Affetmiyorumaffet kripto para; Sanatlarını satamayan(!) ‘sanatçılar’ için öneri: atölyelerinizde bitcoin-altcoin madenciliği yapabilirsiniz!

Soğuk ve yağışlı bir geceydi, bir saate kadar Satoshi Nakamoto diye birisi gelecekti, dostum san-at dedektifi Mellini Nomüzikoloni onu karşılamak için dışarıda olduğundan oturma odasının yanındaki salonda, ikili koltukların yerini değiştirmek gibi çok önemli denebilecek bir iş ile uğraşıyordum, pencere önündeki ikili koltuğu değişiklik olsun diye diğer pencerenin önüne çekerken yerde bir kağıt buldum, kağıtta yazanlar şuna benzer şeylerdi:

 

Son bitcoin bölünmesi…

 

Sayın Satoshi,

Yaşadığımız çağda ‘sanatçılar’ çalışma atölyelerinde ‘sanat’ üretirken çoğu zaman çok fazla şeyi kaçırdıklarının farkında olmuyorlar, oysa ‘ne tür bir sansasyon ( resim diyelim…) yapsam ve tüm dünyaya adımdan bahsettirsem’ gibi önemsiz düşünceleri bir kenara bırakıp ‘kendime ne kazandırsam ki diğerlerini de kazansam’ diye düşünmüş olsalar herhalde akıllarına gelecek ilk şey bitcoin madenciliği yapmak olurdu. ( Öyle olmalı! )

Bu yazıyı okuyan her ‘sanatçı’ da hemen şu an bunu söylüyordur zaten:

“Sanatı bıraksam yapacağım ilk iş bitcoin madenciliği olurdu zaten, başka türlü nasıl değerimi kat kat katlayabilirim ki, aklımdan geçeni söylediniz…”

Sanat çevresinin ‘çok yakından’ bildiği bu konu hakkında son zamanlarda yoğun olarak mektup almaya başladım, ‘sanatçıların’ çoğu atölyelerindeki sessizlikten şikayetçiymiş, o nedenle onlara atölyelerin bir köşesine ‘bitcoin rig’ leri kurup 9 kwat lık kompanze elektrik panosu zırıltısı ve fan tıkırtısı eşliğinde Karayiplerde olduklarını hayal edebileceklerini söylediğim zaman önerimi sevinçle karşıladılar…

Çağdaş sanatın arka planını görebildiğimize inanamıyorum, ne kadar da anlamlı…

Tam o sırada kapı çalındı, elimdeki kağıdı soldaki koltuğun üzerine bırakıp aşağıya inerek kapıyı açtığımda karşımda Japon’a benzer birisi vardı:

“Merhaba, adım Nakamoto, Satoshi Nakamoto, Mellini burada mı?”

“Az önce bir Japon’u istasyondan almaya gidiyorum diyerek dışarıya çıkmıştı efendim…”

“Ona uçakla geleceğimi söylemedim, son anda fikir değiştirdim, malum, ülkenizdeki hızlı trenler o kadar hızlı ki daha kapılarını açmadan kendimizi yerde buluyoruz…”

“Elinizdeki paket ağır olmalı…”

“Aaa bu mu, istediğiniz ‘affetmeyencoin’ler var bunun içinde, sanatsal coinler pek ağırlık yapmaz bilirsiniz…”

Tam kapıyı kapatacaktım ki Mellini Nomüzikoloni’nin otoparka girdiğini gördüm:

“Geldi efendim, aracı park ediyor… İsterseniz yukarıya çıkalım…”

“Aslında gidip ona yardım etsek daha iyi, bakın arka koltukta ekran kartları dizili…”

“Ekran kartı mı, nasıl anladınız? Kutular var sadece orada…”

“İşim gereği diyelim…”

Sonra dışarıya çıkıp otoparka geçtik, Mellini Nomüzikoloni aracı park etmiş dışarıya çıkmak üzereydi, yan koltukta da ülkemizin çok ünlü bir çağdaş ressamı vardı, bizi görünce Mellini ve diğeri hemen yanımıza geldi ve dostum Satoshi denen adamın elini sıktı:

“Hoşgeldin Sato… Yolculuğun iyi geçmiştir umarım… Yanımdaki bu herif ülkemizin en çağdaş çağdaş sanatçılarından B., tanışmalısınız… Bu arada ekran kartlarını almayı unutmuşum, gelirken aklıma geldi… Uçakla geleceğini tahmin etmeliydim…”

“Son anda karar değiştirmiştim… RX 580 değil mi bunlar?”

