Affetmiyorumaffet kripto para; Sanatlarını satamayan(!) ‘sanatçılar’ için öneri: atölyelerinizde bitcoin-altcoin madenciliği yapabilirsiniz!

Soğuk ve yağışlı bir geceydi, bir saate kadar Satoshi Nakamoto diye birisi gelecekti, dostum san-at dedektifi Mellini Nomüzikoloni onu karşılamak için dışarıda olduğundan oturma odasının yanındaki salonda, ikili koltukların yerini değiştirmek gibi çok önemli denebilecek bir iş ile uğraşıyordum, pencere önündeki ikili koltuğu değişiklik olsun diye diğer pencerenin önüne çekerken yerde bir kağıt buldum, kağıtta yazanlar şuna benzer şeylerdi:

 

Son bitcoin bölünmesi…

 

Sayın Satoshi,

Yaşadığımız çağda ‘sanatçılar’ çalışma atölyelerinde ‘sanat’ üretirken çoğu zaman çok fazla şeyi kaçırdıklarının farkında olmuyorlar, oysa ‘ne tür bir sansasyon ( resim diyelim…) yapsam ve tüm dünyaya adımdan bahsettirsem’ gibi önemsiz düşünceleri bir kenara bırakıp ‘kendime ne kazandırsam ki diğerlerini de kazansam’ diye düşünmüş olsalar herhalde akıllarına gelecek ilk şey bitcoin madenciliği yapmak olurdu. ( Öyle olmalı! )

Bu yazıyı okuyan her ‘sanatçı’ da hemen şu an bunu söylüyordur zaten:

“Sanatı bıraksam yapacağım ilk iş bitcoin madenciliği olurdu zaten, başka türlü nasıl değerimi kat kat katlayabilirim ki, aklımdan geçeni söylediniz…”

Sanat çevresinin ‘çok yakından’ bildiği bu konu hakkında son zamanlarda yoğun olarak mektup almaya başladım, ‘sanatçıların’ çoğu atölyelerindeki sessizlikten şikayetçiymiş, o nedenle onlara atölyelerin bir köşesine ‘bitcoin rig’ leri kurup 9 kwat lık kompanze elektrik panosu zırıltısı ve fan tıkırtısı eşliğinde Karayiplerde olduklarını hayal edebileceklerini söylediğim zaman önerimi sevinçle karşıladılar…

Çağdaş sanatın arka planını görebildiğimize inanamıyorum, ne kadar da anlamlı…

Tam o sırada kapı çalındı, elimdeki kağıdı soldaki koltuğun üzerine bırakıp aşağıya inerek kapıyı açtığımda karşımda Japon’a benzer birisi vardı:

“Merhaba, adım Nakamoto, Satoshi Nakamoto, Mellini burada mı?”

“Az önce bir Japon’u istasyondan almaya gidiyorum diyerek dışarıya çıkmıştı efendim…”

“Ona uçakla geleceğimi söylemedim, son anda fikir değiştirdim, malum, ülkenizdeki hızlı trenler o kadar hızlı ki daha kapılarını açmadan kendimizi yerde buluyoruz…”

“Elinizdeki paket ağır olmalı…”

“Aaa bu mu, istediğiniz ‘affetmeyencoin’ler var bunun içinde, sanatsal coinler pek ağırlık yapmaz bilirsiniz…”

Tam kapıyı kapatacaktım ki Mellini Nomüzikoloni’nin otoparka girdiğini gördüm:

“Geldi efendim, aracı park ediyor… İsterseniz yukarıya çıkalım…”

“Aslında gidip ona yardım etsek daha iyi, bakın arka koltukta ekran kartları dizili…”

“Ekran kartı mı, nasıl anladınız? Kutular var sadece orada…”

“İşim gereği diyelim…”

Sonra dışarıya çıkıp otoparka geçtik, Mellini Nomüzikoloni aracı park etmiş dışarıya çıkmak üzereydi, yan koltukta da ülkemizin çok ünlü bir çağdaş ressamı vardı, bizi görünce Mellini ve diğeri hemen yanımıza geldi ve dostum Satoshi denen adamın elini sıktı:

“Hoşgeldin Sato… Yolculuğun iyi geçmiştir umarım… Yanımdaki bu herif ülkemizin en çağdaş çağdaş sanatçılarından B., tanışmalısınız… Bu arada ekran kartlarını almayı unutmuşum, gelirken aklıma geldi… Uçakla geleceğini tahmin etmeliydim…”

“Son anda karar değiştirmiştim… RX 580 değil mi bunlar?”

