AffetmiyorumAffet Lola, Lola Rennt! | Lola Koşuda Dopingli Miydi? Koş Tom Tykwer Koş, Run Franka Potente Run!

Soğuk ve yağışlı bir gece yarısıydı, kapı çalındı, ‘hay kör talih’ diye mırıldanarak ceketimi sırtıma geçirip aşağıya inerek kapıyı açtığımda yanında Krzysztof Kieślowski diye birisi olduğu halde bir parti bileti satmaya çalışan Tom Tykwer diye birisi kapıda belirmişti, ilgilenmiyoruz, kendisi burada değil, diye mırıldandım ama dediğimi pek anlamadı, kendisi nerede peki, şu an kendisinde değil, peki siz kendinizde misiniz, öyle diyelim; ne istemiştiniz, bir süre dikkatle yüzüme baktı sonra; Lola buradan geçti mi, diye sordu, bunun bilet satmak için bir numara olduğunu düşünerek cevap verdim, evet Lola buradan geçti, sağ elimle uzaktaki otoparkın sağ tarafını işaret ettim, şu tarafa doğru gidiyordu, Tom denen adam gözlerini kısıp anlamamışçasına yüzüme baktı ve mırıldandı, kör talih işte!

Lola’nın paralel koşuya başladığı o Berlin evi:

O sırada gözleri görmeyen birisinin gördüğü  bir düşü hatırladım:

 

Etraf birden sessizleşmişti, öyle ki, üst kattaki kapısı yarı aralık odadan gelen müzik sesini dahi duyabiliyorduk, çalan şey hipnoz eden riffleri ile şöyle bir şeydi:

Sonra otoparkın kenarından geçen Lola’yı gördük tekrar,  Krzysztof olacak Polonyalı sağ eliyle öteyi işaret etti, bak Lola koşuyor hala:

Koşu öncesi:

  1. Koşu:

2. Koşu:

3. Koşu, Kieślowski’de koşuya katılıyor, bir de aynı kader temasına onun gözünden bakmayı deneyelim: 

 

4. Wojciech Kilar’da senfoni orkestrası ile şimdi koşuya katıldı:

Run Witek Run!

 

Tom denen adam ceketinin cebinden çıkardığı bir fotoğrafa baktı hızlıca sonra otoparkı koşarak çaprazlama geçen kimseye bakıp mırıldandı: Hakkın var Krzysztof, bu Lola ve yaşamın anlamını bulmuş olacak ki hala onun peşinden koşuyor!

Lola, Koş Lola Koş filmindeki bu koşuda ‘dopingli’ miydi?

AFFETMEYEN TAKİP:

Tom Tykwer ve Franka Potente’nin yönettiği ( ÖYLE OLMALI ) sıradışı bir Alman filmi olan Run Lola Run: AffetmiyorumAffet!

Hikaye, erkek arkadaşı Manni’nin hayatını kurtarmak için 20 dakikada 100.000 Alman markını bulması üzerine…

Koşu Lola’nın dairesinde başlıyor ve babası tarafından yönetilen Deutsche Transfer Bank’a koşuyor. Amacı nakit para bulmak ve bir U-Bahn treninde çanta parası ile çantasını kaybeden Manni’ye teslim etmektir.

Berlin’de Run Lola turları yapılmalı deriz, Lola’nın dairesini veya Manni’nin onu beklediği kavşağı bulmak pek zor değil, hatta Oberbaum köprüsündeki fotoğrafları ve U-Bahn (metro) treninin geçtiği yerlerin fotoğrafları işte şurada:

Önce U-bahn treni ekran görüntüsü ( Lola yoldan geçiyor ):

Sonra Berlin’deki U-bahn treni ( foto Erik R. ):

Oberbaum köprüsü:

Berlin’de Oberbaum köprüsü:

 

Araştırmalarımıza göre Lola Berlin Berlin 13-14 Albrechtstrasse adresinde bulunuyor, işte şurası:

 

Bu kapıdan çıkmış olmalı:

 

Senaryo vaziyeti: http://www.script-o-rama.com/movie_scripts/r/run-lola-run-script-transcript.html

Sonraki duraklar ise şöyle:

Oberbaum köprüsü,

Deutsche Transfer Bankası, Lola’nın babasının parasını almaya çalıştığı yer – Opera’nın yakınındaki Behrenstrasse 37’de bulunmakta,

Manni’nin Lola için beklediği süpermarket ki Osnabrücker Strasse ve Tauroggener Strasse’nin kesişiminin güneybatı köşesinde yer alıyor.

İşte  Lola’nın geçtiği güzergahların temel noktalar. Google Maps ile Lola’nın geçtiği mesafeleri kontrol edersek şöyle bir durum çıkar karşımıza. Lola’nın koşusu onun evinde başlıyor ve bir sonraki hedefine doğru ilerlerken büyük bir sapma yapar ve Oberbaum köprüsünde yoluna devam eder, sonra Deutsche Transfer Bank’a gelir, ardından da Charlottenburg’daki süpermarketin yakınında yolculuğunu bitirir.

Google, başlangıçtan bitişe kadar toplam mesafenin 16 kilometre (yürüyerek) veya 18.7 kilometre (araba ile) olduğunu hesaplıyor. Bu turda yürümeye karar verirseniz, 3 saatten daha fazlasına ihtiyacınız olacak; taksi ile ise 40 dakikada süpermarkete gidilebiliyor.

Lola dairesinden, Oberbaum köprüsünden, bankaya ve daha sonra 20 dakikada süpermarkete koşmak için saatte 49.2 kilometre hızla koşmak zorunda kalacak. Oysa 100 metrede  dünya rekoru sahibi Usain Bolt, bu mesafeyi koşmak için 9,58 saniyeye ihtiyaç duyuyor çünkü saatte ancak 37.58 kilometre hızla koşuyor…

Burada şöyle bir durum ortaya çıkıyor:

AffetmiyorumAffet Lola, Usain Bolt’dan daha hızlı koşacak bir anlam arayışının peşinde olduğun için!

Bu tespitimiz sonrasında şu sonuca varabiliriz, Lola bu koşuda doping kullanıyordu:

Lola über alles!

 

Run Franka Run!

…We shall not cease from exploration… and the end of all our exploring will be to arrive where we started… and know the place for the first time…

A mystery of unanswered questions. Who are we? Where do we come from? Where are we going? How do we know what we think we know? Why do we believe anything at all? Countless questions in search of an answer… an answer thaf will give rise to a new question… and the next answer will give rise to the next question and so on. But, in the end, isn’t it always fhe same question? And always the same answer? The ball is round. The game lasts minutes. That’s a fact. Everything else is pure theory…

Here we go…

#TomTykwer #FrankaPotente

 

GÜNCELLENİYOR…

Comments

comments