“Öyle, istediğin gibi RX 580 çoğu, başka kartlar da var tabii…”

Bu Satoshi denen adam arka koltuktaki kutulardan birisini alıp açtı ve içinden çıkana dikkatle bakmaya başladı, kutudan çıkan şey çağdaş sanatla ilgilenenlerin gayet memnun kalacağı güzellikte şöyle bir şey:

 

Üç pervaneli bir ‘post’ Rönesans eseri…

Bu çağdaş sanatçı B. hemen ileriye atıldı Satoshi denen adamın elindeki bu çağdaş sanat eserini görünce:

“Muazzam bir sanat eseri bu üstadım…Şu pervanelerdeki siyah paletin dışavurucumcu nüansları cezbetti tamamen…”

Kutudan çıkan bu şey üç pervaneden başka bir şey değildi sanki, buna rağmen bu çağdaş sanatçının hayranlıkla bu pervanelere bakmasından pek bir şey anlamamıştım…

O sırada Mellini söze girdi:

“Başka ne görüyorsunuz bu eserde azizim?”

“Bitcoin ve sanat mı… Rus fovistlerini hatırlatan dışavurumcu bir çizgi içerisinde izlenimci bir devrimsellik var burada azizim…Görmüyor musunuz?”

“Görmeye çalışıyorum…”

“Görebildiğinize sevindim sayım Mellini… Siz gerçek bir san-at dedektifisiniz…”

“Teşekkür ederim, o sizin devrimciliğiniz…”

“Hangi müzeden aldınız bu nadide parçaları, sorabilir miyim acaba?”

“Alibaba.com diye bir müzeden sipariş verdim azizim, inanın Çinliler bu sanat işlerinde çok ustalar…”

O sırada Satoshi denen adam arka koltuktaki beş kutuyu alıp söze girdi:

“Sanatın geleceği bu kutularda gizli azizim, siz ne dersiniz sayın Zellini, Affedersiniz Nellini?”

“Çok haklısınız üstadım, yakın bir gelecekte her ressam kripto para basacak…”

Aracın arka koltuğundaki bütün kutuları alıp otoparktan çıkarak eve geçtik, üst kata çıkıp Mellini’nin affetmeyen bürosuna girerek elimizdekileri pencere önündeki büyük ceviz masanın üzerine bıraktık, o sırada Satoshi bu çağdaş sanatçı olacak kimseye seslendi:

“Siz de kripto para ile mi ilgileniyorsunuz?”

“Öyle, atölyemde resim yapıyorum…”

“Buna memnun oldum, ilk kripto makinemizi sizin atölyenize kurmamıza ne dersiniz?”

Bu sırada pencere önündeki kuşa raptiye atan Mellini söze girdi:

“Bu nedenle buraya geldiler sayın Satoshi, ülkemizin en büyük çağdaş sanatçısı oldukları için bu resimsel devrimin de ilk uygulayıcısı olmak istediler…”

Masanın etrafındaki koltuklara geçtikleri için hemen masaya doğru ilerledim:

“Ne içersiniz efendim?”

“Sadece oralet var değil mi?”

“Öyle efendim…”

“O halde oralet olsun…”

Satoshi denen adam da oralet isteyince odadan çıktım ve mutfağa girip dört oralet hazırladım, elimde bir tepsi ile tekrar odaya girdiğim sırada dostum Mellini, Leonardo denen bir ressamın bir eserini diğerlerine gösteriyordu:

 

Daha önce bu tablo 60 dolardı azizim, ne kadar ‘art-moron’  olduğunuzu hatırlatmak isteriz…

 

“Daha önce bu eser 60 dolara satılmıştı, şimdi ise 450.3 milyon dolarlık bir rakam söz konusu…”

Bitcoin’in kurucusu olduğu söylenen bu Satoshi denen adam söze girdi:

“Bu da tıpkı bitcoin gibi bir balon azizim, bitcoinin değerini nasıl siz illegal biçimde belirliyorsanız bu sanat eserlerin değeri de öyle belirleniyor… Şu göstermiş olduğunuz tablo bir tahta çerçeve ve biraz da boyadan ibaret, hiçbir biçimde bu 450.3 milyon dolar etmez, değil 60 dolar, altı dolara dahi bu malzemeyi alabilirsiniz, buna rağmen neden hiç kimse bu tablonun bu kadar etmeyeceğini söylemek istemiyor?”

“Çünkü etrafımız sanatsal balonlarla çevrili, hatta herkes birer balon olmaya başladığı için kimse birbirini patlatabilmeyi göze almak istemiyor…”

“Öyle, müzelerinizde, müzayedelerinizde sergilediğiniz onca tablonun değeri malzeme maliyeti açısından 10 doları geçmez, neden bu kara spekülasyon var o halde?”

“Kripto para piyasası ile sanat piyasası arasındaki benzerlikleri bir an önce görmemiz gerekir… Ancak bundan sonra işin içinden çıkabiliriz…”

“Haklısınız, Da Vinci eğer bitcoin ise, adını bilmediğimiz ama tabloları milyon dolarlara satılan bütün o çağdaş ressamlarda birer altcoin: birer Ripple, Ethereum veya Litecoindir. Şu tabloya tekrar bakabilir miyim sayın Sellini?”

