9. KEZ GÜNCELLENDİ! Sanat mı, intihal mi, akademisyenlik mi? Barnett Newman mı, Nurdan Karasu Gökçe mi?

Dumanı tüten bir oralet fincanına bir bisküviyi batırıp tam ülkenin akademisyen sanatçılarının etkileri galaksi sınırlarını aşan başarıları üzerine bir gazete makalesini incelemeye başlıyorduk ki aşağıdaki yaşam çalındı, inip kapıyı açtığımızda dışarıda yere düşmek üzere bekleyen bir mektup, yere düşmeden uzanıp aldık, üzerinde ‘sanat öğrencileri’ imzası var, kapıyı kapatıp yukarıya geçtik ve oraletlerimizi önümüze çekip gazeteyi bir kenara bırakarak mektubu açmaya başladık, mektubun içeriği tam olarak şöyleydi:

 

SEVGİLİ AFFETMEYEN SANAT,
NE OLUR SESİMİZİ DUYUN
BİZLER YÜKSEK LİSANSLILAR OLARAK
EKTE GÖRDÜĞÜNÜZ ŞAHISTAN BIKTIK.
MOBBİNGE UĞRUYORUZ.
İLGİLİ HOCA SÜREKLİ İNTİHALLER YAPIYOR.
HER YERDE BİZLERE ÇEKTİRİYOR, AŞAĞILIYOR.
SÜREKLİ HER İKİ CÜMLESİNDEN BİRİ “BEN AMERİKADAYKEN…”
DİYE BAŞLIYOR VE BİZİ AŞAĞILIYOR.
ATÖLYESİNDE BİR ALBERS KİTABI VAR.
JOSEPH ALBERS’TEN, BARNETT NEWMAN’DAN vb.
SÜREKLİ KOPYALIYOR. DİJİTAL BASKI ALIYOR.
AÇIĞA ÇIKINCA ANLADI VE
ŞAHSİ WEB SİTESİNİ KAPATTI. ELİMİZDEKİLERİ
SİZE GÖNDERİYORUZ. BİZ KENDİSİNİ AFFEDEMİYORUZ.
BİZİ YALNIZ BIRAKMAYIN. SENELERDİR NE ÖĞRENCİLER
HEBA OLMUŞ GİTMİŞ, BİZ DE ÖYLE OLMAK İSTEMEDİK
VE AFFETMEDİK. ne olur sesimizi duyun…
SAYGILARIMIZLA…

SANAT ÖĞRENCİLERİ

 

untitled-white spaceby nurdan karasu

Untitled-blue roomby nurdan karasu

Bu vakayı çözmeye çalışmadan önce Josef Albers’a dair biraz veriye ihtiyacımız vardı:

İşte veriler:

 

Josef Albers, (d. 19 Mart 1888, Bottrop – ö. 25 Mart 1976, New Haven, Connecticut), Alman asıllı ABD’li sanatçı ve öğretmen.

 

1888’de Almanya Vestfalya bölgesinde Bottrpop küçük şehrinde bir Katolik sanatkar ailesinin oğlu olarak doğdu. 1908 – 1913 döneminde doğum şehrinde bulunan bir öğretmen okulunda eğitim görerek Ruhr bölgesinde ilkokul öğretmeni oldu. 25 yaşına geldiğinden okulundan izin alarak Berlin Kraliyet Sanat Akademisinde iki yıl okuduktan sonra bitirme sınavlarını verip sanat öğretmenliği için gerekli sertifikayı aldı. 1916’dan başlayarak üç yıl Essen’de bulunan “Kunstgewerbschule” sanat okulundan gravurcukluk ve sanat hocalıgi yaptı. 1918’de ikk sanat eseri siparis olak Essen’de bulunan bir kilise icin “osa mystica ora pro nobis” adli bir vitray pencere hazirladi. 1919’da Münih’e taşındı ve burada Franz von Stuck’un resim öğrencisi oldu.

1920’de Weimar’da Bauhaus Tasarım Okuluna yazılarak 32 yaşında okulun en yaşlı öğrencisi oldu. Burada malzemelerini çöplerden sağlayarak ilk defa soyut cam resimlerle deneysel çalışmalara girişti; 1922’de cam atölyesini yeniden organize etti. 1925’te Bauhaus ile Dessau’a taşınan Albers, burada profesörlüğe getirildi. Aynı yıl içinde dokuma sanatları bölümündeki öğrencilerden Anni Fleischaman ile evlendi. 1933’de Nazi’lerin baskısı dolayısı ile Dessau’da bulunan Bauhasuus okulu kapatılınca ve Albers ve karısı ABD’ye göçtüler.

1933’te ABD’de Albers Black Mountain College’e atandi. Bu kurumda Albers 16 yıllık hocalığı esnasında pek çok genç sanatçıyı bu okula çekti. 1939’da Amerikan vatandaşlığına geçen Albers ilk kez değişmeyen bir biçimi renklerle çeşitlendirdi.

1950’de geçtiği Yale Üniversitesi sanat bölümünde mimarlık ve tasarım bölümlerini yönetti. 1958’de emekli olduktan sonra iki yıl daha konuk profesörlük yaptı.

Başyapıtı olan Kareye Saygıyı 1950’den sonra çalıştı. Burada Albers’in renk deneylerinin özü gösterilmekte ve Op-art, kinetik sanat, renklerin yan yana uygulandığı resimlerde ve Yeni Soyut çalışmaların gelişmesi üzerinde önemli bir etken olan algılama teorisine ilişkin düşüncelerini açıkladı. Değişmeyen geometrik bir tramı esas alarak renk etkisinin durum, çevre, ışık sayısı ve yoğunluğu gibi faktörlere bağlılığını gösterdi.

