihazı!

Ve:

AffetmiyorumAffet Olivier Messiaen!

GÜNCELLENİYOR…

Comments

comments

  161 comments for “Sanat mı, kara para mı, küratör mü, alıntı mı, çalıntı mı, varsayın-tı mı?

 1. Pingback: Cheap viagra
 2. 19 Şubat 2019 at 17:42

  I blog often and I truly appreciate your information. Your article has truly peaked my
  interest. I am going to take a note of your site and keep checking for new information about once per week.

  I opted in for your RSS feed as well.

 3. 21 Şubat 2019 at 17:15

  As the admin of this website is working, no uncertainty very quickly it will be famous, due to its quality contents.

 4. 25 Şubat 2019 at 23:35

  wonderful put up, very informative. I’m wondering why the other specialists of this sector don’t notice this.
  You should continue your writing. I am confident, you have a huge readers’ base already!

 5. Pingback: Cialis 20 mg
 6. 2 Mart 2019 at 15:40

  What’s up, this weekend is pleasant designed for me, for the reason that this
  moment i am reading this impressive informative article here
  at my house.

 7. 11 Mart 2019 at 22:41

  Hey, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Ie, it looks fine
  but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, awesome blog!

 8. 13 Mart 2019 at 06:24

  Hi there! This post could not be written any better!

  Reading through this post reminds me of my previous room mate!

  He always kept talking about this. I will forward this write-up to him.
  Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 9. 21 Mart 2019 at 19:54

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your web site provided us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job and our
  entire community will be grateful to you.

 10. 27 Mart 2019 at 17:30

  Superb post but I was wondering if you could write a litte more on this subject?
  I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further.

  Bless you!

 11. 28 Mart 2019 at 02:17

  Hi there are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own.
  Do you require any coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 12. 29 Mart 2019 at 06:30

  Hi! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog
  platform are you using for this website? I’m getting
  tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 13. 29 Mart 2019 at 15:43

  Saved as a favorite, I really like your site!

 14. 30 Mart 2019 at 11:53

  There’s definately a great deal to know about this subject.

  I really like all of the points you’ve made.

 15. 30 Mart 2019 at 12:18

  wonderful put up, very informative. I’m wondering why the opposite specialists of this sector do not understand this.

  You must proceed your writing. I’m sure, you have a huge readers’ base
  already!

 16. 30 Mart 2019 at 12:55

  Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s
  the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 17. 1 Nisan 2019 at 09:59

  Please let me know if you’re looking for a writer for your
  weblog. You have some really great articles and I believe I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some
  articles for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please send me an email if interested. Thank you!

 18. 2 Nisan 2019 at 09:03

  Useful information. Fortunate me I found your website unintentionally, and I’m stunned
  why this coincidence did not came about in advance! I bookmarked it.

 19. 3 Nisan 2019 at 19:59

  I all the time emailed this web site post page to all my contacts, for the reason that if like to read it then my friends will too.

 20. 4 Nisan 2019 at 00:49

  It’s remarkable to pay a quick visit this website and reading the
  views of all friends on the topic of this piece of writing, while I
  am also zealous of getting familiarity.

 21. 4 Nisan 2019 at 17:56

  I always used to read post in news papers but now as I am a
  user of web therefore from now I am using net for articles
  or reviews, thanks to web.

 22. Pingback: Viagra alternative
 23. 6 Nisan 2019 at 01:12

  Woah! I’m really loving the template/theme of this
  website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between superb usability and appearance.
  I must say that you’ve done a amazing job with this. Also,
  the blog loads very quick for me on Firefox.
  Outstanding Blog!

 24. 6 Nisan 2019 at 14:14

  Hmm it seems like your blog ate my first comment (it
  was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any recommendations for rookie blog writers?
  I’d definitely appreciate it.

 25. 7 Nisan 2019 at 10:08

  Whats up are using WordPress for your site platform? I’m
  new to the blog world but I’m trying to get started and
  set up my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog?

  Any help would be really appreciated!

 26. 7 Nisan 2019 at 18:11

  First off I would like to say excellent blog! I had a quick question which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was interested to find out how you center yourself and clear your thoughts prior to writing.

  I have had a difficult time clearing my mind in getting my thoughts out.

  I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost just trying
  to figure out how to begin. Any recommendations or hints? Thank you!