“Elbette Sato, işte:”

Dünyanın en pahalı resmi, elbette daha önce bulunduğu dünya bu dünya değildi…

“Haberi okur musunuz tekrar?”

 

“Elbette Sato…”

 

16. yüzyılda yaşamış olan ünlü İtalyan ressam ve bilim insanı Leonardo da Vinci’nin Salvador Mundi (Dünyanın Kurtarıcısı) adlı İsa Peygamber tablosu, düzenlenen açık artırmada 450.3 milyon dolara satılarak rekor kırdı. 500 yıllık eser, ABD’nin New York kentinde düzenlenen müzayedede satıldı. 450.3 milyon dolarlık satış tutarı, bugüne kadar bir açık artırmada bir sanat eseri için ödenen en yüksek tutar. Dünyanın en büyük müzayede firmalarından biri olan Christie’s tarafından düzenlenen açık artırmanın sonlanmasıyla birlikte, müzayede salonundakiler satışı alkışlamaya başladı. 1519’da ölen Leonardo da Vinci’nin 20’den az eseri günümüze kadar gelebilmiş durumda. Da Vinci’nin, özel bir koleksiyona gidecek olan “Dünyanın Kurtarıcısı” tablosunu 1505 yılından sonra yaptığı düşünülüyor. Açık artırmada verilen son teklif fiyatı 400 milyon dolar oldu. Müzayede ücretleriyle birlikte tablonun satış fiyatı 450.3 milyon dolar olarak belirlendi.
60 DOLARA SATILMIŞTI
Açık artırmayı kazanan kişinin kimliği açıklanmadı. Telefonlar üzerinden yürüyen teklif açık artırma süreci neredeyse 20 dakika sürdü. Tabloda İsa Peygamber bir eli havada, diğer elinde ise cam bir küre tutarken tasvir ediliyor. Tablo 1958’de Londra’da düzenlenen bir açık artırmada 60 dolara satılmıştı. O yıllarda tablonun Leonardo da Vinci’ye değil, ünlü ressamın eserlerinden esinlenen birisine ait olduğu sanılıyordu. BBC Sanat Muhabiri Vincent Dowd, bugün dahi “Dünyanın Kurtarıcısı” tablosunun da Vinci’ye ait olmadığını düşünen kesimler olduğunu söylüyor. Ancak müzayede şirketi Christie’s eserin orijinal bir da Vinci tablosu olduğunu ifade ediyor ve tabloyu “21. Yüzyılın en büyük yeniden keşfi” olarak tanımlıyor. Tablo 2005’te yeniden ortaya çıkmış ve “Kayıp Leonardo” lakabı takılmıştı. Dört yıl önce tablo açık artırma olmaksızın özel bir satışta bir Rus koleksiyoncu tarafından 127.5 milyon dolara alınmıştı. Kaynak

 

“Bu kadarına da pes artık, eserin orijinal olduğuna dahi tam olarak karar verilebilmiş değil…”

O sırada oraletini yarılamış olan çağdaş ressam B. hemen söze girdi:

“Bu Leonardo gibi para basmak istiyorum sayın Satoshi, bunu yapabileceğimi söyledi sayın Mellini, bunu yapabilir misiniz?”

Satoshi oralet tuttuğu elini masaya doğru uzatıp masadaki kutuları işaret etti:

“İşte şu kutular sizi çağdaş sanatta tepeye ulaştıracaktır…”

“Peki ne yapmamız gerek?”

“Şu viskilerimizi içip atölyenize gitmemiz gerek, bu kutulardan yirmi tanesini atölyenize yerleştirirsek, bir sürü asistanınız olmuş olacak ve ülkenizdeki bir çok ressamın yaptığı gibi sadece asistanlarınızın yaptıkları resimlerin altına imza atarak ve bitcoin cüzdanınızı kontrol ederek en tepelere çıkacaksınız…”

Oraletlerimizi içtikten sonra bu çağdaş ressamın yönlendirmesiyle alelacele toplandık ve masadaki kutulardan bir kısmını alıp tekrar dışarıya çıktık ve araca geçip bu ressamın atölyesinin olduğu ‘mezbahalar sokağı’na doğru yola koyulduk…

Sokağın her tarafında yere serilmiş ressamları gördüğümüz bir sokağa geldiğimizde ressamın atölyesine gelmek üzere olduğumuzu anladık, ilerideki büyük bir mezbahanın önünde durduk, şoförün yanındaki çağdaş ressam hemen inerek yan kapıyı açıp yolu gösterdi:

“Arabayı bırakabilirsiniz burada, pek polis gelmez buralara… Atölye için böyle bir yer seçmemi mazur görün ama biliyorsunuz vahşet her zaman çağdaş sanatta en fazla para eden şey…”

Araçtan çıkıp ellerimizde kutular olduğu halde büyük bir mezbaha kapısından içeriye girdik, uzun bir koridordan geçip çok büyük bir alana çıktık, iki yanda büyük kancalar vardı ve kancalara bir sürü kadınlı erkekli çıplak model asılmış; onların karşısında bir tuval başında duran asistanlara poz veriyor ya da sadece kancada aslı kalmaya çalışıyorlardı… Bu bölümü mümkün olduğunca hızlı adımlarla geçip arka taraftaki ressamın atölyesine ulaştık.