1961 yılında Amsterdam’da Stedelijik Müzesinde ilk retrospektif Albers sergisi açıldı. İki yıl sonra Renklerin Etkileşimi adı altında bilgilerini bir araya toplayan bir tür görmenin okulu olan kuramsal yazısı çıktı. ( Kaynak Wiki )

 

 

İşlerinden gözümüze çarpanlar şunlar oldu:

 

Olduğu yer:  http://www.tate.org.uk/art/work/T00783

 

İç içe, farklı tonlarda dört sarı kare görüyorum sanki, ardından bir optik yanılsama içerisinde olduğumu düşünmeye başlıyorum, Klimt’in The Kiss’indeki sarı tonları andırıyor, yeni soyut çizgideki çalışmaları algı biçimlerinize göre çok farklı biçimlerde sorgulayabileceğiniz için buna burada bir ara veriyoruz… Dilerseniz yukarıdaki sarı karelere bakmaya devam edebilirsiniz…

 

Josef Albers…

Josef Albers, Factory, 1925

Kendini sarı karelere hapsetmek istiyor sanki…

 

Josef Albers için elimizde yeterince veri oluştu, şimdi tekrar mektuba dönüyor ve diğer işarete bakıyoruz: Barnet Newman

 

Barnett Newman (29 Ocak 1905 – 4 Haziran 1970) ABD’li ressam ve sanatçıdır. Soyut dışavurumculuk akımının önemli isimlerinden biri olan Barnett Newman bu akım içerisinde “renk alanı” (color field) diye adlandırılan akıma da öncülük etmiştir.

1940’larda, gerçeküstücü eserler üzerinde çalışmıştır. Daha sonraları kendi sesi olacak stilini, dikey çizgilerle ayrılmış renk alanları, bu dönemde bulmuştur. Kendisiyle özdeşleşen bu dikey çizgileri fermuarlar ‘zip’ olarak tanımlamıştır. Newman fermuarları, eserlerini hem parçalara ayıran hem de onları birleştiren öğeler olarak yorumlar. İlk eserlerinde renk alanları homojen bir renge sahip değilken, sonraları tek bir tona sahip olmuşlardır.

Newman’ın eserleri, kendisi hayattayken çok fazla övgü konusu olmamışlardır. Daha renkli bir kişilik olan, Jackson Pollock’un gölgesinde kalan Newman, ancak ölümüne yakın dönemde eleştirmenlerin dikkatini çekebilmiştir.

 

Şimdi çalışmalarından ilk gözümüze çarpanlara bir bakalım…

Newman epey uzun ve ince kanvaslar üzerinde çalışmış genelde, tuvale bakıyorum ve ilk gözüme çarpan şey, tuvalin yukarısından aşağıya doğru inen epey ince çizgimsi bir yüzey oluyor, çizgi kıvrımlı değil, tamamen dikey biçimde aşağıya kadar iniyor, ilk aklıma gelen Rothko’nun çalışmaları oluyor, Rothko’da daha renkli yüzeyler ve karışan renklerin birbiri içerisinde dağıtıldığı; daha az belirgin geçişlerin olduğu yüzeyler var, bir süngerle çekilmiş boya tabakası izlenimini bırakıyor, oysa Newman’da tek renkli ve keskin geçişli yüzeyler tuvale hakim gibi görünüyor, aşağıdaki tuvale bakıyorum ve yan yana yatay çizgiler mi görüyorum; çizgilere baktıkça buna bir anlam mı vermeliyim, buna bir ara veriyorum…

İşte en ünlü ve büyük boyutlu eserlerinden birisi: vir heroicus sublimis.

 

Daha yakından bakalım bu fermuarlara; ziplere, yoğun bir kırmızı ton bizi karşılayacak gibi görünüyor:

Nasıl yapıldığına dair kısa bir anlatım da gözümüze çarptı:

 

Diğer bir ünlü ve ‘ucuz’ eseri, Onement VI, kendisi bu eseri ile doğduğunu belirtiyor:

 

Lacivert üzerine beyaz bir çizgiden, ya da iki lacivert arasına beyaz bir fermuardan oluşan bu eser yakın zamanda 43 milyon dolara satılmış. Haberi hemen şurada: Barnett Newman painting auctioned $43m daha ayrıntılı araştırma için ise şurası: Barnett Newman’s Onement VI sets records at Sotheby’s

Barnett Newman Onement ile doğduğu sırada…

Durum gayet ilgi çekici bir hal almaya başladı. Görüldüğü üzere soyut ya da ileri soyut bir eser yeri geldiğinde sadece gerçek olması zaten mümkün olmayan soyut ve boş bir tuval olabilirken yeri geldiğinde ‘çok şey anlatan’ ileri soyut ve gerçek bir sanat eseri olabiliyor.  Bu çalışması üzerinde kriminal araştırma yaparken şuna rastladık:

 

1949’da açtığı sergide sadece bir tablosu 84 dolara bir akrabası tarafından satın alınmış. Üç defa resim öğretmenliği sınavına girmiş ama kazanamamış. Gelen eleştirilere bozulup beş yıl boyunca sergi açmamış. Sonrasında ise gayet meşhur olmuş görüldüğü üzere.