 27. 8 Nisan 2019 at 07:48

  I do accept as true with all of the ideas you have introduced in your
  post. They’re really convincing and will certainly work.
  Still, the posts are very quick for newbies.
  Could you please extend them a bit from subsequent time?
  Thank you for the post.

 28. 8 Nisan 2019 at 08:10

  If some one wants to be updated with newest technologies after that he must be visit this web page and be up to date all the time.

 29. 8 Nisan 2019 at 21:02

  Hey there I am so excited I found your website, I really found you by mistake, while I
  was looking on Bing for something else, Anyhow I am here now and would just
  like to say thank you for a marvelous post and a all round entertaining blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the minute but I have bookmarked it and also
  added your RSS feeds, so when I have time I will be back to
  read a lot more, Please do keep up the great jo.

 30. 9 Nisan 2019 at 23:06

  Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your content
  seem to be running off the screen in Safari. I’m not sure if this is a formatting
  issue or something to do with internet browser compatibility but
  I thought I’d post to let you know. The design and style look great though!
  Hope you get the issue resolved soon. Many thanks

 31. 10 Nisan 2019 at 03:50

  After looking into a handful of the blog posts on your site, I really appreciate your way of
  writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look
  at my web site as well and tell me what you think.

 32. 10 Nisan 2019 at 18:38

  Howdy! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to give it a look.
  I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and
  will be tweeting this to my followers! Excellent blog and
  outstanding style and design.

 33. 13 Nisan 2019 at 12:05

  Hey There. I discovered your blog the usage of msn. This is a really well written article.

  I will be sure to bookmark it and come back to
  learn extra of your helpful info. Thank you for the post. I will definitely comeback.

 34. 17 Nisan 2019 at 00:37

  Appreciating the hard work you put into your blog and in depth information you provide.
  It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed material.
  Wonderful read! I’ve saved your site and I’m
  including your RSS feeds to my Google account.

 35. 18 Nisan 2019 at 01:24

  Ahaa, its good dialogue on the topic of this post at this place
  at this web site, I have read all that, so at this time me also
  commenting here.

 36. 18 Nisan 2019 at 03:18

  All types of investments come with sure dangers.

 37. 18 Nisan 2019 at 05:42

  You are so awesome! I do not suppose I’ve truly read something like that before.
  So wonderful to find another person with a few genuine thoughts on this subject.
  Really.. thank you for starting this up. This site is
  something that is needed on the internet, someone with
  some originality!

 38. 18 Nisan 2019 at 06:18

  I must thank you for the efforts you’ve put in writing this blog.
  I’m hoping to check out the same high-grade blog posts from you later
  on as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get
  my very own site now 😉

 39. 18 Nisan 2019 at 12:13

  Thanks on your marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you might be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will come back
  someday. I want to encourage continue your great work, have a
  nice weekend!

 40. 18 Nisan 2019 at 13:26

  Hey there would you mind sharing which blog platform you’re
  working with? I’m planning to start my own blog
  in the near future but I’m having a hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
  Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking
  for something unique. P.S Sorry for being
  off-topic but I had to ask!

 41. 18 Nisan 2019 at 15:49

  I was more than happy to uncover this page.
  I wanted to thank you for ones time just for this fantastic
  read!! I definitely savored every bit of it and i also have you book-marked to look at new stuff on your
  site.

 42. 19 Nisan 2019 at 15:31

  excellent points altogether, you simply gained a logo new
  reader. What may you suggest in regards to your
  submit that you made a few days in the past? Any positive?

 43. 19 Nisan 2019 at 15:49

  I’ve read some excellent stuff here. Definitely price
  bookmarking for revisiting. I surprise how
  much effort you put to make this type of excellent informative website.

 44. 20 Nisan 2019 at 13:53

  Do you have any video of that? I’d like to find out more details.

 45. 20 Nisan 2019 at 14:33

  Heya terrific website! Does running a blog
  such as this require a lot of work? I’ve virtually no knowledge of
  programming however I was hoping to start my own blog in the near future.
  Anyway, should you have any recommendations or techniques for new
  blog owners please share. I know this is off subject however I simply
  needed to ask. Thanks a lot!

 46. 20 Nisan 2019 at 18:45

  I like the helpful information you supply to your articles.

