Banksy’nin Kırmızı Balonlu Kız’ı 1.2 milyon euroya satıldıktan sonra kendi kendini imha etti!

Bugünün “anti-sanat” adına en güzel haberini çoğu zaman olduğu gibi Banksy’den aldık, Picasso dışında bir ‘sanatçının’ tablolarını çalmaya karşı olduğu için bu sanat zevkini hor gören ve: biraz da Türk ressamlarına yönelelim, diyen ortağını yedi defa bıçaklayan sanat hırsızı Z. dosyasını yeni bitirmiş; Sanat mı, meta mı, alıntı mı, varsayın-tı mı? Contemporary İstanbul mu; ‘alternatif’ sanat fuarları mı? ( buradan gidebilirsiniz ) adlı dosyamız üzerinde çalışıyorduk ki neşemize neşe katan Banksy eylemi ile yüzümüze derin bir gülümseme yerleşti, oradan göremeseniz de hala ‘yaşam sevinci’ ile dolu olarak gülümsemeyi; sanatı anlamaya çalışmayı ve sorgulamayı sürdürüyoruz, az önce oraletlerimizi hazırlayıp balkona geçerek keyifle öğütülen toplum kültürünü ve olan gelişmeleri seyre daldık:

||

“İnsanlar kurtulmadıkça ( çıkar odaklarının kuklası olmayı bırakmadıkça ), ezilenler ezenlerden ‘intikam’ almadıkça, kültür de bir barbarlık belgesi olmaktan kurtulamayacaktır.” Son Bakışta Aşk, Walter Benjamin

||

Siz ne derseniz bilemeyiz ama bizce Banksy’nin bu eylemi ‘ sahiplenme hırsı’ üzerine yapılmış gerçek bir devrimsel eylemdir. Viva Banksy!

❤️

View this post on Instagram

Going, going, gone…

A post shared by Banksy (@banksy) on

Ünlü sokak sanatçısı Banksy’nin ‘Kırmızı Balonlu Kız’ adlı eseri Londra’daki Sothbey’s müzayede evinde açık artırmaya çıktı. ( Banksy’i müzayede evi nesnesi yapmak?)
Bir kız çocuğunu kalp şeklindeki bir balona erişmeye çalışırken tasvir eden eser, 1.2 milyon euroya alıcı buldu. ( O kızın balonuna erişmek çok kolaydı değil mi? )

❤️

Ancak 2006 tarihli eser, satıldıktan birkaç dakika sonra eserin çerçevesi içine gizlenmiş kağıt imha makinesi vasıtasıyla kendi kendini yok etti. ( Bak sen şu işe… )

Kimliği bilinmeyen gizemli sanatçı Banksy o anı Instagram hesabından ” Gidiyor, gidiyor, gitti…” mesajıyla paylaştı.

Going, going, gone…

❤️

 

Olayın arka planına bakalım, videodaki Banksy’nin ta kendisidir ve parçalayıcı düzeneği tablonun içerisine nasıl yerleştirdiğini göstermektedir:

“The urge to destroy is also a creative urge” – Picasso

 

 

‘BANKSYLENDİK’ 

Sotheby’s’in üst düzey yöneticisi Alex Branczik açıklamasında “Öyle görünüyor ki Banksylendik’ dedi.

Kırmızı Balonlu Kız’ı satın alan alıcının kimliği açıklanmazken eserin satışının tamamlanıp tamamlanmadığı da netleşmiş değil.

❤️

 

Viva Banksy!

Viva Banksy!

Önümüzdeki günlerde bu eserden geriye kalanların çok daha yüksek rakamlara piyasaya sürüleceğine emin olabilirsiniz.

 

Nasıl ki kendini asan adam, hala üstüne bastığı iskemleyi, son dayanağını, ittikten sonra boşlukta yaptığı sıçrayışı hissedecek yerde sadece kendisini tutan ipi hissederse, sonuna kadar dayanır, kopmak istediği varoluşa hiç olmadığı kadar sarılır bağlanırsa, o da öldüğünü ( balona kimsenin dokunamadığını ) bildiği anda, kendi ölümünde mevcut olmadığını, hiç mevcut olmadığını hissediyordu. ( O artık galeride değildi… )

Sınırların yokluğu tarafından içine kapatıldığı bir sonsuzun sokulganlığını görüyor işitiyordu. Bu ölüm vadisinin var olmayışını bunaltıcı bir varoluş gibi hissediyordu. Geniz yakan, ıslak bir humustan yayılan buğular ona yavaş yavaş ulaşıyordu.

Onu ezen nesneler arasında, dondurucu bir yerde, bir sıvı içindeymişçesine duruyordu. Hala yaşıyorsa eğer, cenaze çiçekleriyle, mezar ışığıyla dolu bu odada yeniden yaşamanın imkansızlığını kabul etmek için yaşıyordu. Karanlık Thomas, Maurice Blanchot

Maurice Blanchot ve Banksy herhalde Kırmızı Balonlu Kız’a sahip olmaya çalışan bir çağa ve kitle tüketim kültürüne şunu demek istiyordu: Sizin yanınızda kendi varlığıma daha fazla katlanamıyorum!

ZOONUS 1:

ZOONUS 2:

ZOONUS 3:

ZOONUS 4:

Adorno’dan ‘sanat eseri kesici düzenekli’ bir kitle tüketim kültürü eleştirisi:

ZOONUS 5:

Bensiz Benjamin ve Adorno üzerinden kültür endüstrisine bir giriş yapmak isterseniz eğer:

ZOONUS 6:

Wittgenstein der ki: Üzerinde konuşulamayan şeyler hakkında susmak gerekir. Sizi bilemeyiz ama biz kelimelerin bittiği yerdeyiz…

Sadece: ❤️

GÜNCELLENİYOR…

Comments

comments