 

Gelen mektuptaki bize asıl işaret edilen isme bakıyoruz: Nurdan Karasu Gökçe

Sanatçı Gazi Üniversitesi Eğitim FakültesiResim-iş, Resim Ana sanat dalı 1990 mezunudur. Yüksek Lisans derecesini 1994 yılında, devlet bursuyla gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nde Claremont Graduate University Faculty of Fine Arts’tan alan KARASU aynı yıl Türkiye’ye dönerek Kayseri Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak göreve başlamıştır… ( Kaynak Lebriz )

 

Kriminal araştırma aşamasını ilerletmek için biraz daha delil toplamalıyız:

Bize gelen mektuptaki kolaj görsele dikkat ederseniz Barnett Newman’ın fermuarları ile Nurdan Karasu Gökçe’nin çalışmaları arasında bir takım benzerlikler olduğunu az da olsa çok da olsa seçebilirsiniz:

 

Nurdan Karasu Gökçe

Nurdan Karasu Gökçe

Bize gönderilen o kolajdaki üçüncü çalışmaya ise rastlayamadık kitle tüketim kültürü görsel havuzunda, zaten mektupta da bu durum şu biçimde bize işaret edilmekteydi sanırım:

ATÖLYESİNDE BİR ALBERS KİTABI VAR.
JOSEPH ALBERS’TEN, BARNETT NEWMAN’DAN vb.
SÜREKLİ KOPYALIYOR. DİJİTAL BASKI ALIYOR.
AÇIĞA ÇIKINCA ANLADI VE
ŞAHSİ WEB SİTESİNİ KAPATTI. ELİMİZDEKİLERİ
SİZE GÖNDERİYORUZ.

 

Tam durum tespiti yapacaktık ki aşağıdaki yaşam kapısı tekrar çaldı, Macar dedektif bürodan arkadaşlara kapıyı açabileceğime dair bir işaret yapıp masadan kalktım ve aşağıya indim. Kapıyı açtığımda yere düşmek üzere olan bir mektup daha vardı, hemen uzanıp yere düşmeden yakaladım, kapıyı kapatıp mutfağa geçtim, altı bardak oralet hazırlayıp sağ elimde tepsi; sol elimde yeni gelen bu mektup olduğu halde yukarıya çıktım, odaya girdiğimde içeridekiler başlarını kaldırıp bu tarafa baktı:

İki mektup daha geldi, dedim yine ‘sanat öğrencileri’ imzalı, oralet tepsisini masaya bırakıp mektubu açmaya koyuldum, gelen ilk mektupta şunlar vardı:

 

Tüm sınıf olarak çok ama çok içten teşekkür ediyoruz size..İyi ki varsınız.
Görüşmek üzere.
not: doçentliği çalıntı makale nedeni ile iptal edilen ama daha sonra
Estetik diye bir kitap çıkaran Aygül Aykut’un o kitabını da yakında
yollamış oluruz. Bilkent Üniversitesindeki intihal programından
çıktı gönderecekler. İntihalleri görseniz şaşarsınız, çok üzücü.
Demekki bir kere çalan her zaman çalıyor. Kitabın editörü ise
Nurdan Karasu Gökçe. Yani Newman ve Albers’tan kopya
yapan kişi. kopyacının şahidi kopyacı…
Yakında kitabı pdf olarak göndermiş oluruz.

 

Sonra ikinci mektubu açtım:

 

>> Sevgili Affetmeyen,
>> Az önceki kopya benzer işler mailimize ek olarak biz bir hack team ile çalıştık uzun uğraş verdik.
>> ve intihalli yayınlarını bulduk bu kişilerin.
>> Kaynak gösterilmemiş olan Ortak kitaplarını da
>> bir ücret karşılığı istedik. O kitap da gelince size göndereceğiz görürsünüz.
>> Ekteki dökümanı inceliyin lütfen. Çok iyi ingilizcemiz
>> yok ama intihal programı takır takır nasıl tespit
>> etmiş bir bakın. Kopyalanan her metnin
>> nereden copy paste yapıldığını bile buluyorlar.
>> Mesela bu kişiler kaynakçaya bir kaynak kitap
>> eklemiş. O kaynakçada yazan kaynağı bile
>> bir yerden kopyala yapıştır yapmışlar. Yani
>> tek tek yazmamışlar. Helal olsun cidden.
>> traces of islamic adlı makale yüzünden bu SANAT hocaSInın
>> doçentliği iptal edilmiş. Sonra nasıl doçent oldu bizde bilmiyoruz.
>> Diğeri de kankası diğer hocanın butoh makalesi.
>> hem alanı değil hem de o da kaynak göstermeden
>> birsürü intihaller yapmış. İki makale de
>> ekte yer alıyor. İncelerseniz çok memnun oluruz.biz affedemiyoruz, mobbinge uğruyoruz, sesimizi duyun lütfen…
>> Çok teşekkür ediyoruz size…

Mektuptakileri okumayı bitirip başımı kaldırdığımda tüm anti-sanat dedektifleri anlam arıyormuşçasına yüzüme bakıyordu. Mobbing’e uğramak kolay katlanılır bir şey olmasa gerekti, o sırada Serpico çantasından bir dosya çıkardı ve bize seslendi:

“Sadece başlıkları okuyorum…”

Masanın etrafına geçip oraletlerimizi yudumlamaya başlarken Serpico aradığı yeri dosyada bulmuş olacak konuşmaya başladı:

 

Mobbinge uğrayan beyaz yakalı intihar etti.

Adliye’deki intiharın nedeni mobbing çıktı!

Mobbing’e uğrayan MİT’çinin sır intiharı

Mobbing, intihar ve cinayet nedeni!

Mobbinge uğrayan dava açabilecek

 

Serpico burada durdu ve masadaki oraletine uzanıp iki yudum aldı, söylemek istediği şeyi anlamıştık, Mobbing’e uğradıklarını söyleyen ‘sanat öğrencileri’ vardı ve durum daha da kötüye gitmeden birilerinin onlara yardım etmesi gerekiyordu.