“Öyle, istediğin gibi RX 580 çoğu, başka kartlar da var tabii…”

Bu Satoshi denen adam arka koltuktaki kutulardan birisini alıp açtı ve içinden çıkana dikkatle bakmaya başladı, kutudan çıkan şey çağdaş sanatla ilgilenenlerin gayet memnun kalacağı güzellikte şöyle bir şey:

 

Üç pervaneli bir ‘post’ Rönesans eseri…

Bu çağdaş sanatçı B. hemen ileriye atıldı Satoshi denen adamın elindeki bu çağdaş sanat eserini görünce:

“Muazzam bir sanat eseri bu üstadım…Şu pervanelerdeki siyah paletin dışavurucumcu nüansları cezbetti tamamen…”

Kutudan çıkan bu şey üç pervaneden başka bir şey değildi sanki, buna rağmen bu çağdaş sanatçının hayranlıkla bu pervanelere bakmasından pek bir şey anlamamıştım…

O sırada Mellini söze girdi:

“Başka ne görüyorsunuz bu eserde azizim?”

“Bitcoin ve sanat mı… Rus fovistlerini hatırlatan dışavurumcu bir çizgi içerisinde izlenimci bir devrimsellik var burada azizim…Görmüyor musunuz?”

“Görmeye çalışıyorum…”

“Görebildiğinize sevindim sayım Mellini… Siz gerçek bir san-at dedektifisiniz…”

“Teşekkür ederim, o sizin devrimciliğiniz…”

“Hangi müzeden aldınız bu nadide parçaları, sorabilir miyim acaba?”

“Alibaba.com diye bir müzeden sipariş verdim azizim, inanın Çinliler bu sanat işlerinde çok ustalar…”

O sırada Satoshi denen adam arka koltuktaki beş kutuyu alıp söze girdi:

“Sanatın geleceği bu kutularda gizli azizim, siz ne dersiniz sayın Zellini, Affedersiniz Nellini?”

“Çok haklısınız üstadım, yakın bir gelecekte her ressam kripto para basacak…”

Aracın arka koltuğundaki bütün kutuları alıp otoparktan çıkarak eve geçtik, üst kata çıkıp Mellini’nin affetmeyen bürosuna girerek elimizdekileri pencere önündeki büyük ceviz masanın üzerine bıraktık, o sırada Satoshi bu çağdaş sanatçı olacak kimseye seslendi:

“Siz de kripto para ile mi ilgileniyorsunuz?”

“Öyle, atölyemde resim yapıyorum…”

“Buna memnun oldum, ilk kripto makinemizi sizin atölyenize kurmamıza ne dersiniz?”

Bu sırada pencere önündeki kuşa raptiye atan Mellini söze girdi:

“Bu nedenle buraya geldiler sayın Satoshi, ülkemizin en büyük çağdaş sanatçısı oldukları için bu resimsel devrimin de ilk uygulayıcısı olmak istediler…”

Masanın etrafındaki koltuklara geçtikleri için hemen masaya doğru ilerledim:

“Ne içersiniz efendim?”

“Sadece oralet var değil mi?”

“Öyle efendim…”

“O halde oralet olsun…”

Satoshi denen adam da oralet isteyince odadan çıktım ve mutfağa girip dört oralet hazırladım, elimde bir tepsi ile tekrar odaya girdiğim sırada dostum Mellini, Leonardo denen bir ressamın bir eserini diğerlerine gösteriyordu:

 

Daha önce bu tablo 60 dolardı azizim, ne kadar ‘art-moron’  olduğunuzu hatırlatmak isteriz…

 

“Daha önce bu eser 60 dolara satılmıştı, şimdi ise 450.3 milyon dolarlık bir rakam söz konusu…”

Bitcoin’in kurucusu olduğu söylenen bu Satoshi denen adam söze girdi:

“Bu da tıpkı bitcoin gibi bir balon azizim, bitcoinin değerini nasıl siz illegal biçimde belirliyorsanız bu sanat eserlerin değeri de öyle belirleniyor… Şu göstermiş olduğunuz tablo bir tahta çerçeve ve biraz da boyadan ibaret, hiçbir biçimde bu 450.3 milyon dolar etmez, değil 60 dolar, altı dolara dahi bu malzemeyi alabilirsiniz, buna rağmen neden hiç kimse bu tablonun bu kadar etmeyeceğini söylemek istemiyor?”