 

Burası yüksek tavanlı, genişçe bir alan, her yanda boya gereçleri var, çağdaş ressam B. elimizdeki kutuları bırakabileceğimiz bir yer olarak sağdaki yeni bitirdiği tuvalin üzerini gösterdi:

“Şunun üzerine bırakabilirsiniz, ona pek ihtiyacım olmayacak artık…”

Biz yine de elimizdekileri tuvalin yan tarafına bıraktık, çağdaş ressam B., Satoshi’ye dikkatle bakıp bir şey sordu:

“Bu bitcoin ile çalışan galeriler var mı acaba?”

“Olmaz mı, https://dadianifineart.com/blockchain/, siz çok şanslısınız, henüz ülkenizde bu işe giren olmadı…”

“Peki bu işten ne kadar kazanırım, reel ve illegal olarak?”

Masadaki kutuları açan Mellini söze girdi, reel olarak kazanabileceğiniz rakamlar şunlar:

 

Büyük ressamların atölyelerinde para basmaları için madencilik önerisi:

 

 1. RX580 8GB EKRAN KARTI, TEK KART FİYATI: 3238.28 TL X 20 adet
 2. FAN + KASA + BAĞLANTI APARATLARI VS: 4000 TL
 3. ELEKTRİK KURUMU İLE ANLAŞMA ( Kompanze pano için )
 4. SOĞUK BİR ODA
 5. İşsiz ama ünlü bir ressam ( fiyatı belirsiz )
 6. En az on asistan ( ressamın her dediğini yapacak )

Bu araçların maliyeti 68 Bin TL civarı tutacaktır.

 

Kitimizi kurduğumuzda böyle görünecek. Bittiğinde resim atölyenizde ne kadar da hoş görünecek değil mi?

Kripto paralar için oluşturulan blok zincirleri birtakım makineler ile oluşturulur, işte yukarıdaki liste bu makineyi yapmanıza yarar, peki bu makine ne yapacak, kısaca söylemek gerekirse bu blok zincirleri arasında tamamen dağınık halde bulunan veriyi işleyip zincire dahil etmenin doğruluk hesabını yapacak, cihazı çalıştıracak ve sadece o gün ne kadar boya kazım işlemi yaptığınıza bakacaksınız. Ne kadar da sanatsal değil mi?

Öneri: Bitcoin sektöründe Leonardo başı çektiği için daha az bilinen ressamlar olan Ethereum, Ripple ve Litecoin üstatlara yatırım yapar iseniz bu küçük ressam kitimiz ile ayda ortalama kazancını 2500 – 2900 dolar arasında değişkenlik gösterecektir. Eğer bu kitlerden bir değil de on tane alırsanız kazancınızı siz düşünün.

Harika, siz artık bir sanat bitcoini kazıcısısınız!

Yapmanız gerekenler:

 

1.Tek başınıza sanatsal üretim yapmanız zor olduğu için bir madenciler ( asistanlar ) havuzuna ( art mining pool ) dahil olabilirsiniz.

2. Artık sanat madenciliğine başlamak üzeresiniz çünkü sizi madenci yapacak sanat kitimizi satın aldınız, şimdi ihtiyacınız olan şey donanımınızı kontrol eden ve yapılanları görüntüleyen bir madencilik programına sahip olmak, PC için en popüler programlar BFGMiner ve 50Miner programlarıdır. Mac kullanıcıları da MacMiner isimli program kullanılabilir.

Ethereum ve bitcoin tablolarının sergilenmesi sırasında izdiham yaşandı…

SANAT MADENCİLİĞİNE BAŞLADIK

Sizin için hazırladığımız bu kitin fişini prize takın ve çalıştırın, artık çağdaş sanat yapmaya başladınız! Cihazı usb ile bilgisayara bağlayıp çalıştırdığınızdan emin olun.

İşte bundan sonra sanat yapmanız için gereken şeyler:

 

1.Madenci havuzunuzu girmek ve kullanıcı adı-şifre ile giriş yapmak.

2. Yapılandırmanın bitmesini beklemek, bu bittiğinde artık sanat basmaya başladınız demektir.

3. Atölyenize kurduğumuz kit bir sonraki blok bulma işlemini tamamlandığında işlemlerden payınıza düşen sanatsal itibarı kesinlikle alacaksınız.