 

Bu durumu değerlendirip çözüm yollarına bakmaya başladık:

 

Varan 1:

 

Bu konuda bir Yargıtay kararı mevcut:

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu bir üniversitenin bölüm başkanının fakülte dekanına karşı açmış olduğu mobbing davasında  vermiş olduğu 11.11.2015 tarihli kararda;  kişisel kusurlarından dolayı doğrudan amirin sorumlu olduğunu ve amire karşı dava açılabileceğine karar vermiştir. (Hukuk Genel Kurulunun Esas No : 2014/4-110, Karar No : 2015/2600 sayılı kararı)

Kişisel kusur kapsamındaki eylemler

Söz konusu Yargıtay kararında; davacıya üniversitede oluşturulan komisyonlarda görev verilmemesi, davacıya karşı gerçekleştirilen etkinliklere davet edilmeyerek dışlama ve tecrit etme politikası izlenmesi, onunla görüşmeyin, uzak durun şeklinde uyarıları, davacının mesai saatlerine gereken özeni göstermesine rağmen mesaiye riayet etmediğinden bahisle hakkında soruşturma başlatılması, davacının sarf etmediği birtakım sözlerin davalı tarafından rektörlük makamına davacı tarafından söylemiş gibi yanlış bir şekilde ya da çarpıtılarak yansıtılması ve davacıya sıklıkla resmi yazılarla gereksiz uyarılar yapılması, şeklindeki uygulama ve davranışların kişisel kusur şeklinde görülen eylemler olduğunu belirtmiştir. Bu tür davranışlara ve eylemlere karşı doğrudan amire dava açılabilecek.

Kapitalist üretim bedenlerini ve ruhlarını öyle bir kuşatmıştır ki önlerine konan her şeye direniş göstermeden kapılıverirler. Kültür Endüstrisi – Kültür Yönetimi, Theodor W. Adorno

Varan 2:

Kurum içerisinde ilgili kimseyi daha üst bir makama bildirmek…

 

Yanlış yaşam doğru yaşanamaz. Theodor W. Adorno

 

O sırada anti sanat dedektifi Mellini söze girdi ve önerilerimize ara verdik:

 

“Bir ‘hack team’ ile çalıştıklarından bahsediyordu mektup…”

Öyleydi, sonra diğer dedektifler mektuba geçmeden önce intihalin tanımlarına bakmamızı istedi ki gayet yerinde bir hareket olacaktı.

 

İnsanlık kurtulmadıkça, ezilenler ezenlerden intikam almadıkça, kültür de bir barbarlık belgesi olmaktan kurtulamayacaktır. Son Bakışta Aşk, Walter Benjamin

 

Tanımlamalardan devam etmek gerekirse;

– İntihal:
“Bugünün bilim dünyasında başkasına ait bir bilgiyi kaynak belirtmeden, işaret etmeden kendisine ait gösterme, bu bilgiye eserinde yer verme, bilgiyi aşırma karşılığı olarak daha yaygın kullanılsa da güzel sanatlarda da yüzyıllardır görülen bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır.”

– İntihal:
“Başka bir kimseye ait olan bilgi, fikir ve görüşlerin, gerekli hiçbir atıf yapılmadan sanki kendisi tarafından ortaya çıkarıldığı ve yazıldığı intibaını vermek, fikir ve bilgi aşırılması başka bir deyişle intihal anlamına gelir. Örneğin, atıf vermeden fikir, görüş ve bilgilerin aynen alınarak yazılması, internet veya başka kaynaklardan kopyalanarak tıpkıbasım (internet download) yapılması fikir ve bilgi aşırılması ve intihali kapsamındadır.”

– İntihal:
“Başkalarının düşüncelerini, görüşlerini bilgi kaynağını bildirmeden ve atıfta bulunmadan bilinçli olarak ya da farkında olmadan alıp kullanmak ve kendi görüşünüz gibi sunmaktır.”

– İntihal:
” Başka birinin eserini kendisinin gibi gösterme, çalmadır. Edebiyatta başka birinin eserini benimsemek demektir. Daha geniş bir ifade ile, herhangi bir eseri nereden ve kimden alındığım, kimin eseri olduğunu gizleyerek değiştirip yeniden yazmak manasına gelir.”

– İntihal Nedir:
” (TDK: aşırma) Bir kişinin eserinde başka kişilerin ifade, buluş veya düşüncelerini kaynak göstermeksizin kendisine aitmiş gibi kullanması. İntihal bir tür sahtekarlık ve hırsızlıktır. En kısa tabirle çalıntı içerik olarak tanımlanabilir. ”

 

Ne diyebiliriz ki, daha önce söylediğimiz bir kavrayışı hatırlayalım: Resim, dolayısıyla sanat ‘kara paranın’ sürekli içinde döndüğü büyük bir endüstri, o nedenle ‘sanat eseri’ olarak tanımlanan her şey, ‘sanatçı’ tarafından ‘kar edilme’ amacıyla yapılmakta, sanat endüstrisi; daha da genelinde ise ‘kültür endüstrisi’ böyle işliyor. Her yanda yoğun bir ‘özgünleşmiş serializm’ var, kopyanın kopyası, yapay kişiselleşmeler bu sanat ürününü iyi bir ‘kar’ olanağı yapıyor. Sanat büyük oranda geçmişin ‘büyük ustaları’ sayesinde standartlaşabildiği için bu standartlaşmaya karşı gösterilen en küçük bir tepki dahi ‘yeni bir dil’ gibi algılanmaya başlıyor, oysa tepkileri gösterenlerin sanatsal derinliği o kadar yüzeyde ki. Sanatsal materyal üzerinde hakimiyet, banka hesabı üzerinde hakimiyettir. Sürekli bu yapay karşı çıkışları çoğalttıkça karşı çıktığınız nesnenin kendisini dahi kaybettiğinizin farkında değilsiniz, bir şeye karşısınız ama neye karşı olduğunuzu kendinizde bir yerden sonra fark etmiyorsunuz…

 