“Çünkü etrafımız sanatsal balonlarla çevrili, hatta herkes birer balon olmaya başladığı için kimse birbirini patlatabilmeyi göze almak istemiyor…”

“Öyle, müzelerinizde, müzayedelerinizde sergilediğiniz onca tablonun değeri malzeme maliyeti açısından 10 doları geçmez, neden bu kara spekülasyon var o halde?”

“Kripto para piyasası ile sanat piyasası arasındaki benzerlikleri bir an önce görmemiz gerekir… Ancak bundan sonra işin içinden çıkabiliriz…”

“Haklısınız, Da Vinci eğer bitcoin ise, adını bilmediğimiz ama tabloları milyon dolarlara satılan bütün o çağdaş ressamlarda birer altcoin: birer Ripple, Ethereum veya Litecoindir. Şu tabloya tekrar bakabilir miyim sayın Sellini?”

“Elbette Sato, işte:”

Dünyanın en pahalı resmi, elbette daha önce bulunduğu dünya bu dünya değildi…

“Haberi okur musunuz tekrar?”

 

“Elbette Sato…”

 

16. yüzyılda yaşamış olan ünlü İtalyan ressam ve bilim insanı Leonardo da Vinci’nin Salvador Mundi (Dünyanın Kurtarıcısı) adlı İsa Peygamber tablosu, düzenlenen açık artırmada 450.3 milyon dolara satılarak rekor kırdı. 500 yıllık eser, ABD’nin New York kentinde düzenlenen müzayedede satıldı. 450.3 milyon dolarlık satış tutarı, bugüne kadar bir açık artırmada bir sanat eseri için ödenen en yüksek tutar. Dünyanın en büyük müzayede firmalarından biri olan Christie’s tarafından düzenlenen açık artırmanın sonlanmasıyla birlikte, müzayede salonundakiler satışı alkışlamaya başladı. 1519’da ölen Leonardo da Vinci’nin 20’den az eseri günümüze kadar gelebilmiş durumda. Da Vinci’nin, özel bir koleksiyona gidecek olan “Dünyanın Kurtarıcısı” tablosunu 1505 yılından sonra yaptığı düşünülüyor. Açık artırmada verilen son teklif fiyatı 400 milyon dolar oldu. Müzayede ücretleriyle birlikte tablonun satış fiyatı 450.3 milyon dolar olarak belirlendi.
60 DOLARA SATILMIŞTI
Açık artırmayı kazanan kişinin kimliği açıklanmadı. Telefonlar üzerinden yürüyen teklif açık artırma süreci neredeyse 20 dakika sürdü. Tabloda İsa Peygamber bir eli havada, diğer elinde ise cam bir küre tutarken tasvir ediliyor. Tablo 1958’de Londra’da düzenlenen bir açık artırmada 60 dolara satılmıştı. O yıllarda tablonun Leonardo da Vinci’ye değil, ünlü ressamın eserlerinden esinlenen birisine ait olduğu sanılıyordu. BBC Sanat Muhabiri Vincent Dowd, bugün dahi “Dünyanın Kurtarıcısı” tablosunun da Vinci’ye ait olmadığını düşünen kesimler olduğunu söylüyor. Ancak müzayede şirketi Christie’s eserin orijinal bir da Vinci tablosu olduğunu ifade ediyor ve tabloyu “21. Yüzyılın en büyük yeniden keşfi” olarak tanımlıyor. Tablo 2005’te yeniden ortaya çıkmış ve “Kayıp Leonardo” lakabı takılmıştı. Dört yıl önce tablo açık artırma olmaksızın özel bir satışta bir Rus koleksiyoncu tarafından 127.5 milyon dolara alınmıştı. Kaynak

 

“Bu kadarına da pes artık, eserin orijinal olduğuna dahi tam olarak karar verilebilmiş değil…”

O sırada oraletini yarılamış olan çağdaş ressam B. hemen söze girdi:

“Bu Leonardo gibi para basmak istiyorum sayın Satoshi, bunu yapabileceğimi söyledi sayın Mellini, bunu yapabilir misiniz?”