4. Ödülünüz ne plaket, ne de belediye başkanlığının bütçesinden karşılanan bir otel yemeği, ödülünüz coin olacak, o nedenle bu coini alabilmeniz için havuza ilk girdiğinizde sizden istenen yere coin adresinizi yazmış olmanız gerekir.

5. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey, bu odayı serin tutup sanat ile kalmak.

 

Çağdaş sanata bir de buradan bakalım…

 

PARANIZI NASIL ÇEKECEKSİNİZ:

 

Bu kazdığınız sanatsal değeri yüksek coinleri  poloniex, bittrex türü borsalara transfer edebilir, litecoin olarak koinim adlı türk borsasından banka hesabınıza tl olarak transfer edebilir ya da btcturk borsasında direk ethereum şeklinde satıp paranızı banka hesabınıza havale edebilirsiniz…

 

Eğer size özel sanatsal kitlerimizden satın almak isterseniz adınızı hemen bir sansasyona karıştırın ve 6 dolarlık bir tablonuzu 60 bin dolara satın, size 60 bin TL gibi komik bir bedele atölyenizin en güzel köşesine sanatsal bitcoin madeni kuralım ve siz de sanat basmaya başlayın.

Bu teklifi sakın kaçırmayın, bize vişneli oralet için bitcoin gönderin!

 

 

ZOONUS:

 

What is Bitcoin?

 

Bitcoin ATM Nedir? Nasıl Kullanılır?

 

 

 

GÜNCELLENİYOR…

 

Comments

comments

  95 comments for “Affetmiyorumaffet kripto para; Sanatlarını satamayan(!) ‘sanatçılar’ için öneri: atölyelerinizde bitcoin-altcoin madenciliği yapabilirsiniz!

 1. 22 Mart 2019 at 01:31

  It’s remarkable designed for me to have a site, which is good designed for my knowledge.
  thanks admin

 2. 5 Nisan 2019 at 17:35

  Hey! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when browsing from my iphone4.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this issue.
  If you have any suggestions, please share. Many thanks!

 3. 17 Nisan 2019 at 01:19

  What a data of un-ambiguity and preserveness of valuable know-how regarding unpredicted emotions.

 4. 18 Nisan 2019 at 21:38

  For hottest news you have to pay a quick visit internet and on internet I
  found this web page as a finest web page for newest updates.

 5. 21 Nisan 2019 at 03:55

  Excellent web site you have here.. It’s difficult to find high-quality writing
  like yours these days. I seriously appreciate people like you!
  Take care!!

 6. 26 Nisan 2019 at 16:20

  Now it’s time to choose your specific investments.

 7. 26 Nisan 2019 at 22:00

  I read this piece of writing fully about the difference of most recent
  and earlier technologies, it’s remarkable article.

 8. 26 Nisan 2019 at 23:00

  Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but,
  I’d like to send you an e-mail. I’ve got some suggestions
  for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great site and I look forward to seeing it expand
  over time.

 9. 26 Nisan 2019 at 23:45

  Hi to all, how is all, I think every one is getting more from this web site, and your views are nice designed for new viewers.

 10. 27 Nisan 2019 at 00:10

  I know this web page provides quality based posts and additional information, is there
  any other web page which provides these kinds of things in quality?

 11. 27 Nisan 2019 at 02:54

  Hello, every time i used to check blog posts here
  in the early hours in the morning, because i love to find out more and more.

 12. 27 Nisan 2019 at 03:35

  If some one wants to be updated with newest technologies
  then he must be pay a visit this web page and be up to date all the time.

 13. 27 Nisan 2019 at 08:35

  Wow, wonderful weblog structure! How long have you ever been running a
  blog for? you made blogging glance easy. The entire glance
  of your web site is wonderful, as neatly as the content!

 14. 27 Nisan 2019 at 11:43

  Piece of writing writing is also a fun, if you know after that you can write if not it is complicated to write.

 15. 27 Nisan 2019 at 12:51

  Howdy, I do believe your website might be having browser compatibility issues.

  Whenever I take a look at your web site in Safari,
  it looks fine however, when opening in IE, it’s got
  some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up!
  Besides that, wonderful site!

 16. 27 Nisan 2019 at 16:19

  Wow, this article is good, my sister is analyzing such things, so I am going to
  let know her.

 17. 27 Nisan 2019 at 21:50

  Thank you, I have just been looking for info approximately
  this subject for ages and yours is the best I’ve came upon so
  far. However, what in regards to the conclusion? Are you sure about the supply?

 18. 27 Nisan 2019 at 22:55

  Heya i’m for the primary time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me
  out a lot. I hope to offer something again and help others
  such as you helped me.

 19. 28 Nisan 2019 at 02:11

  Hi there, I read your blogs daily. Your humoristic style is awesome, keep up the good
  work!