Klee’nin Angelus Novus adlı bir resmi vardır. Bir melek betimlenmiştir bu resimde; meleğin görünüşü, sanki bakışlarını dikmiş olduğu bir şeyden uzaklaşmak ister gibidir. Gözleri, ağzı ve kanatları açılmıştır. Tarihin meleği de böyle gözükmelidir. Yüzünü geçmişe çevirmiştir. Bizim bir olaylar zinciri gördüğümüz noktada, o tek bir felaket görür, yıkıntıları birbiri üstüne yığıp, onun ayakları dibine fırlatan bir felaket. Melek, büyük bir olasılıkla orada kalmak, ölüleri diriltmek, parçalanmış olanı yeniden bir araya getirmek ister. Ama cennetten esen bir fırtına öylesine güçlüdür ki, melek artık kanatlarını kapayamaz. Fırtına onu sürekli olarak sırtını dönmüş olduğu geleceğe doğru sürükler; önündeki yıkıntı yığını ise göğe doğru yükselmektedir. Bizim ilerleme diye adlandırdığımız, işte bu fırtınadır. Pasajlar, Walter Benjamin

 

 

İşte, şimdi de elimize ulaşan o belgelerden birkaçı:

Klinik Kritik:

Renkli gördüğünüz kısımlar farklı kaynaklardan alınmış kısımlara işaret etmektedir.

İlk  belgenin başlığı: TheTracesof Islamic Mysticism – Aygül Aykut

 

Varan 1:

 

Varan 2:

 

 

Varan 3:

Varan 4:

Varan 5:

Varan 6: Anahtar kelime analizi gayet ilgi çekici gibi görünüyor.

 

Ardından diğer dosyaya geçiyoruz, dosya çağdaş Japon dansı butohtan bahsediyor:

Klinik Kritik:

Renkli gördüğünüz kısımlar farklı kaynaklardan alınmış kısımlara işaret etmektedir.

 

Butoh By Nurdan Karasu Gökçe

 

Varan 1:

Varan 2:

 

Varan 3:

Varan 4:

Varan 5:

Varan 6:

Vaka Analizi:

 

 

Şu an şaşkınız ve size doğru bakıyoruz…

1.OLAY YERİ GÜNCELLEMESİ:

 

Kaynak yerler: 1- https://www.deviantart.com/karasunurdan

2- https://karasunurdan.blogspot.com/2018/06/blog-post.html

 

 

Nice ressam şeylerin kendilerine baktığını söylemiştir ve Klee’nin ardından André Marchand şöyle der: “Bir ormanda, birçok kez, ormana kendimin bakmadığını hissettiğim olmuştur. Kimi günler, ağaçların bana baktığını, bana konuştuğunu hissettim… Ben oradaydım, dinliyordum… Bence ressam evren tarafından delinmelidir, onu delmek istememelidir… Ben, içten batmış, gömülmüş olmayı beklemekteyim. Belki de ortaya çıkmak için resim yapıyorum.” Göz ve Tin, Maurice Merleau-Ponty

2.OLAY YERİ GÜNCELLEMESİ:

Olduğu yer: https://karasunurdan.blogspot.com/2018/06/blog-post.html

3.OLAY YERİ GÜNCELLEMESİ:

Kaynadığı yer: https://karasunurdan.blogspot.com/2018/06/blog-post.html

 

4.OLAY YERİ GÜNCELLEMESİ:

Kaynadığı yer: https://karasunurdan.blogspot.com/2018/06/blog-post.html

 

 

5.OLAY YERİ GÜNCELLEMESİ:

Kaynadığı yer: https://www.chron.com/life/article/Art-City-Galley-keeps-the-lights-on-at-Turrell-3795959.php

 

6.OLAY YERİ GÜNCELLEMESİ:

Kaynadığı yer: https://www.chron.com/life/article/Art-City-Galley-keeps-the-lights-on-at-Turrell-3795959.php

 

7.OLAY YERİ GÜNCELLEMESİ:

Kaynadığı yer: https://karasunurdan.blogspot.com/2018/06/blog-post.html

8.OLAY YERİ GÜNCELLEMESİ:

Anadolu Harikalar Diyarı Maskotu Yarışması, kazanan maskot “Gelengi”, bu yarışma hakkında bize ulaşan e-posta ve içeriği:

 

Yarışma Teması: Maskot tasarımı

Yarışma Amacı: Kayseri ili, Kocasinan İlçesi Kumarlı Mevkii’nde yapılmakta olan ve 2013 yılında faaliyete başlayacak olan Anadolu Harikalar Diyarı projesi için maskot tasarımıdır. Proje kapsamında, , hayvanat bahçesi, at binme ve spor alanları, buz pateni pisti, su kayağı parkı, lazer oyun merkezi, bilim merkezi, eğlence ve oyun merkezi yer almaktadır. Eğlence ve oyun merkezi, Anadolu, Roma, Uzakdoğu, Afrika Uygarlıkları konseptine uygun bir tema parktır. Park içerisinde çocuklara yönelik Nasreddin Hoca fıkralarının anlatıldığı bir bölümde yer almaktadır.

Kayseri İli’nin sahip olduğu değerlerine ve şehrin çağdaş imajına uygun özelliklere sahip olacak Anadolu Harikalar Diyarı’na ait maskotun rekabet yolu ile elde edilmesidir.

 

https://www.mihraphaber.com/anadolu-harikalar-diyarinin-maskotu-gelengi-oldu-29187h.htm

http://www.tasarimyarismalari.com/anadolu-harikalar-diyari-maskot-tasarim-yarismasi/

http://www.kayseriehaber.com/guncel-haber/maskot-belli-oldu-sira-isimde-h9969.html

https://www.haberaktuel.com/anadolu-harikalar-diyari-nin-maskotu-gelengi-oldu-haberi-732663.html

https://docplayer.biz.tr/25747749-Anadolu-harikalar-diyari-maskot-tasarim-yarismasi-odul-kazananlarin-listesi-2-lige-deger-odul-bulunamamistir.html

 

hacettepe

 

9.OLAY YERİ GÜNCELLEMESİ:

GÜNCELLENİYOR…

 

 

Comments

comments

  98 comments for “9. KEZ GÜNCELLENDİ! Sanat mı, intihal mi, akademisyenlik mi? Barnett Newman mı, Nurdan Karasu Gökçe mi?