Satoshi oralet tuttuğu elini masaya doğru uzatıp masadaki kutuları işaret etti:

“İşte şu kutular sizi çağdaş sanatta tepeye ulaştıracaktır…”

“Peki ne yapmamız gerek?”

“Şu viskilerimizi içip atölyenize gitmemiz gerek, bu kutulardan yirmi tanesini atölyenize yerleştirirsek, bir sürü asistanınız olmuş olacak ve ülkenizdeki bir çok ressamın yaptığı gibi sadece asistanlarınızın yaptıkları resimlerin altına imza atarak ve bitcoin cüzdanınızı kontrol ederek en tepelere çıkacaksınız…”

Oraletlerimizi içtikten sonra bu çağdaş ressamın yönlendirmesiyle alelacele toplandık ve masadaki kutulardan bir kısmını alıp tekrar dışarıya çıktık ve araca geçip bu ressamın atölyesinin olduğu ‘mezbahalar sokağı’na doğru yola koyulduk…

Sokağın her tarafında yere serilmiş ressamları gördüğümüz bir sokağa geldiğimizde ressamın atölyesine gelmek üzere olduğumuzu anladık, ilerideki büyük bir mezbahanın önünde durduk, şoförün yanındaki çağdaş ressam hemen inerek yan kapıyı açıp yolu gösterdi:

“Arabayı bırakabilirsiniz burada, pek polis gelmez buralara… Atölye için böyle bir yer seçmemi mazur görün ama biliyorsunuz vahşet her zaman çağdaş sanatta en fazla para eden şey…”

Araçtan çıkıp ellerimizde kutular olduğu halde büyük bir mezbaha kapısından içeriye girdik, uzun bir koridordan geçip çok büyük bir alana çıktık, iki yanda büyük kancalar vardı ve kancalara bir sürü kadınlı erkekli çıplak model asılmış; onların karşısında bir tuval başında duran asistanlara poz veriyor ya da sadece kancada aslı kalmaya çalışıyorlardı… Bu bölümü mümkün olduğunca hızlı adımlarla geçip arka taraftaki ressamın atölyesine ulaştık.

 

Burası yüksek tavanlı, genişçe bir alan, her yanda boya gereçleri var, çağdaş ressam B. elimizdeki kutuları bırakabileceğimiz bir yer olarak sağdaki yeni bitirdiği tuvalin üzerini gösterdi:

“Şunun üzerine bırakabilirsiniz, ona pek ihtiyacım olmayacak artık…”

Biz yine de elimizdekileri tuvalin yan tarafına bıraktık, çağdaş ressam B., Satoshi’ye dikkatle bakıp bir şey sordu:

“Bu bitcoin ile çalışan galeriler var mı acaba?”

“Olmaz mı, https://dadianifineart.com/blockchain/, siz çok şanslısınız, henüz ülkenizde bu işe giren olmadı…”

“Peki bu işten ne kadar kazanırım, reel ve illegal olarak?”

Masadaki kutuları açan Mellini söze girdi, reel olarak kazanabileceğiniz rakamlar şunlar:

 

Büyük ressamların atölyelerinde para basmaları için madencilik önerisi:

 

  1. RX580 8GB EKRAN KARTI, TEK KART FİYATI: 3238.28 TL X 20 adet
  2. FAN + KASA + BAĞLANTI APARATLARI VS: 4000 TL
  3. ELEKTRİK KURUMU İLE ANLAŞMA ( Kompanze pano için )
  4. SOĞUK BİR ODA
  5. İşsiz ama ünlü bir ressam ( fiyatı belirsiz )
  6. En az on asistan ( ressamın her dediğini yapacak )

Bu araçların maliyeti 68 Bin TL civarı tutacaktır.