  I will bookmark your weblog and test once more right here regularly.
  I’m relatively certain I’ll learn many new stuff right right here!
  Good luck for the following!

 47. 20 Nisan 2019 at 22:47

  It’s remarkable designed for me to have a website, which is helpful in support of my
  knowledge. thanks admin

 48. 21 Nisan 2019 at 18:34

  Undeniably imagine that which you said. Your favourite reason seemed to be on the net the easiest factor to keep in mind of.

  I say to you, I certainly get annoyed while other folks think about issues that they
  just don’t understand about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole
  thing without having side effect , folks could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thank you

 49. 22 Nisan 2019 at 10:20

  Hi my friend! I wish to say that this article is awesome,
  nice written and include approximately all vital infos.
  I would like to look more posts like this .

 50. 23 Nisan 2019 at 07:35

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really
  nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back later
  on. All the best

 51. 23 Nisan 2019 at 21:41

  Yes! Finally something about ig.

 52. 23 Nisan 2019 at 23:59

  Good way of explaining, and pleasant article to obtain information on the topic of my presentation topic, which i am going to convey
  in academy.

 53. 24 Nisan 2019 at 16:08

  Wonderful site you have here but I was curious if you knew of any message boards that cover the same topics talked about here?
  I’d really like to be a part of group where I can get feedback from other experienced individuals that share the
  same interest. If you have any recommendations, please let me know.
  Cheers!

 54. 24 Nisan 2019 at 22:35

  Hurrah! In the end I got a blog from where I be able to genuinely take helpful information concerning my study and
  knowledge.

 55. Joe
  24 Nisan 2019 at 23:59

  I read this article completely concerning the comparison of
  newest and preceding technologies, it’s remarkable article.

 56. 25 Nisan 2019 at 02:15

  I read this piece of writing completely regarding the difference of hottest
  and preceding technologies, it’s remarkable article.

 57. 25 Nisan 2019 at 02:44

  you’re in reality a good webmaster. The website loading pace is amazing.
  It kind of feels that you’re doing any distinctive trick.
  In addition, The contents are masterwork.
  you have done a magnificent process on this matter!

 58. 25 Nisan 2019 at 03:01

  I’m very pleased to discover this great site. I need to to thank you for your time just for this wonderful
  read!! I definitely appreciated every bit of it and I have you book-marked to look at new information on your website.

 59. 25 Nisan 2019 at 04:59

  I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see
  a nice blog like this one today.

 60. 25 Nisan 2019 at 05:32

  I am extremely inspired together with your writing
  abilities as well as with the structure on your blog.
  Is this a paid subject matter or did you modify it yourself?

  Either way keep up the nice quality writing, it is rare to peer a great weblog like this one
  today..

 61. 25 Nisan 2019 at 16:31

  We’re a group of volunteers and starting a brand
  new scheme in our community. Your site offered us with helpful information to work on. You have performed an impressive job and
  our whole community will likely be grateful to you.

 62. 26 Nisan 2019 at 01:55

  Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon on a
  daily basis. It’s always exciting to read content from other writers and use something from their websites.

 63. 26 Nisan 2019 at 08:24

  Please let me know if you’re looking for a writer for your site.
  You have some really good articles and I feel I would be a good asset.

  If you ever want to take some of the load off,
  I’d absolutely love to write some material for your blog in exchange for
  a link back to mine. Please shoot me an email if interested.
  Regards!

 64. 26 Nisan 2019 at 21:59

  Hello, Neat post. There is a problem with your site in internet
  explorer, would test this? IE nonetheless is the marketplace
  leader and a large element of people will omit your magnificent
  writing because of this problem.

 65. 27 Nisan 2019 at 02:11

  Your style is very unique compared to other folks I’ve read
  stuff from. Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just
  bookmark this blog.

 66. 27 Nisan 2019 at 04:21

  I pay a visit each day a few web sites and websites to read articles, however this web site provides quality based
  writing.

 67. 28 Nisan 2019 at 05:31

  I like the helpful information you provide in your articles.
  I will bookmark your weblog and check again here frequently.
  I’m quite sure I’ll learn a lot of new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 68. 28 Nisan 2019 at 12:12

  You’re so interesting! I don’t suppose I have read anything like this before.
  So great to discover someone with unique thoughts on this subject matter.
  Really.. thank you for starting this up.
  This site is something that’s needed on the web, someone with some originality!