 1. 28 Nisan 2019 at 23:08

  All varieties of investments come with sure risks.

 2. 29 Nisan 2019 at 22:12

  Hi, all is going perfectly here and ofcourse every one is sharing information, that’s genuinely good, keep
  up writing.

 3. 30 Nisan 2019 at 01:18

  Hi mates, fastidious paragraph and nice arguments commented here,
  I am genuinely enjoying by these.

 4. 30 Nisan 2019 at 02:22

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I will be sure to bookmark it and come back to read more
  of your useful info. Thanks for the post. I will certainly return.

 5. 30 Nisan 2019 at 07:09

  I’ve been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts
  on this kind of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site.
  Reading this info So i am glad to exhibit that I have an incredibly just right uncanny feeling I came upon exactly what I needed.
  I most certainly will make sure to don?t overlook this web site and give it
  a look on a continuing basis.

 6. 30 Nisan 2019 at 08:26

  Hi colleagues, how is the whole thing, and what
  you want to say about this article, in my view its really remarkable designed for me.

 7. 30 Nisan 2019 at 18:24

  When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several
  emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service?

  Appreciate it!

 8. 1 Mayıs 2019 at 02:26

  It’s amazing in support of me to have a website, which is valuable
  for my experience. thanks admin

 9. 1 Mayıs 2019 at 03:27

  Hi there, I think your blog could possibly be having web browser compatibility issues.
  When I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, if
  opening in IE, it’s got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up!
  Besides that, excellent site!

 10. 1 Mayıs 2019 at 05:20

  I like the helpful information you provide in your articles.
  I will bookmark your weblog and check again here frequently.
  I’m quite sure I’ll learn plenty of new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 11. 1 Mayıs 2019 at 10:00

  I visited various blogs but the audio feature for
  audio songs current at this web site is genuinely superb.

 12. 1 Mayıs 2019 at 19:18

  Appreciating the dedication you put into your
  site and in depth information you offer. It’s good to come across a
  blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed information. Wonderful read!
  I’ve saved your site and I’m including your
  RSS feeds to my Google account.

 13. 1 Mayıs 2019 at 19:46

  Nice weblog right here! Additionally your site loads up fast!
  What host are you using? Can I am getting your affiliate hyperlink on your host?
  I desire my site loaded up as quickly as yours lol

 14. 2 Mayıs 2019 at 16:27

  It’s actually a cool and helpful piece of information. I am happy that you shared this useful info
  with us. Please stay us informed like this.
  Thanks for sharing.

 15. 2 Mayıs 2019 at 18:42

  I am regular visitor, how are you everybody? This post posted at this
  site is genuinely nice.

 16. 2 Mayıs 2019 at 18:51

  With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site
  has a lot of completely unique content I’ve either created myself or outsourced but it looks like a lot of
  it is popping it up all over the web without my agreement.

  Do you know any techniques to help prevent content from
  being ripped off? I’d genuinely appreciate it.

 17. 3 Mayıs 2019 at 02:43

  Excellent beat ! I would like to apprentice at
  the same time as you amend your site, how could i subscribe for a blog web site?

  The account aided me a acceptable deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast provided vibrant
  transparent concept

 18. 3 Mayıs 2019 at 18:25

  It is perfect time to make some plans for the future and it’s time to be
  happy. I have read this post and if I could
  I want to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I want to read even more things about it!

 19. 4 Mayıs 2019 at 13:55

  Appreciation to my father who stated to me regarding this
  website, this website is in fact awesome.

 20. 4 Mayıs 2019 at 16:56

  Hurrah, that’s what I was exploring for, what a material!
  present here at this weblog, thanks admin of this site.

 21. 4 Mayıs 2019 at 20:15

  Thanks for sharing your thoughts about affetmeyensanat.
  Regards

 22. 4 Mayıs 2019 at 23:40

  When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment
  is added I get several e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove people from that service?
  Thanks a lot!

 23. 5 Mayıs 2019 at 10:59

  Ahaa, its fastidious dialogue regarding this paragraph at
  this place at this weblog, I have read all that, so at
  this time me also commenting at this place.

 24. 6 Mayıs 2019 at 01:19

  I have been exploring for a bit for any high quality articles or
  blog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website.

  Studying this information So i am satisfied to convey that I’ve a very excellent uncanny feeling I came upon exactly what I needed.
  I most surely will make certain to do not overlook this
  website and provides it a look on a relentless basis.

 25. 6 Mayıs 2019 at 03:38

  Wonderful, what a website it is! This webpage gives helpful facts to us, keep it up.

 26. 6 Mayıs 2019 at 08:49

  Hi there colleagues, its great article regarding educationand entirely explained, keep
  it up all the time.

 27. 6 Mayıs 2019 at 15:40

  I always used to read paragraph in news papers but now as I am a user of
  web therefore from now I am using net for articles, thanks to
  web.

 28. 7 Mayıs 2019 at 07:57

  I do not even understand how I stopped up right here,
  however I believed this submit was once good. I don’t recognize who you are however certainly you’re going to a well-known blogger if you aren’t already.
  Cheers!

 29. 7 Mayıs 2019 at 08:22

  Peculiar article, just what I wanted to find.

 30. 7 Mayıs 2019 at 10:27

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
  widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some
  time and was hoping maybe you would have some experience with something
  like this. Please let me know if you run into anything.