 20. 28 Nisan 2019 at 02:18

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your site is fantastic, as well as the content!

 21. 28 Nisan 2019 at 05:11

  Wonderful post! We will be linking to this particularly great post on our website.
  Keep up the good writing.

 22. 28 Nisan 2019 at 06:57

  Great goods from you, man. I’ve consider your stuff previous to and you are simply too fantastic.
  I actually like what you’ve received right here,
  certainly like what you’re stating and the way during which you assert it.
  You are making it enjoyable and you continue to take care of to keep it sensible.
  I cant wait to read far more from you. This is really a terrific
  web site.

 23. 28 Nisan 2019 at 07:24

  What’s Happening i am new to this, I stumbled
  upon this I’ve discovered It positively helpful and it has
  aided me out loads. I am hoping to give a contribution & assist different users like its helped me.
  Good job.

 24. 28 Nisan 2019 at 12:47

  Hi just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different
  internet browsers and both show the same outcome.

 25. 28 Nisan 2019 at 13:59

  First off I would like to say fantastic blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you do not mind.
  I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts prior
  to writing. I’ve had a tough time clearing my thoughts
  in getting my ideas out there. I truly do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15
  minutes are usually lost just trying to figure
  out how to begin. Any recommendations or tips? Kudos!

 26. 28 Nisan 2019 at 14:36

  I’ve been browsing online greater than three hours these days, but I never found any interesting article like yours.

  It is lovely price sufficient for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you probably did, the web will likely be much more useful than ever before.

 27. 28 Nisan 2019 at 15:52

  Unquestionably believe that that you said. Your favourite reason seemed to be on the internet the
  easiest factor to bear in mind of. I say to you, I definitely get annoyed even as other folks consider issues that they
  just do not realize about. You managed to hit the nail upon the highest and also outlined out the entire thing with no need side-effects ,
  people can take a signal. Will likely be back to get more.
  Thank you

 28. 28 Nisan 2019 at 16:21

  If you wish for to improve your familiarity only keep visiting this web site and
  be updated with the latest news update posted here.

 29. 28 Nisan 2019 at 23:09

  I enjoy reading a post that will make people think.

  Also, thanks for allowing me to comment!

 30. 29 Nisan 2019 at 03:45

  Thanks for finally writing about >Affetmiyorumaffet
  kripto para; Sanatlarını satamayan(!) `sanatçılar için öneri: atölyelerinizde bitcoin-altcoin madenciliği yapabilirsiniz!
  – ₳AFFETMEYENSANAT <Loved it!

 31. 29 Nisan 2019 at 08:06

  What’s up, after reading this awesome piece of writing i am too cheerful to share my experience here
  with colleagues.

 32. 29 Nisan 2019 at 09:22

  I was wondering if you ever thought of changing the page layout of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content
  so people could connect with it better. Youve got an awful lot
  of text for only having 1 or two images. Maybe you could space it out
  better?

 33. 29 Nisan 2019 at 15:59

  My brother recommended I would possibly like this website.
  He used to be entirely right. This put up actually made my day.
  You can not consider just how so much time I had spent
  for this information! Thanks!

 34. 29 Nisan 2019 at 20:17

  Greetings from Colorado! I’m bored to tears at work so
  I decided to browse your website on my iphone during lunch break.
  I really like the knowledge you provide here and can’t wait
  to take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded
  on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyhow, awesome site!

 35. 29 Nisan 2019 at 21:06

  This is a topic which is close to my heart… Cheers!
  Exactly where are your contact details though?

 36. 29 Nisan 2019 at 23:15

  I don’t know if it’s just me or if perhaps everybody else experiencing problems with your blog.
  It appears as if some of the text in your content are
  running off the screen. Can someone else please comment and let me
  know if this is happening to them too? This may be a problem with
  my browser because I’ve had this happen before.
  Thanks

 37. 30 Nisan 2019 at 02:44

  I need to to thank you for this excellent read!!
  I absolutely enjoyed every little bit of it.
  I have got you saved as a favorite to check out new things you
  post…

 38. 30 Nisan 2019 at 11:56

  Great post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!
  Very useful info specially the last part 🙂 I care for such info a lot.
  I was seeking this certain information for a very long time.
  Thank you and good luck.

 39. 30 Nisan 2019 at 13:48

  I just like the helpful info you provide on your articles.
  I’ll bookmark your weblog and take a look at again right here frequently.
  I am rather sure I will be told a lot of new stuff proper right here!

  Best of luck for the next!

 40. 30 Nisan 2019 at 18:18

  You can certainly see your skills in the article you write.
  The world hopes for more passionate writers such as you who aren’t afraid to say how they believe.

  At all times follow your heart.

 41. 30 Nisan 2019 at 19:47

  Wow, that’s what I was looking for, what a data!

  existing here at this weblog, thanks admin of this web page.