 69. 28 Nisan 2019 at 12:43

  Definitely believe that which you stated.

  Your favorite reason seemed to be on the web the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they just
  don’t know about. You managed to hit the nail upon the top
  as well as defined out the whole thing without having side-effects , people
  can take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

 70. 28 Nisan 2019 at 16:32

  bookmarked!!, I love your blog!

 71. 28 Nisan 2019 at 18:57

  each time i used to read smaller posts which also clear their motive, and that is also happening with this post which I am
  reading now.

 72. 28 Nisan 2019 at 20:18

  Hello just wanted to give you a quick heads up.
  The words in your content seem to be running off the screen in Firefox.

  I’m not sure if this is a formatting issue or something
  to do with browser compatibility but I thought I’d post
  to let you know. The design and style look great though!
  Hope you get the problem resolved soon. Kudos

 73. 29 Nisan 2019 at 05:00

  I am really enjoying the theme/design of your web site.
  Do you ever run into any browser compatibility issues? A number
  of my blog visitors have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Safari.
  Do you have any recommendations to help fix this problem?

 74. 29 Nisan 2019 at 06:52

  Good day! This post could not be written any better!
  Reading through this post reminds me of my old room mate!

  He always kept chatting about this. I will forward this page to him.

  Fairly certain he will have a good read.
  Many thanks for sharing!

 75. 29 Nisan 2019 at 13:05

  Link exchange is nothing else however it is only placing the other person’s webpage link on your page at proper place and other person will also do
  similar for you.

 76. 29 Nisan 2019 at 18:31

  Thank you, I have recently been looking for information about this subject for a
  long time and yours is the greatest I’ve found out till now.
  But, what about the conclusion? Are you certain concerning
  the supply?

 77. 29 Nisan 2019 at 18:48

  Hey would you mind sharing which blog platform you’re working with?
  I’m looking to start my own blog soon but I’m having a tough
  time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking
  for something unique. P.S Apologies for getting
  off-topic but I had to ask!

 78. 29 Nisan 2019 at 22:14

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or
  something. I think that you could do with a few pics to
  drive the message home a little bit, but other than that, this is great blog.
  An excellent read. I will certainly be back.

 79. 1 Mayıs 2019 at 02:09

  Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and I was wondering
  your situation; many of us have developed some
  nice methods and we are looking to trade methods with
  others, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 80. 1 Mayıs 2019 at 02:43

  This paragraph will help the internet people for creating new blog or
  even a blog from start to end.

 81. 1 Mayıs 2019 at 03:26

  That is a good tip especially to those new to the
  blogosphere. Short but very precise information…
  Appreciate your sharing this one. A must read article!

 82. 1 Mayıs 2019 at 08:16

  Hi, I do believe this is an excellent web site.

  I stumbledupon it 😉 I may return once again since I saved as a favorite
  it. Money and freedom is the greatest way to
  change, may you be rich and continue to help other people.

 83. 1 Mayıs 2019 at 11:43

  This info is invaluable. How can I find out more?

 84. 1 Mayıs 2019 at 17:32

  Thanks for sharing your thoughts on affetmeyensanat.

  Regards

 85. 2 Mayıs 2019 at 09:13

  Article writing is also a excitement, if you be acquainted with afterward you can write otherwise
  it is complex to write.

 86. 2 Mayıs 2019 at 15:45

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following.

  unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very
  often inside case you shield this increase.

 87. 2 Mayıs 2019 at 19:52

  Your style is so unique in comparison to other people I have read stuff from.
  Thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll
  just book mark this site.

 88. 2 Mayıs 2019 at 20:58

  This is a topic that is near to my heart… Best wishes! Where are your contact details though?

 89. 2 Mayıs 2019 at 22:44

  Hi! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a
  new project in a community in the same niche.

  Your blog provided us useful information to work on. You have done a wonderful job!

 90. 3 Mayıs 2019 at 14:44

  I have read so many articles regarding the blogger lovers but this post is truly a fastidious article, keep it
  up.

 91. 3 Mayıs 2019 at 19:52

  Hi, i think that i saw you visited my weblog so i came to “return the favor”.I’m attempting to find things
  to enhance my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 92. 3 Mayıs 2019 at 20:31

  What’s up, after reading this remarkable paragraph i
  am as well glad to share my experience here with mates.