  I truly enjoy reading your blog and I look forward
  to your new updates.

 31. 7 Mayıs 2019 at 19:28

  Good post. I’m facing some of these issues as well..

 32. 8 Mayıs 2019 at 00:44

  I read this paragraph completely concerning the difference of latest and preceding technologies,
  it’s amazing article.

 33. 8 Mayıs 2019 at 08:41

  Hey! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok.
  I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new posts.

 34. 8 Mayıs 2019 at 08:46

  Hello, yeah this piece of writing is really
  good and I have learned lot of things from it about blogging.
  thanks.

 35. 8 Mayıs 2019 at 13:18

  Do you mind if I quote a few of your articles as long as I
  provide credit and sources back to your webpage?
  My website is in the exact same niche as yours and my users
  would certainly benefit from some of the information you provide here.

  Please let me know if this okay with you. Thanks!

 36. 9 Mayıs 2019 at 01:02

  I was suggested this blog by my cousin. I am not sure
  whether this post is written by him as nobody else know such detailed about
  my trouble. You’re incredible! Thanks!

 37. 9 Mayıs 2019 at 03:42

  Thank you, I’ve recently been searching for info approximately this topic for ages and yours is the greatest I’ve discovered
  till now. However, what about the conclusion? Are you
  certain about the supply?

 38. 9 Mayıs 2019 at 04:47

  It’s not my first time to go to see this web
  page, i am visiting this website dailly and get good facts from here every day.

 39. 9 Mayıs 2019 at 14:00

  Hello! I realize this is kind of off-topic however I needed to ask.

  Does running a well-established blog like yours take a lot of work?
  I’m completely new to blogging however I do write in my diary daily.
  I’d like to start a blog so I can easily share my own experience and thoughts online.
  Please let me know if you have any ideas or tips for brand new aspiring blog owners.

  Thankyou!

 40. 9 Mayıs 2019 at 15:14

  When someone writes an post he/she retains the image
  of a user in his/her brain that how a user can understand it.
  So that’s why this article is great. Thanks!

 41. 10 Mayıs 2019 at 17:52

  Thanks a bunch for sharing this with all folks you actually
  realize what you are speaking about! Bookmarked. Kindly
  additionally consult with my site =). We could have a
  link trade agreement among us

 42. 11 Mayıs 2019 at 11:00

  Excellent blog here! Also your web site loads up very fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate link to
  your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 43. 11 Mayıs 2019 at 17:53

  Hi there, I found your website via Google while searching for a similar subject, your web site came up, it seems to
  be great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, just turned into aware of your blog via Google, and
  located that it’s really informative. I’m going to be
  careful for brussels. I’ll appreciate for those who proceed
  this in future. Lots of other folks might be benefited from your
  writing. Cheers!

 44. 14 Mayıs 2019 at 20:33

  What’s up mates, how is the whole thing, and what you would
  like to say on the topic of this paragraph, in my view its in fact awesome in favor of me.

 45. 15 Mayıs 2019 at 06:59

  Its like you learn my mind! You seem to understand so much about this, like
  you wrote the e book in it or something. I think
  that you simply could do with a few p.c. to power the message house a bit, but
  other than that, that is wonderful blog. A great read.
  I’ll certainly be back.

 46. 15 Mayıs 2019 at 18:30

  Thanks in favor of sharing such a fastidious idea, paragraph is pleasant,
  thats why i have read it fully

 47. 16 Mayıs 2019 at 05:20

  Now it is time to choose your specific investments.

 48. 16 Mayıs 2019 at 08:38

  Fascinating blog! Is your theme custom made or did you
  download it from somewhere? A theme like yours with
  a few simple adjustements would really make my blog stand out.
  Please let me know where you got your design. Bless you

 49. 16 Mayıs 2019 at 12:26

  Simply want to say your article is as astonishing.
  The clarity on your submit is just cool and that i could think you’re knowledgeable in this subject.
  Fine with your permission allow me to take hold
  of your feed to stay up to date with imminent post.
  Thank you one million and please keep up the rewarding
  work.

 50. 16 Mayıs 2019 at 19:44

  Your style is unique compared to other people I have read stuff from.
  Thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess
  I’ll just bookmark this site.

 51. 17 Mayıs 2019 at 04:55

  Link exchange is nothing else but it is simply placing the
  other person’s weblog link on your page at suitable place and other person will also do similar for you.

 52. 17 Mayıs 2019 at 07:41

  Write more, thats all I have to say. Literally,
  it seems as though you relied on the video to make your point.

  You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog
  when you could be giving us something enlightening to
  read?

 53. 18 Mayıs 2019 at 03:27

  Attractive component to content. I just stumbled upon your
  web site and in accession capital to assert that I get
  actually loved account your weblog posts. Anyway I will be subscribing in your augment or even I success
  you get admission to consistently rapidly.

 54. 19 Mayıs 2019 at 09:26

  This design is spectacular! You certainly know how to keep a reader entertained.

  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!)
  Fantastic job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 55. 19 Mayıs 2019 at 14:11

  Hey! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok.
  I’m definitely enjoying your blog and look forward
  to new updates.

 56. 21 Mayıs 2019 at 13:04

  Hi, I do think this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I’m going
  to revisit once again since I book marked it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to
  help others.

 57. 21 Mayıs 2019 at 20:39

  I am curious to find out what blog system you’re utilizing?
  I’m having some minor security issues with my latest site and I’d like to find
  something more safeguarded. Do you have any suggestions?

 58. 21 Mayıs 2019 at 21:17

  Take into account investments that supply instant annuities.

 59. 22 Mayıs 2019 at 17:53

  Schwab Intelligent Portfolios invests in Schwab ETFs.

 60. 23 Mayıs 2019 at 03:10

  Fastidious answer back in return of this question with solid arguments and telling everything concerning that.