 

Kitimizi kurduğumuzda böyle görünecek. Bittiğinde resim atölyenizde ne kadar da hoş görünecek değil mi?

Kripto paralar için oluşturulan blok zincirleri birtakım makineler ile oluşturulur, işte yukarıdaki liste bu makineyi yapmanıza yarar, peki bu makine ne yapacak, kısaca söylemek gerekirse bu blok zincirleri arasında tamamen dağınık halde bulunan veriyi işleyip zincire dahil etmenin doğruluk hesabını yapacak, cihazı çalıştıracak ve sadece o gün ne kadar boya kazım işlemi yaptığınıza bakacaksınız. Ne kadar da sanatsal değil mi?

Öneri: Bitcoin sektöründe Leonardo başı çektiği için daha az bilinen ressamlar olan Ethereum, Ripple ve Litecoin üstatlara yatırım yapar iseniz bu küçük ressam kitimiz ile ayda ortalama kazancını 2500 – 2900 dolar arasında değişkenlik gösterecektir. Eğer bu kitlerden bir değil de on tane alırsanız kazancınızı siz düşünün.

Harika, siz artık bir sanat bitcoini kazıcısısınız!

Yapmanız gerekenler:

 

1.Tek başınıza sanatsal üretim yapmanız zor olduğu için bir madenciler ( asistanlar ) havuzuna ( art mining pool ) dahil olabilirsiniz.

2. Artık sanat madenciliğine başlamak üzeresiniz çünkü sizi madenci yapacak sanat kitimizi satın aldınız, şimdi ihtiyacınız olan şey donanımınızı kontrol eden ve yapılanları görüntüleyen bir madencilik programına sahip olmak, PC için en popüler programlar BFGMiner ve 50Miner programlarıdır. Mac kullanıcıları da MacMiner isimli program kullanılabilir.

Ethereum ve bitcoin tablolarının sergilenmesi sırasında izdiham yaşandı…

SANAT MADENCİLİĞİNE BAŞLADIK

Sizin için hazırladığımız bu kitin fişini prize takın ve çalıştırın, artık çağdaş sanat yapmaya başladınız! Cihazı usb ile bilgisayara bağlayıp çalıştırdığınızdan emin olun.

İşte bundan sonra sanat yapmanız için gereken şeyler:

 

1.Madenci havuzunuzu girmek ve kullanıcı adı-şifre ile giriş yapmak.

2. Yapılandırmanın bitmesini beklemek, bu bittiğinde artık sanat basmaya başladınız demektir.

3. Atölyenize kurduğumuz kit bir sonraki blok bulma işlemini tamamlandığında işlemlerden payınıza düşen sanatsal itibarı kesinlikle alacaksınız.

4. Ödülünüz ne plaket, ne de belediye başkanlığının bütçesinden karşılanan bir otel yemeği, ödülünüz coin olacak, o nedenle bu coini alabilmeniz için havuza ilk girdiğinizde sizden istenen yere coin adresinizi yazmış olmanız gerekir.

5. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey, bu odayı serin tutup sanat ile kalmak.

 

Çağdaş sanata bir de buradan bakalım…

 

PARANIZI NASIL ÇEKECEKSİNİZ:

 

Bu kazdığınız sanatsal değeri yüksek coinleri  poloniex, bittrex türü borsalara transfer edebilir, litecoin olarak koinim adlı türk borsasından banka hesabınıza tl olarak transfer edebilir ya da btcturk borsasında direk ethereum şeklinde satıp paranızı banka hesabınıza havale edebilirsiniz…

 

Eğer size özel sanatsal kitlerimizden satın almak isterseniz adınızı hemen bir sansasyona karıştırın ve 6 dolarlık bir tablonuzu 60 bin dolara satın, size 60 bin TL gibi komik bir bedele atölyenizin en güzel köşesine sanatsal bitcoin madeni kuralım ve siz de sanat basmaya başlayın.

Bu teklifi sakın kaçırmayın, bize vişneli oralet için bitcoin gönderin!

 

 

ZOONUS:

 

What is Bitcoin?

 

Bitcoin ATM Nedir? Nasıl Kullanılır?

 

 

 

GÜNCELLENİYOR…

 

Comments

comments