 93. 4 Mayıs 2019 at 09:14

  Good day! I know this is kind of off topic but I was wondering
  if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?

  I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one?
  Thanks a lot!

 94. 5 Mayıs 2019 at 02:26

  I’m really enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out
  a developer to create your theme? Outstanding
  work!

 95. 5 Mayıs 2019 at 08:39

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find
  this topic to be actually something that I think I would never understand.
  It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward for your next
  post, I will try to get the hang of it!

 96. 5 Mayıs 2019 at 10:33

  You’re so interesting! I don’t think I’ve truly read through a single thing like that before.
  So good to discover another person with original thoughts on this issue.
  Really.. thank you for starting this up. This website is one
  thing that’s needed on the internet, someone with a little originality!

 97. 6 Mayıs 2019 at 08:25

  I have been exploring for a bit for any high quality articles or
  weblog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site.
  Reading this information So i’m glad to show that I
  have a very just right uncanny feeling I found out just what I needed.

  I such a lot without a doubt will make certain to do not
  forget this web site and provides it a look on a constant basis.

 98. 6 Mayıs 2019 at 11:08

  Hey there this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if
  you have to manually code with HTML. I’m starting a blog
  soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 99. 6 Mayıs 2019 at 19:34

  Aw, this was a really good post. Finding the time and actual effort to produce a great article… but what can I say… I hesitate a lot and
  don’t seem to get nearly anything done.

 100. 7 Mayıs 2019 at 00:37

  Hi! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?

  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no data backup.

  Do you have any methods to prevent hackers?

 101. 7 Mayıs 2019 at 08:58

  I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found
  any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
  Personally, if all site owners and bloggers made good
  content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 102. 8 Mayıs 2019 at 02:21

  When some one searches for his essential thing, therefore he/she needs to be available that
  in detail, thus that thing is maintained over here.

 103. 8 Mayıs 2019 at 17:53

  Hey there excellent website! Does running
  a blog like this take a lot of work? I’ve absolutely
  no understanding of coding however I had been hoping to start my own blog
  soon. Anyways, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share.
  I know this is off topic but I just needed to ask.

  Thanks a lot!

 104. 9 Mayıs 2019 at 05:59

  magnificent put up, very informative. I wonder why
  the opposite experts of this sector do not understand this.
  You must continue your writing. I’m confident,
  you’ve a huge readers’ base already!

 105. 9 Mayıs 2019 at 06:14

  I am truly delighted to glance at this weblog posts which carries
  lots of valuable data, thanks for providing these
  statistics.

 106. 9 Mayıs 2019 at 18:24

  I was suggested this blog by means of my cousin. I’m not positive whether or not this publish is
  written through him as no one else recognise such distinct approximately my difficulty.
  You are wonderful! Thank you!

 107. 12 Mayıs 2019 at 06:46

  Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely magnificent.
  I really like what you’ve acquired here, certainly like what you’re saying and the way in which you say it.

  You make it entertaining and you still care for to keep it sensible.
  I cant wait to read much more from you. This is actually a great
  site.

 108. 15 Mayıs 2019 at 01:57

  I just could not leave your web site before suggesting that I extremely enjoyed the usual info a person supply to your guests?
  Is going to be again steadily in order to check out new
  posts

 109. 15 Mayıs 2019 at 07:21

  Hi there friends, good paragraph and fastidious urging commented at this place, I am actually enjoying by these.

 110. 15 Mayıs 2019 at 14:43

  Nice post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!
  Very useful info particularly the last part 🙂 I care for such
  information a lot. I was seeking this certain info for a
  very long time. Thank you and best of luck.

 111. 16 Mayıs 2019 at 10:15

  Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too magnificent.

  I really like what you have acquired here, certainly like
  what you’re stating and the way in which you say it.

  You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart.
  I cant wait to read much more from you. This is really a wonderful web site.

 112. 16 Mayıs 2019 at 10:43

  Thanks for sharing such a nice opinion, piece of writing is pleasant, thats why i have
  read it completely

 113. 16 Mayıs 2019 at 12:24

  Hey there just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your article seem to be running off the screen in Internet explorer.