 61. 23 Mayıs 2019 at 08:22

  Whoa! This blog looks exactly like my old one! It’s on a completely different
  subject but it has pretty much the same layout and
  design. Excellent choice of colors!

 62. 23 Mayıs 2019 at 12:35

  Heya i am for the first time here. I found this board and I find It really useful
  & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 63. 23 Mayıs 2019 at 20:00

  I used to be suggested this blog by my cousin. I am now not positive whether this publish is written by means of him as nobody else
  know such distinct approximately my trouble.

  You’re amazing! Thank you!

 64. 25 Mayıs 2019 at 20:46

  Great post. I will be facing many of these issues as well..

 65. 26 Mayıs 2019 at 01:44

  I’m extremely impressed with your writing skills and
  also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you
  customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one today.

 66. 27 Mayıs 2019 at 15:24

  Howdy! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this
  site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems
  with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.

  I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 67. 29 Mayıs 2019 at 05:01

  Thank you for any other excellent article.
  Where else may just anybody get that type of info in such an ideal approach of writing?
  I have a presentation subsequent week, and I’m on the search for such info.

 68. 29 Mayıs 2019 at 17:17

  Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that
  it is truly informative. I’m gonna watch out for brussels.
  I will appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from
  your writing. Cheers!

 69. 31 Mayıs 2019 at 08:49

  Wow! After all I got a web site from where I be able to
  genuinely obtain valuable information concerning my study
  and knowledge.

 70. 1 Haziran 2019 at 02:10

  When someone writes an paragraph he/she keeps the thought
  of a user in his/her mind that how a user can know it. Thus
  that’s why this piece of writing is outstdanding.
  Thanks!

 71. 1 Haziran 2019 at 10:30

  Traders do pay direct and indirect costs.

 72. 2 Haziran 2019 at 06:23

  I got this web site from my friend who informed me on the topic of this site and at the moment
  this time I am visiting this web site and reading very informative articles at this place.

 73. 2 Haziran 2019 at 14:21

  Do you have any video of that? I’d like to find out some additional information.

 74. 3 Haziran 2019 at 06:53

  Hello! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs!
  Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your
  posts! Keep up the great work!

 75. 4 Haziran 2019 at 05:13

  Thanks for sharing your thoughts on affetmeyensanat.

  Regards

 76. 4 Haziran 2019 at 22:22

  Saved as a favorite, I really like your website!

 77. 4 Haziran 2019 at 23:42

  I like the valuable information you provide in your articles.

  I will bookmark your weblog and check again here regularly.
  I’m quite certain I will learn many new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 78. 5 Haziran 2019 at 07:52

  Hi there just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off the screen in Chrome.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web
  browser compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The design look great though! Hope you get the problem fixed soon. Kudos

 79. 6 Haziran 2019 at 05:06

  Thank you for every other great post. Where else may
  just anybody get that kind of info in such a perfect means of writing?
  I’ve a presentation subsequent week, and I’m at the search for
  such info.

 80. 7 Haziran 2019 at 10:16

  you are actually a excellent webmaster. The site loading speed is incredible.
  It kind of feels that you’re doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork.
  you have performed a excellent job in this topic!

 81. 7 Haziran 2019 at 12:25

  I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like
  yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all
  web owners and bloggers made good content as you did,
  the internet will be a lot more useful than ever before.

 82. 7 Haziran 2019 at 19:56

  The other day, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she
  can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views.
  I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 83. 8 Haziran 2019 at 12:09

  Right now it sounds like Movable Type is the preferred blogging
  platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 84. 8 Haziran 2019 at 15:13

  Hi, yup this article is actually pleasant and I have learned lot of things from it concerning blogging.
  thanks.

 85. 10 Haziran 2019 at 02:20

  Excellent blog you have here.. It’s hard to find excellent writing like yours nowadays.

  I really appreciate people like you! Take care!!

 86. 10 Haziran 2019 at 09:39

  Have you ever thought about writing an e-book or guest authoring on other
  blogs? I have a blog based on the same subjects you
  discuss and would love to have you share some stories/information. I know my viewers would enjoy
  your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an email.

 87. 10 Haziran 2019 at 20:51

  Now it’s time to decide your particular
  investments.

 88. 11 Haziran 2019 at 10:17

  I love it when individuals come together and share ideas.
  Great blog, keep it up!

 89. 12 Haziran 2019 at 18:59

  Excellent write-up. I absolutely appreciate this website.
  Keep it up!

 90. 13 Haziran 2019 at 08:54

  Please let me know if you’re looking for a article writer for your
  blog. You have some really great articles and I feel
  I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d
  really like to write some material for your blog in exchange for a link
  back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Kudos!

 91. 14 Haziran 2019 at 18:58

  Monetary advisors business is people business.

 92. 18 Haziran 2019 at 14:07

  You made some really good points there. I checked on the web
  for more info about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 93. 18 Haziran 2019 at 19:56

  Thanks in your interest in Investment Recommendation.

 94. 19 Haziran 2019 at 02:14

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you
  create this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz answer back as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got
  this from. kudos

 95. 19 Haziran 2019 at 02:25

  Hi there! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site
  mobile friendly? My site looks weird when browsing from my iphone 4.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this issue.
  If you have any suggestions, please share. Thanks!

 96. 19 Haziran 2019 at 04:43

  Consider investments that provide fast annuities.

 97. 19 Haziran 2019 at 17:34

  Hello I am so happy I found your weblog,
  I really found you by accident, while I was browsing on Bing for
  something else, Anyways I am here now and would just like to say thank you for a fantastic post and a all round interesting blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment
  but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep
  up the excellent job.

 98. 19 Haziran 2019 at 19:12

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some
  experience with something like this. Please let me
  know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to
  your new updates.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − 14 =