 42. 1 Mayıs 2019 at 05:58

  Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 43. 1 Mayıs 2019 at 08:12

  Hello, I enjoy reading through your post. I like to write a little comment to support you.

 44. 1 Mayıs 2019 at 15:52

  Tremendous issues here. I am very glad to look your article.
  Thank you a lot and I’m looking forward to touch you. Will you kindly drop me a e-mail?

 45. 2 Mayıs 2019 at 02:06

  I wanted to thank you for this very good read!! I certainly enjoyed every little bit of
  it. I have got you book-marked to look at new stuff you
  post…

 46. 2 Mayıs 2019 at 02:12

  Whats up very cool site!! Guy .. Beautiful .. Amazing
  .. I will bookmark your web site and take the feeds also?
  I am happy to search out so many helpful information here in the post, we’d like develop extra strategies in this regard, thanks for
  sharing. . . . . .

 47. 2 Mayıs 2019 at 06:42

  Currently it appears like WordPress is the preferred blogging
  platform out there right now. (from what I’ve read) Is that
  what you are using on your blog?

 48. 2 Mayıs 2019 at 07:07

  Wow! After all I got a webpage from where I be able to in fact
  get valuable data concerning my study and knowledge.

 49. 2 Mayıs 2019 at 13:11

  Good replies in return of this query with firm arguments and describing all regarding that.

 50. 2 Mayıs 2019 at 19:13

  Hello there, I believe your website could be having internet browser compatibility
  issues. Whenever I take a look at your blog in Safari,
  it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some
  overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up!
  Apart from that, excellent blog!

 51. 4 Mayıs 2019 at 17:55

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall
  look of your web site is wonderful, as well as the content!

 52. 4 Mayıs 2019 at 20:59

  It is in reality a nice and helpful piece of info. I am satisfied that you simply shared this useful info with us.
  Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 53. 5 Mayıs 2019 at 08:04

  Spot on with this write-up, I actually feel this
  amazing site needs a lot more attention. I’ll probably be back again to read
  through more, thanks for the info!

 54. 5 Mayıs 2019 at 08:57

  I’m not sure where you are getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for excellent information I was looking for this information for
  my mission.

 55. 5 Mayıs 2019 at 13:55

  Thanks for finally writing about >Affetmiyorumaffet kripto para; Sanatlarını satamayan(!)
  `sanatçılar için öneri: atölyelerinizde bitcoin-altcoin madenciliği yapabilirsiniz!
  – ₳AFFETMEYENSANAT <Loved it!

 56. 5 Mayıs 2019 at 16:14

  I was suggested this blog by my cousin. I’m not
  sure whether this post is written by him as no one else
  know such detailed about my problem. You’re wonderful!
  Thanks!

 57. 5 Mayıs 2019 at 16:57

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed
  in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

  Thanks

 58. 5 Mayıs 2019 at 22:21

  What’s up to all, the contents existing at this web site are truly awesome for people knowledge, well, keep up the nice work fellows.

 59. 6 Mayıs 2019 at 07:02

  I am now not certain where you’re getting your info, but good topic.
  I needs to spend a while studying much more or understanding
  more. Thanks for fantastic information I used to be searching for
  this info for my mission.

 60. 6 Mayıs 2019 at 18:29

  If you are going for most excellent contents like myself, just pay a quick visit this web site everyday
  since it offers feature contents, thanks

 61. 6 Mayıs 2019 at 22:07

  Howdy just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve
  tried it in two different internet browsers and both show the same results.

 62. 6 Mayıs 2019 at 23:24

  What’s up to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this website, and
  your views are nice in support of new viewers.

 63. 7 Mayıs 2019 at 13:23

  I will immediately seize your rss feed as I can not in finding your email
  subscription hyperlink or e-newsletter service.
  Do you have any? Please permit me recognise so that I may subscribe.
  Thanks.

 64. 7 Mayıs 2019 at 23:09

  Hi, i think that i saw you visited my website thus i came
  to “return the favor”.I am trying to find things to
  improve my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 65. 9 Mayıs 2019 at 00:23

  Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after reading through some
  of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I found it
  and I’ll be bookmarking and checking back often!

 66. 9 Mayıs 2019 at 22:21

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and
  I find It really useful & it helped me out a lot. I am
  hoping to give one thing back and aid others such as you helped me.

 67. 10 Mayıs 2019 at 07:15

  Thank you, I have just been searching for information approximately this subject for a while and yours is the
  greatest I have found out so far. However,
  what in regards to the conclusion? Are you sure in regards to the supply?

 68. 10 Mayıs 2019 at 20:08

  Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis.
  It will always be useful to read content from other writers and practice a little something from other sites.