  I’m not sure if this is a format issue or something
  to do with web browser compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The style and design look great though! Hope you get the issue solved soon. Many
  thanks

 114. 16 Mayıs 2019 at 12:28

  Hi, yeah this paragraph is genuinely fastidious and I have
  learned lot of things from it on the topic
  of blogging. thanks.

 115. 16 Mayıs 2019 at 19:58

  Everyone loves what you guys are up too.
  Such clever work and exposure! Keep up the terrific works guys I’ve added you
  guys to my own blogroll.

 116. 17 Mayıs 2019 at 00:04

  Greetings from Los angeles! I’m bored to tears at work so I decided to browse your blog on my iphone
  during lunch break. I enjoy the information you provide here and can’t wait
  to take a look when I get home. I’m amazed at how
  fast your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyhow, wonderful blog!

 117. 17 Mayıs 2019 at 15:09

  Every weekend i used to go to see this site, for the reason that i want enjoyment,
  for the reason that this this site conations actually nice funny information too.

 118. 17 Mayıs 2019 at 16:47

  excellent points altogether, you simply gained a new reader.
  What may you suggest about your submit that you made some days ago?
  Any certain?

 119. 18 Mayıs 2019 at 08:22

  I’m not sure where you’re getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.

  Thanks for excellent information I was looking for this information for my mission.

 120. 18 Mayıs 2019 at 12:56

  Right now it appears like WordPress is the preferred blogging platform available right now.
  (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 121. 18 Mayıs 2019 at 14:40

  Hello, I check your new stuff daily. Your story-telling style
  is witty, keep up the good work!

 122. 18 Mayıs 2019 at 15:55

  I always emailed this webpage post page to all my friends, since if like to read it after that
  my links will too.

 123. 18 Mayıs 2019 at 19:03

  Wow, this post is good, my younger sister is analyzing these things, therefore
  I am going to let know her.

 124. 19 Mayıs 2019 at 03:46

  Undeniably imagine that that you said. Your
  favorite justification seemed to be on the internet the easiest factor to be aware of.

  I say to you, I definitely get irked while people consider issues that they plainly do not understand about.
  You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing with no need side-effects
  , other folks can take a signal. Will likely be back to get more.
  Thank you

 125. 19 Mayıs 2019 at 18:24

  I am sure this post has touched all the internet people,
  its really really good piece of writing on building up new
  blog.

 126. 21 Mayıs 2019 at 16:30

  I was recommended this web site by means of my cousin. I am now not
  positive whether or not this put up is written by him as nobody else understand
  such exact approximately my trouble. You are
  wonderful! Thanks!

 127. 26 Mayıs 2019 at 10:59

  Simply want to say your article is as astounding. The clarity in your post is simply spectacular and i can assume you’re
  an expert on this subject. Fine with your permission allow
  me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 128. 1 Haziran 2019 at 07:49

  At this time it sounds like BlogEngine is the top blogging platform out there right now.
  (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 129. 1 Haziran 2019 at 09:40

  you are truly a good webmaster. The site loading pace is amazing.
  It kind of feels that you’re doing any unique trick.

  Moreover, The contents are masterwork. you have done a magnificent task in this matter!

 130. 1 Haziran 2019 at 11:03

  We’re a group of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
  Your web site offered us with helpful info to work on. You have done an impressive activity and our whole group will be grateful to you.

 131. 2 Haziran 2019 at 19:20

  If some one wants to be updated with most recent technologies then he must be pay a visit this site and be
  up to date every day.

 132. 3 Haziran 2019 at 11:06

  You’ve made some decent points there. I checked on the
  web for more info about the issue and found most people will go along with your views on this
  web site.

 133. 3 Haziran 2019 at 12:30

  Hey just wanted to give you a quick heads up.
  The words in your article seem to be running off the screen in Chrome.

  I’m not sure if this is a formatting issue or something to
  do with browser compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The design and style look great though! Hope you get the problem solved soon. Kudos

 134. 3 Haziran 2019 at 23:24

  I think that everything composed was actually very reasonable.
  But, consider this, what if you were to write a killer post title?
  I mean, I don’t wish to tell you how to run your website, but what if you added something that grabbed
  a person’s attention? I mean Sanat mı, kara para mı, küratör mü, alıntı mı, çalıntı mı, varsayın-tı mı?
  – ₳AFFETMEYENSANAT is kinda plain. You might peek at Yahoo’s home page and
  watch how they create article headlines to grab people interested.
  You might add a related video or a related picture or two to grab readers interested
  about everything’ve written. In my opinion, it could bring your website a little livelier.