 69. g
  12 Mayıs 2019 at 05:34

  I’m no longer positive the place you are getting your information,
  however good topic. I needs to spend a while finding out more or working out more.
  Thanks for excellent information I was looking for this information for
  my mission.

 70. 13 Mayıs 2019 at 03:38

  This is true for investment advice as effectively.

 71. 14 Mayıs 2019 at 23:44

  Very good info. Lucky me I discovered your blog by accident (stumbleupon).
  I’ve book marked it for later!

 72. 15 Mayıs 2019 at 02:14

  I visited several blogs however the audio quality for audio songs current at this website is really wonderful.

 73. 15 Mayıs 2019 at 06:47

  Hi to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this website, and your views are pleasant in favor of new viewers.

 74. 15 Mayıs 2019 at 12:02

  Does your website have a contact page? I’m having problems locating it but,
  I’d like to send you an e-mail. I’ve got some creative
  ideas for your blog you might be interested in hearing.

  Either way, great website and I look forward to seeing it develop over time.

 75. 15 Mayıs 2019 at 12:50

  Hi there to every one, the contents existing at this web page are really remarkable for people experience, well, keep up the nice
  work fellows.

 76. 15 Mayıs 2019 at 19:19

  Thank you on your interest in Investment Recommendation.

 77. 15 Mayıs 2019 at 21:45

  You could definitely see your skills in the article you write.
  The arena hopes for even more passionate writers
  such as you who aren’t afraid to mention how they believe.
  All the time follow your heart.

 78. 16 Mayıs 2019 at 01:55

  Schwab Clever Portfolios invests in Schwab ETFs.

 79. 16 Mayıs 2019 at 02:41

  It’s very easy to find out any topic on net as compared to textbooks, as I found this paragraph at this web page.

 80. 16 Mayıs 2019 at 03:09

  Simply desire to say your article is as amazing. The
  clearness in your post is simply excellent and i can assume you’re an expert on this subject.
  Well with your permission let me to grab your RSS feed
  to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue
  the enjoyable work.

 81. 16 Mayıs 2019 at 13:16

  Take into account investments that provide fast annuities.

 82. 16 Mayıs 2019 at 16:54

  May I just say what a relief to discover someone who genuinely knows what they’re talking about on the web.

  You actually realize how to bring an issue to
  light and make it important. More and more people must
  look at this and understand this side of the story. I can’t believe you are not more popular since you most certainly possess the gift.

 83. 17 Mayıs 2019 at 00:50

  If you desire to improve your familiarity only keep visiting this
  website and be updated with the most up-to-date
  information posted here.

 84. 17 Mayıs 2019 at 12:19

  Hi, i think that i saw you visited my site thus i came to
  “return the favor”.I’m trying to find things to enhance my site!I
  suppose its ok to use some of your ideas!!

 85. 17 Mayıs 2019 at 17:06

  Take into account investments that offer instant annuities.

 86. 17 Mayıs 2019 at 17:06

  Thanks for one’s marvelous posting! I certainly enjoyed reading
  it, you could be a great author. I will make sure to bookmark
  your blog and definitely will come back later in life.
  I want to encourage you to definitely continue your great writing, have a nice morning!

 87. 17 Mayıs 2019 at 17:42

  At this time it sounds like Drupal is the preferred blogging
  platform out there right now. (from what I’ve read) Is
  that what you’re using on your blog?

 88. 18 Mayıs 2019 at 12:24

  Hi there, just wanted to mention, I liked this blog post.

  It was helpful. Keep on posting!

 89. 19 Mayıs 2019 at 03:14

  I’m not sure exactly why but this web site is loading incredibly slow for me.
  Is anyone else having this problem or is it a problem on my end?
  I’ll check back later and see if the problem still exists.

 90. 21 Mayıs 2019 at 08:47

  Monetary advisors business is folks business.

 91. 21 Mayıs 2019 at 09:55

  Do you have a spam problem on this website; I also am
  a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice methods and we
  are looking to swap techniques with others, please shoot me an e-mail if interested.

 92. 21 Mayıs 2019 at 15:55

  Thanks a bunch for sharing this with all people you really realize what you are talking approximately!
  Bookmarked. Kindly also visit my website =). We can have a hyperlink exchange arrangement between us

 93. 22 Mayıs 2019 at 03:51

  Its such as you read my thoughts! You appear to know a
  lot about this, such as you wrote the book in it or something.
  I believe that you could do with a few p.c.
  to power the message house a bit, however other
  than that, this is excellent blog. A great read. I will certainly be back.

 94. 22 Mayıs 2019 at 12:13

  This is really fascinating, You are a very
  skilled blogger. I’ve joined your rss feed and stay up for
  searching for more of your wonderful post. Also, I’ve
  shared your web site in my social networks

 95. 23 Mayıs 2019 at 11:47

  Appreciation to my father who told me about this webpage, this webpage
  is actually awesome.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six + 15 =