 135. 4 Haziran 2019 at 01:54

  Please let me know if you’re looking for a article writer for your weblog.
  You have some really great posts and I think I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some material for your blog in exchange for a link
  back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Many thanks!

 136. 5 Haziran 2019 at 06:38

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog
  and was wondering what all is needed to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% positive. Any tips
  or advice would be greatly appreciated. Cheers

 137. 5 Haziran 2019 at 15:47

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement
  account it. Look advanced to more added agreeable from you!
  However, how can we communicate?

 138. 5 Haziran 2019 at 23:26

  Incredible points. Solid arguments. Keep up the great work.

 139. 6 Haziran 2019 at 07:11

  What i do not understood is in fact how you are now not really a lot more smartly-favored than you might be right now.
  You are so intelligent. You already know thus significantly in relation to this subject, made me
  in my view consider it from numerous varied angles.
  Its like women and men don’t seem to be fascinated until it is something to do with Lady gaga!
  Your personal stuffs excellent. At all times care for it up!

 140. 6 Haziran 2019 at 08:12

  Keep this going please, great job!

 141. 6 Haziran 2019 at 22:52

  Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments?

  If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise?

  I get so much lately it’s driving me insane so any help is very much appreciated.

 142. 7 Haziran 2019 at 23:37

  I’d like to find out more? I’d like to find out more details.

 143. 8 Haziran 2019 at 07:43

  Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear.

  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say fantastic blog!

 144. 8 Haziran 2019 at 17:13

  I’m not sure why but this web site is loading incredibly slow for
  me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my
  end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 145. 8 Haziran 2019 at 17:41

  Ridiculous quest there. What happened after? Good luck!

 146. 9 Haziran 2019 at 04:20

  It’s genuinely very difficult in this full of activity life to listen news on Television,
  therefore I just use world wide web for that reason, and take the latest information.

 147. 11 Haziran 2019 at 06:57

  My family all the time say that I am killing my
  time here at net, except I know I am getting familiarity everyday by reading thes pleasant articles or reviews.

 148. 17 Haziran 2019 at 08:32

  Buyers do pay direct and oblique costs.

 149. 18 Haziran 2019 at 06:22

  Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous
  to and you’re just extremely magnificent. I really like what you have acquired here, really like
  what you’re stating and the way in which you say it.

  You make it entertaining and you still take care of to keep it wise.
  I can not wait to read much more from you. This is really a
  terrific site.

 150. 18 Haziran 2019 at 06:22

  Hi! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest
  writing a blog post or vice-versa? My site goes over
  a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other.
  If you’re interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Great blog by the way!

 151. 18 Haziran 2019 at 19:29

  Good site you’ve got here.. It’s difficult to find good quality writing like yours these days.
  I really appreciate people like you! Take care!!

 152. 18 Haziran 2019 at 23:54

  Hello, Neat post. There’s an issue together with your web site in internet explorer, would test this?
  IE nonetheless is the market chief and a big part of
  other folks will omit your magnificent writing due to this problem.

 153. 19 Haziran 2019 at 02:25

  I am not positive where you are getting your information, but good topic.
  I must spend some time studying more or figuring out more.
  Thank you for wonderful information I was in search of
  this information for my mission.

 154. 19 Haziran 2019 at 03:06

  Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff
  previous to and you’re just too great. I actually like
  what you’ve acquired here, certainly like what you are stating and the
  way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to
  keep it sensible. I can’t wait to read far more from you.
  This is really a tremendous site.

 155. 19 Haziran 2019 at 03:13

  Howdy! I could have sworn I’ve visited your blog before but after going through a few of the articles I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely happy I stumbled upon it and I’ll be
  bookmarking it and checking back regularly!

 156. 19 Haziran 2019 at 05:33

  I blog frequently and I truly appreciate your content.
  This article has really peaked my interest. I will book
  mark your site and keep checking for new information about once per week.
  I opted in for your RSS feed as well.

 157. 19 Haziran 2019 at 19:26

  I don’t even understand how I ended up right here, but I
  thought this post was good. I don’t recognise who you are but definitely you are going
  to a well-known blogger if you are not already. Cheers!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − 11 =